Smjernice energetskog razvoja utiču na standard

    5 godina pre 611 pregleda Izvor: pobjeda.me

Energetika je važan pokretač ukupnog ekonomskog i društvenog razvoja, a definisanje prioriteta i smjernica njenog napretka značajno utiče na kvalitet života i standard građana, saopštio je izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i inženjering u Elektroprivredi (EPCG) Ivan Mrvaljević.

Energetika kao element privredne infrastrukture predstavlja razvojnu bazu kompletnog ekonomskog napretka i autonoman privredni sektor sa značajnom ulogom u makroekonomskoj slici države“, rekao je Mrvaljević listu Elektroprivreda.

On je podsjetio da je EPCG 2018. godina počela novi investicioni ciklus koji i predviđa diversifikaciju proizvodne električne energije, uz kontinuirano povećanje učešća OIE koje počinje od 2022, pri čemu se ne grade novi termoenergetski objekti (TE) nego se obavlja ekološka rekonstrukcija postojeće termoelektrane.

Diversifikacija je, prema riječima Mrvaljevića, prvenstveno bazirana na upotrebi alternativnih OIE tehnologija, odnosno gradnji novih solarnih fotonaponskih elektrana i vjetroelektrana, u saradnji sa renomiranim partnerima.

– EPCG do 2024. godine planira izgradnju solarne elektrane Briska Gora, kroz dvije faze u saradnji sa finskom energetskom kompanijom Fortum i najvećim EPC ugovaračem u oblasti solarnih elektrana, Sterling & Willsonom. Solarne elektrana će biti ukupne snage od 250 megavati (MW) i očekivane godišnje proizvodnje od 450 gigavat sati (GWh) – kazao je Mrvaljević.

Ukupna vrijednost projekta prelazi 200 miliona eura.

On je dodao da je procedura potrebnih izmjena i dopuna postojećeg Prostorno urbanističkog plana (PUP) Ulcinja, u dijelu koji se odnosi na definisanje priključka elektrane na prenosnu mrežu, u završnoj fazi i da je njegovo usvajanje predviđeno u aprilu.

– Tako u konačnom na ljeto možemo očekivati i početak realizacije ugovora – rekao je Mrvaljević.

Nastavljaju se i aktivnosti na realizaciji projekta izgradnje vjetroelektrane Gvozd, vjetroparka snage od oko 50 MW i očekivane godišnje proizvodnje od 150 GWh, koji EPCG realizuje u saradnji sa austrijskom kompanijom IVICOM.

– Za ovu godinu planirano je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, izvođenje potrebnih geoloških-istražnih radova, kao i sprovođenje pregovora o finansiranju sa međunarodnim finansijskim institucijama, po čijim pravilima će se i realizovati svi tenderi za nabavku opreme za vjetropark – objasnio je Mrvaljević.

On je kazao da se dobijanje građevinske dozvole i početak radova na vjetroelektrani Gvozd, čija je procijenjena vrijednost oko 60 miliona eura, očekuje sljedeće godine, dok bi trebalo da bude puštena u rad u četvrtom kvartalu 2022. godine.

Mrvaljević smatra da sprovođenje složenog procesa energetske tranzicije u zemljama regiona zahtijeva sagledavanje višestrukih izazova i prevazilaženje mnogobrojnih barijera.

EPCG je u septembru prošle godine počela realizaciju projekta rekonstrukcije i modernizacije HE Perućica i potpisala novi kreditni aranžman sa KfW bankom vrijedan 33 miliona eura. Nakon intenzivnog rada na pripremi potrebne projektne dokumentacije u ovoj godini se očekuje potpisivanje četiri ugovora vezana za realizaciju projekta.

Mrvaljević je saopštio da je početkom marta planirano potpisivanje ugovora sa stručnom-tehničkim konsultantom, koji će pokrivati cjelokupni petogodišnji period realizacije projekta vrijednog oko 900 hiljada eura.

On je dodao da se u ovoj godini očekuju pregovori sa Njemačkom razvojnom bankom o novom aranžmanu za ugradnju osmog agregata u HE Perućica, ukupne vrijednosti 23 miliona eura, čime će se doći do povećanja instalisane snage i ukupne proizvodnje elektrane.

EPCG će, kako je najavio Mrvaljević, uložiti preko deset miliona eura u projekte rekonstrukcije i modernizacije malih hidroelektrana.

U ovoj godini će, od inicijalno planiranih 170 miliona eura petogodišnjim investicionim planom, u fazi izvođenja biti projekti vrijednosti od 120 miliona eura.

– Namjera EPCG je da i u okviru investicionog plana do 2024. godine zadrži potpuno isti kurs daljeg razvoja i investicija, što nas u konačnom, a uvažavajući potrebno vrijeme izgradnje HE Komarnica, dovodi do vrijednosti investicija od preko 700 miliona eura koje će se realizovati u perspektivi razvoja do 2027. godine – zaključio je Mrvaljević.