Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine legalizovaće i objekte koji nisu u skladu sa planovima

    6 meseci pre 626 pregleda Izvor: dan.co.me

Novim zakonom o legalizaciji omogućiće se ozakonjenje i onih objekata koji nisu izgrađeni u skladu sa planskim parametrima, ali pod uslovom da nisu izgrađeni u zoni morskog dobra, nacionalnog parka i da nisu veći od 500 kvadrata, kazali su iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

Novim zakonom biće formirana državna agencija za legalizaciju.

Iako iz tog resora nisu mogli dati precizan odgovor kako će izgledati buduće zakonsko rješenje, jer je rad na njemu u toku, ali najavljuju da će biti povoljnosti u odnosu na sadašnje.

– Noviteti u odnosu na trenutno zakonsko rješenje odnose se na osnovnu premisu legalizacije. Naime, novo rješenje dozvoljava legalizaciju i ako objekat nije izgrađen u skladu sa planskim parametrima, ali pod uslovom da nije izgrađen u nekom od zaštićenih prostora (zona morskog dobra, nacionalnog parka i sl.) i ako je površine do 500 m2 – saopštili su iz resora ministra Janka Odovića.

Kako objašnjavaju, predviđena je podijeljena nadležnost u vođenju postupaka legalizacije.

– Postupke legalizacije bespravnih objekata površine do 500 m2 rješavaće jedinice lokalne samouprave, a objekte preko 500 m2 rješavaće državna agencija za legalizaciju, koja bi se formirala ovim novim zakonom. Zakonom će se formulisati rok od šest mjeseci da se svi bespravni objekti upišu u katastar nepokretnosti, a za sve koji se ne upišu u tom roku donosi se rješenje o rušenju. Nadalje, biće precizirane odredbe koje se odnose na naplatu naknade za korišćenje prostora i omogućiće se puna primjena odredbi sa ciljem pritiska na vlasnike bespravnih objekata. I pored navedenih rješenja, ministarstvo radi na formulaciji novih rješenja koja će unaprijediti i pojednostaviti postupak legalizacije nakon donošenja novog zakona – poručuju iz Ministarstva prostornog planiranja.

Na pitanje zbog čega ministarstvo ulazi u novu proceduru izmjene pravila za legalizaciju i u kolikoj mjeri su tome doprinijeli dosad vrlo slabi rezultati trenutno važećeg zakona, iz tog resora objašnjavaju da je najveći razlog zastoja bilo nedonošenje Plana generalne regulacije, za koji se, u stvari, vezivao čitav postupak legalizacije.

– Svima je jasno da je većina nelegalnih objekata izgrađena suprotno smjernicama planskih dokumenata, a zakonsko rješenje je bilo da ukoliko je objekat sagrađen suprotno smjernicama planskog dokumenta da će se postupak prekinuti do usvajanja Plana generalne regulacije, kada će se sa sigurnošću znati da li se objekat može legalizovati ili ne. Stav je da se, međutim, mora pristupiti rješavanju ovog problema na drugačiji način. Takođe se mora poraditi i na nalaženju rješenja za veću i bolju primjenu Odluke o godišnjoj naknadi za korišćenje prostora, koja, do sada, nije primjenjivana kako treba – istakli su iz ministarstva.

Navode da je u ovom trenutku nemoguće procijeniti koliko objekata u Crnoj Gori nikako neće moći biti legalizovano, dodajući da je mnogo prekida postupaka i da će eventualna legalizacija umnogome zavisiti od mogućnosti uklapanja bespravnih objekata u buduću plansku dokumentaciju.

Bez procjene koliko će iznositi troškovi

Iz ministarstva ističu da su troškovi legalizacije različiti od opštine do opštine i zavise od visine naknade za urbanu sanaciju, zbog čega je, kako navode, teško reći koliko iznose ili će iznositi troškovi legalizacije.

– Nije ista cijena legalizacije objekta na sjeveru i na jugu Crne Gore, ali treba naglasiti i da su cijene legalizacije u svim opštinama 50 odsto manje za objekte osnovnog stanovanja – naveli su iz ministarstva.