Rješenje problema vide u jačanju dualnog sistema obrazovanja, koji je od 2018. dao određene rezultate.
„Neusklađenost sistema obrazovanja i tržišta rada najbolje se manifestuje time što ponuda i tražnja nijesu podudarni, odnosno nema sluha za tržište“, tvrde iz Unije poslodavaca za Gradsku. Tom problemu, dodaju, doprinosi i preglomazna državna uprava.
„Posljednjih godina imamo još jednu negativnu okolnost, a to je da je nivo zarada u javnom sektoru postao i te kako konkurentan u odnosu na onaj nivo koji može da ponudi i privatni sektor i sada je privreda u problemu. Dakle, imamo ono što je neadekvatna radna snaga, koju proizvodi obrazovni sistem, a sada takođe nemogućnost da budete atraktivni, naročito u djelatnostima kojima su prilično ograničene mogućnosti poslodavca u smislu određivanja visine zarade“, kazao je Filip Lazović iz Unije poslodavaca.
Uz konkretne mjere, kako kaže, neophodna je i reforma obrazovnog sistema.
„Kratkoročno da se ljudi na neki način prekvalifikuju, dopunjavaju svoje znanje, dugoročno, prosto da se napravi državna strategija kakve mi kadrove želimo da proizvodimo, da bi oni opsluživali ono što će da budu potrebe i privrede i države u budućnosti“, kazao je Lazović.
Iako Vlada ignoriše zakon o zanatstvu, problem neusklađenosti ponude i tražnje na tržištu rada riješio bi se u partnerstvu države i Zanatske komore, kaže direktor tog udruženja Boris Marđonović.
„Identifikovali smo 155 zanata koji su regulisane profesije u Evropskoj uniji i koje moramo kad-tad regulisati mi u Crnoj Gori. Moramo kvalifikovati majstore koji su konkurentni na tržištu i koji znaju da prenesu vještine učenicima u privredi. Vlada želi da birokratizuje Komoru, a mi želimo da ona služi stvaranju novih znanja i tehnologija“, naveo je Marđonović.
Gradska RTV uputila je i pitanje Ministarstvu prosvjete, nauke inovacija, ali do zaključenja priloga, odgovor nijesmo dobili.
Pročitajte još