Rukovodstvo države će morati da razmisli o načinu unapređenja vojnih kapaciteta

    6 meseci pre 180 pregleda Izvor: gradski.me
Foto: PV Informer –

Rat u Ukrajini i potencijalno širenje sukoba preusmjerili su pažnju sa terorizma i hibridnog rata na konvencionalno ratovanje i potrebu evropskih zemalja da se dodatno naoružavaju i modernizuju svoje vojske. Položaj regiona, a posebno Crne Gore u tom smislu je specifičan i državno rukovodstvo će morati da razmisli o načinu unapređenja vojnih kapaciteta, zaključak je prvog dana bezbjednosnog foruma koji organizuje Balkan security network uz podršku State departmenta.

Zemlje zapadnog Balkana suočavaju se sa brojnim izazovima modernizacije vojske, smatra penzionisani potpukovnik Džon Kapelo iz Balkanske bezbjednosne mreže. Ističe da je trenutak u kojem se ovaj Forum održava specifičan i značajan sa više aspekata.

„Odluke o modernizaciji i obnovi vojske su neophodne i sve države regiona moraju da prođu kroz taj proces, ne samo Crna Gora. Ali taj proces se ne dešava u vakuumu. Jasno je da je ruska invazija na Ukrajinu izmijenila dinamiku tog procesa. I zato je ovaj forum i sa tehničkog, ali i sa drugih aspekata pravovremen“, kazao je Džon Kapelo iz Balkanske bezbjednosne mreže.

Položaj Crne Gore  je specifičan, kaže  Aleksandar Radić iz Balkanske bezbjednosne mreže jer se, kako  podsjeća,  u nekom periodu država odrekla tenkova, vojnih brodova i borbenih aviona.  Iako članstvo u NATO-u omogućava Crnoj Gori zaštitu na duži period, pored postojeće moderne oprema za kopnene i vazdušne snage, mora se raditi i na ostalim segmentima modernizacije.

„Ostaje jedno vrlo važno pitanje Crne Gore – to je efikasna kontrola akvatorija. Jer zemlja koja hoće da bude suverena mora da bude prisutna na moru i to je sad jasna slabost vojske Crne Gore koja prema informacijama iz zvaničnih izvora se rješava i traži se odgovarajući patrolni brod koji će biti kupljen u skorije vrijeme i koji će obezbijediti suverenitet Crne Gore na njenom akvatoriju“, istakao je Radić.

Radić napominje da je pored opreme potreban i kadar koji će je koristiti.

A Vojska Crne Gore sada u svojoj osnovnoj strukturi kopnene vojske, osim jednog aktivnog bataljona, ima na papiru dva rezervna bataljona i za te bataljone će trebati ne samo naoružanje nego i ljudi.“

Pomoć NATO-a ukrajinskoj vojsci određivala je dnevnu dinamiku rata, kaže Radić osvrćući se na temu ruske agresije. Ipak, smatra da je Rusija od početka oprezna prema NATO-u i da pomjera tzv „crvenu liniju“ koja bi mogla da aktivira upotrebu nuklearnog oružja nadajući se i sama, kako zaključuje, da do takvog radikalnog odgovora neće doći.