Предсједник Скупштине Андрија Мандић гостујући на Теми Јутра Прве телевизије коментарисао је Свесрпски сабор који је одржан у суботу и казао да је знао да ће људи на то различито гледати, да ће неки похвалити, а неки критиковати.
„Било би национално неодговорно и непоштено према својим грађанима да се нисмо одазвали на позив за Сабор чиме шаљемо поруку јединства једног народа. Срби из Црне Горе су аутохтони у Црној Гори. То што неко покушава да води кампању да смо досељеници – није. То је аутентично српство ове државе. То је исти онај народ који живи у Босни и Херцеговини, Републици Српској, Србији, па и Македонији. Оно што се мени допало и што мислим да је важно за сваког грађанина је да је то био један скуп какав се организује и од стране других народа. Када Хрвати окупе припаднике своје дијаспоре и расправљају о културном или другом јединству – нико не треба да им замјери. Исто важи и за Албанце“, јасан је Мандић.
Додаје да је ово врло важан корак за будућност а у политици Црне Горе, наглашава, мора постојати добар однос са Србијом, Албанијом, БиХ…
„Пошто је Црна Гора састављена од већег броја народа, ми Срби из Црне Горе требамо да вратимо добре односе између Црне Горе и Србије. Претходни режим је успоставио добре односе са неким другим сусједима, али је претходних 20 година потпуно покварио односе са Србијом иако је то наш главни трговински партнер“, казао је Мандић.
Додаје да је интересантно да је на дјелу прича да су се у Црну Гору досељавали Срби, него су ипак Срби из Црне Горе вјековима насељавали Србију.
„Полазећи од чињенице да Срби из Црне Горе заједно са својим сународницима из Србије и Републике Српске, треба да држе одличне политичке односе“, казао је Мандић.
„Ако желимо европску Црну Гору, она мора бити и српска и црногорска“
Коментаришући Декларацију која је потписана, Мандић тврди да се у њој не говори о разбијању БиХ већ српски народ чврсто стаје иза политичара из Србије и РС и да се чврсто поштује Дејтонски споразум.
„Нама као и њима треба мир и стабилност – то је препорука за све што треба да урадимо. Поштовање Дејтона обезбјеђује мир и стабилност у БиХ и РС. Оне друге ствари се односе на економско повезивање РС и Србије. То су све мјере које ће предузимати двије Владе а оно што је за нас итекако значајно је да ће се градити један велики споменички комплекс у Доњој Градини, комплексу Јасеновца, као и у Београду, чиме један народ изражава поштовање према јасеновачким мученицима и гдје би таква једна страхота била запамћена и садржајно приказана да читав свијет може да разумије дубину тог понора у којој се налазио наш народ 1941-1945“, подвукао је Мандић.
Додаје да ако желимо европску Црну Гору, она мора бити и српска и црногорска и земља свих оних који желе да је доживљавају као своју.
„Ову земљу треба сваки њен грађанин да воли. Да би је волио мора да је доживљава као своју. Нико у томе не треба препознати непријатељске намјере да неко ставља Црну Гору на раме и носи је у Тирану, Београд или Загреб“, казао је Мандић.
„Немам дилеме да ће Резолуција о геноциду у Јасеновцу бити изгласана“
Говорећи о Резолуцији о геноциду у Јасеновцу, 43 посланика су ставили потпис и гарантовали да ће гласати за то.
„Немам дилеме да ће то бити изгласано. Резолуција није уперена против данашње генерације државе Хрватске. То је један однос према прошлости, да се и ми одредимо, кад смо се већ одређивали о злочинима ван Црне Горе. Нисмо се ипак одредили према неким злочинима који су били у Црној Гори, али када смо већ кренули тим путем, онда треба да се одредимо и према највећем логору смрти на југоистоку Европе. Треба имати частан однос, однос исказаног поштовања према жртвама, али и једну педагошку функцију да знају којим путем никада не треба ићи“, јасан је Мандић.
Коментарисао је и случај злочина на Зиданом мосту и казао да се и по том питању мора нешто урадити, али и да постоји случај јама код Никшића и да постоје ствари према којима се морамо односити са достојанством.
„Ми смо нова генерација. Треба да се суочимо и са тим дијелом наше прошлости. Морамо имати осјећаја за патње тих људи и критику за злочине које су неки други починили. Ништа у животу није црно бијело“, казао је Мандић.
