Foto: Pixabay –
Prosječno 22 djece bez roditeljskog staranja u Crnoj Gori godišnje biva smješteno u neku od ustanova dječje i socijalne zaštite, pokazuju podaci UNICEF-a.
Iako je pravo svakog djeteta je da odrasta u sigurnom porodičnom okruženju, veliki broj djece bez roditeljskog staranja u Crnoj Gori i dalje djetinjstvo provodi u institucijama.
Nela Krnić, UNICEF-a predočila je podatke te organizacije: da prosječno 22 djece bez roditeljskog staranjagodišnje biva smješteno u ustanove dječje i socijalne zaštite.
„Ovo je podatak za period od 2020. do 2023. što predstavlja razlog za zabrinutost“, kazala je ona.
U jednoj od najvećih ustavova u Crnoj Gori za smještaj djece bez roditelja – Domu Mladosti u Bijeloj bilježe smanjenje broja korisnika.
Glavni problem nastaje kada dođe vrijeme da napuste Dom.
Marela Savić, direktorica Dječjeg dom kaže da su korisnici premlad da bi se upustili u samostalni život bez ikakve podrške.
„Veoma je važno da imaju nekoga koga mogu da pozovu i gdje mogu da dobiju podršku“, savjetovala je ona.
Zato je sa zajedničke sjednice skupštinskog Odbora za ljudska prava i slobode kao i Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje jednoglasno poručeno da država mora jačati sisteme podrške na svim nivoima.
Preporuka UNICEF-a je osnivanje Centra za hraniteljstvo koji bi bio zadužen za obuku hranitelja, praćenje kvaliteta i promociju hraniteljstva.
Toga su svjesni i u Ministarstvi rada i socijalnog staranja, pa će Izmjenama zakona i donošenjem strategije o deinstitucionalizaciji pokušati da promijene sadašnje stanje.
No, za sve to poručuju potreban je novac.
Prema istraživanjima sprovedenim u zemljama Evropske unije, smještanje djece u institucijama u prosjeku tri puta je skuplje od hraniteljstva.
Pročitajte još