Povjerioci potražuju preko 150 miliona eura od „Vektre Jakić“

    10 meseci pre 496 pregleda Izvor: DAN

Broj povjerilaca koji potražuju sredstva od „Vektre Jakić“ u stečaju porastao je na preko 270, dok je ukupan iznos potraživanja trenutno iznad 150 miliona eura, saopšteno je na juče održanom sastanku povjerilaca u Privrednom sudu.

Na prvom sastanku povjerilaca potraživanja je prijavilo njih 73, na narednom je taj broj bio oko 200, dok je do juče stiglo preko 270 potraživanja, a očekuje se da ni to nije konačan broj. Do sledećeg ročišta trebalo bi da se utvrdi konačna lista osnovanih potraživanja, prenosi Dan.

Najviše potražuje OTP banka, koja je razlučni povjerilac, i to 112,8 miliona eura, dok je Poreska uprava prijavila 13,1 milion eura, od čega je preko pola miliona za poreze i doprinose obezbijeđeno hipotekom na imovinu i zalogom na vozilima. „Lovćen osiguranje“ od „Vektre Jakić“ potražuje 333,2 hiljade, Vektor sistem sekjuriti 218,6 hiljada, Elektroprivreda 188,8 hiljada, Opština Pljevlja 119,4 hiljade, pljevaljska Čistoća i Vodovod 91,7 hiljada, odnosno 73,1 hiljadu, kompanija „Glečer“ Herceg Novi 40.000, Magma iz Podgorice 31,6 hiljada eura, Centralna banka Crne Gore (CBCG) 15,3 hiljade, „Ljetopis automotiv“ 12,6 hiljada, a „Zetratrans“ 5,9 hiljada eura.

Stečajnom upravniku Draganu Popoviću stiglo je i pedesetak prijava zaposlenih u ovoj kompaniji, čija potraživanja prelaze 300.000 eura.

Stečaj u kompaniji otvoren je krajem prošle godine, na predlog tadašnje Uprave prihoda i carina, odnosno Poreske uprave.

– U stečajnom postupku koji se vodi pred Privrednim sudom Crne Gore, odlučujući o predlogu za otvaranje stečajnog postupka nad stečajnim dužnikom „Vektra Jakić“ d.o.o. Pljevlja, nakon sprovedenog prethodnog stečajnog postupka, dana 26.12.2023. godine, sud je donio odluku kojom je usvojio predlog povjerioca Crna Gora – Uprava prihoda i carina za otvaranje stečajnog postupka nad stečajnim dužnikom „Vektra Jakić“ d.o.o. Pljevlja – saopšteno je tada iz Privrednog suda.

Stečaj je uveden zato što je kompanija u takvom ekonomsko-finansijskom stanju da je nemoguće sprovesti reorganizaciju. Na prvom ročištu osnovan je i tročlani odbor povjerenika, koji čine predstavnici Poreske uprave, „Lovćen osiguranja“ i kompanije „Glečer“.

Prema podacima CBCG od prije godinu, račun „Vektre Jakić“ blokiran je na iznos preko 20,7 miliona eura.

„Vektra Jakić“ je u vlasništvu biznismena Dragana Brkovića, protiv kojeg je SDT podiglo optužnicu tereteći ga da je sa bliskim licima počinio zloupotrebu ovlašćenja u privredi i pranje novca u kompaniji „Vektra Boka“, koja je takođe u njegovom vlasništvu, a koja zasad uspijeva da izbjegne stečaj.

Pred Apelacionim sudom u toku postupak žalbe

Nakon uvođenja stečaja, „Vektra Jakić“ se žalila Apelacionom sudu na tu odluku, i taj postupak je još uvijek u toku. Naime, iz ove kompanije su neposredno prije uvođenja stečaja tvrdili da su obezbijedili novac za otplatu potraživanja preko svojih partnera iz inostranstva. Nakon što taj pokušaj nije uspio, tražili su izuzeće sudije Nemanje Popovića, što je na kraju odbačeno. Proizvodnja u ovoj kompaniji prekinuta je 2018. godine, a u toku postupka promijenjeno je nekoliko sudija i stečajnih upravnika.