О Сребреници: Неки не праве разлику између нас у Црној Гори који су били против и оних су били за Резолуцију; Па БиХ је гласала за Резолуцију иако знамо став Републике Српске
Коментаришући кампању која је покренута против њега а поводом подршке Влади која је изгласала Резолуцију о Сребреници, Мандић тврди да је јасно да Спајић за то није имао његову подршку.
„Сви су имали јединствен став. Ми смо мислили да то није добро јер би то у Црној Гори оставило лоше посљедице, и то сам рекао мојим колегама у Београду – не свиђа ми се кампања која је усмјерена само на нас у Црној Гори гдје се не прави разлика између оних који су били против и оних који су били за, као што се прави разлика у БиХ. Босна и Херцеговина је гласала за, али сви знамо да је Република Српска против. Али тастер је био зелен. Црна Гора је гласала исто, а ја се са тим не слажем. Могла је да буде макар уздржана. То је био избор Владе у којој ми још нисмо. Влада је донијела одлуку руковођена са идејом да је то важно на путу европских интеграција“, казао је Мандић.
Тврди да је на дјелу колективна кривица једног народа и стога толики отпор Резолуцији која није имала већину када се гласало у УН-у. Коментаришући и помирење балканских народа тврди да нама не треба нико са стране.
„То треба да функционише у времену слободе и демократије. Ми често кажемо да је то постојало у вријеме Краљевине и Титове Југославије, али тада није било слободе. Наша заједница је доста напредовала по том питању у последњих 20 година.
„Свака политичка свађа треба да сачека добијање ИБАР-а, након тога нека кажу што желе“
„Скупштина Црне Горе урадила је један важан посао и изгласала ИБАР Законе, и то је мјера договора који је постигнут. Преузели смо обавезу да прелазећи све те линије помоћи које је нудила Европска комисија. Парламент је то урадио веома брзо, а имамо и два закона која је по закону и Уставу вратио предсједник Црне Горе а о којима ће се изјаснити наредне сриједе“, казао је Мандић.
Хоће ли то утицати на одлуку о ИБАР-у, не може се рећи, тврди предсједник Скупштине додајући да је то огроман успјех Парламента.
„Велики дио посла је одрадила Влада, али када то дође у Парламент, тада почињу расправе и сваки закон који је стигао у Парламент, о њему се може расправљати данима. Ми смо успјели да пронађемо заједнички језик и да готово све законе изгласамо једногласно. Желим да одам признање и опозицији који су дали подршку чиме смо послали снажну поруку Европској комисији да је Црна Гора спремна да буде прва наредна чланица Европске Уније“, казао је Мандић.
Истакао је и да је пронађен заједнички језик власти и опозиције а да смо до скоро имали заустављен процес европских интеграција.
„Формирањем ове парламентарне већине, врата су се отворила, а такав је и међународни тренутак. Имамо рат на истоку Европе, као и рат у Палестини, а негдје људи из Брисела желе да пошаљу поруку да европске интеграције нису мртве. Просто су међународне околности такве да су нам се сва врата отворила, стога не смијемо пропустити ову прилику“, казао је Мандић.
Предсједник Скупштине додаје да имамо сјајну перспективу осим у случају да се нешто искомпликује. Брине га оно што се дешавало јуче и да у том политичком жару неко може да искомпликује ствар.
„Желио сам да позовем све политичке актере и оне који имају различита мишљења, а имају један циљ ка коме се крећу да не компликују ствари и да се уздрже. Свака политичка свађа нека сачека позитиван ИБАР, па онда нека сви кажу једни другима шта желе“, казао је Мандић.
„У Европском Парламенту забиљежен пораз крање љевице“
Коментарисао је и изборе за Европски Парламент и казао да је на дјелу забиљежен пораз крајње љевице.
„Оно што је јасно је да су побједници групе народних партија и да ће оне наставити да управљају Еворпским парламентом. Евидентан је пораст подршке странкама које су некада третиране као екстремна десница, а ту мислим на странку госпође Ле Пен, али то више није странка коју је водио њен отац. То је једна странка са јасном политиком а оно што је за Црну Гору важно је да не препознајемо противнике региона ни Црне Горе у тим странкама. Те смјене које ће се дешавати у Бриселу не би требале да се одразе на пут Црне Горе ка Европској Унији“, казао је Мандић.
Pročitajte još