Sve češće saobraćajne nezgode: Crna Gora bez saobraćajne kulture, kamere ničemu ne služe

    10 meseci pre 337 pregleda Izvor: rtcg.me

Crnogorska javnost posljednjih dana svjedoči učestalim saobraćajnim nezgodama, a eksperti ocjenjuju da su potrebne radikalne promjene u sistemu poboljšanja bezbjednosti saobraćaja.

Snimak brze vožnje ulicama Podgorice sa više od 140 kilometara na sat uzburkao je javnost, a tu je i snimak iz podgoričkog naselja Stari Aerodrom. Dvojica mladih, nesavjesnih vozača identifikovani su i privedeni.

Prvom je sudija za prekršaje izrekao kaznu zatvora u trajanju od 60 dana. Od njega je oduzeta vozačka dozvola na tri mjeseca i izrečeni su mu kazneni bodovi.

Uprava policije identifikovala je potom vozača koji je prekjuče na Starom Aerodromu automobilom udario žensku osobu. Kako saopštili iz policije , on je pronađen i priveden u službene prostorije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica gdje su od njega prikupljena obavještenja u svojstvu građanina. Za taj slučaj čeka se izjašnjenje tužioca.

Milanko Damjanović, profesor na Mašinskom fakultetu kaže da su prijeko potrebne radikalne promjene u sistemu poboljšanja bezbjednosti saobraćaja.

U ovim promjenama, moraju sve institucije dati doprinos, rekao je on.

Posebno ističe da je važna kontrolna funkcija učesnika saobraćaja, uz video nadzor i sankcionisanje svih učesnika koji prave saobraćajni prekršaj.

“Ili da se napravi sistem koji će stvoriti utisak kod svakog učesnika koji napravi saobraćajni prekršaj da će biti kažnjen”, smatra Damjanović.

 Predsjednik Internacionalne policijske organizacije Crne Gore Ivan Pekić problem vidi u izostanku prisustva pripadnika saobraćajne policije.

“To je evidentno i vidljivo zbog vjerovatnog manjka službenika. Saobraćajni policajci bi morali da češće upozoravaju, ali i kažnjavaju i same pješake zbog nepropisnog prelaženja ulice i bulevara”, smatra Pekić.

Pekić navodi da u pomenuta dva slučaja nije bilo poginulih, na svu sreću, ali se zato može zaključiti da je kultura na najmanjem mogućem nivou u Crnoj Gori.

“Da bi se preduprijedile ove i slične nezgode, potrebno je što hitnije označiti sve pješačke prelaze u prigradskim i gradskim naseljima svjetlećom signalizacijom. Veoma je važno zbog prevencije pooštriti kaznene mjere”, naveo je Pekić.

Po njegovom mišljenju, video nadzor koji je instaliran u većini gradova širom Crne Gore treba konačno privesti namjeni.

“S obzirom da većina saobraćajnih nezgoda potiče od samog vozača, mora mu se posvetiti adekvatna pažnja i edukacija”, ocjenjuje Pekić.

Uprkos apelima da se brzina vozila prilagodi konkretnim saobraćajnim uslovima, veliki broj vozača to ne poštuje.

Vještak saobraćajne i mašinske struke Goran Čarapić kaže da sankcije nijesu adekvatne u dijelu odmjeravanja kazne.

“Za ovakve prekršaje, koji mogu izazvati saobraćajne nezgode sa teškim posljedicama, treba sankcionisati zanatno većim kaznenim odredbama, što bi trebalo definisati Zakonom o bezbjednosti saobraćaja. Po mom mišljenju, važeće kazne za ovakve i slične prekršaje su male i ne daju određene rezultate. Povećanjem kaznenih odredbi i učestalijom kontrolom saobraćaja, došlo bi se do značajnijih pomaka u dijelu smanjenja broja saobraćajnih nezgoda na našim putevima, jer jedino taj metod bi mogao dati neke rezultate”, smatra Čarapić.

I Čarapić navodi da su kamere na većini raskrsnica u Podgorici postavljene, ali ne zna čemu služe.

“One bi, ukoliko se koriste, dale veoma dobar efekat u dijelu poštovanja pravila saobraćaja u raskrsnicama ili određenim putevima, pa bi i vozači bili svjesni da mogu biti sankcionisani ako naprave neki propust”, rekao je on.

Prema njegovim riječima ovako u većini slučajeva nema dokaza da li je neko prošao kroz crveno ili zeleno svijetlo a nezgoda se dogodila sa težim posljedicama.

“Ja bih apelovao na nadležne da se dopuni i izmijeni Zakon o bezbjednosti saobraćaja u dijelu Kaznenih odredbi i da se većim kaznama sankcionišu vozači koji ne poštuju saobraćajne propise. To se odnosi na prekršaje koji za posljedicu imaju nastanak saobraćajnih nezgoda sa težim posljedicama”, zaključio je Čarapić.