Foto: Pixabay –
U posljednjih pet godina, najveći broj povreda na poslu odnosi se na pad sa visine, kazao je povodom Svjetskog dana zaštite i zdravlja na radu, inspektor Zlatko Popović. Najugroženiji su, ističe, zaposleni u građevinskom sektoru.
Prije 10 godina procenat povreda u građevinskom sektoru iznosio je između 82 i 86 odsto, dok je sada 40 odsto, ističe Popović. Najveći broj povreda u Crnoj Gori, ali i u regionu i Evropskoj uniji dešava se prilikom pada sa visine i to 51 odsto.
„Poslodavci se mahom brane da nisu mogli da postave zaštitne ograde, pogotovo u dijelu gdje se intenzivno obavlja rad, a zaposleni da im je otežano kretanje sa sredstvima opreme lične zaštite na radu. Pokušavamo da taj broj povreda na radu iz godine u godinu smanjujemo tako da je nekad bilo i preko 67 posto povreda pada sa visine, sad 51 odsto“, kazao je Popović.
Dodaje da postoje određeni propisi kojima se definiše rad zaposlenih u građevinskom sektoru u ljetnjim mjesecima.
„Mi smo u dva propisa o privremenim pokretnim gradilištima, kao i u radnoj sredini, odnosno okolini rekli da se na temperaturama preko 36 stepeni ne obavljaju ti poslovi, osim ako je proces rada takav da ne može da se prekine rad ali tada treba da se primjenjuju i dodatne mjere zaštite u skaldu sa propisima, standardima, ili preporukama koje donosi Ministarstvo rada i Ministarstvo zdravlja“, ističe Popović.
Poštovanje propisa ključno je za prevenciju i smanjivanje povreda na radu, zaključio je Popović.
Pročitajte još