Od 2015. godine na crnogorskim drumovima stradalo skoro 500 osoba

    1 godina pre 397 pregleda Izvor: cdm.me

Od početka 2015. pa do kraja jula 2023. godine život u saobraćaju izgubilo e 497 osoba, u ukupno 47.984 registrovanih saobraćajnih nesreća koje su se dogodile na teritoriji Crne Gore. Ova činjenica je jedan od centralnih motiva za nastanak monografske studije „Obilježja smrti na crnogorskim drumovima: sjećanje i upozorenje“, Nevladinog udruženja Društvo za kulturni razvoj „Bauo“ iz Petrovca. Djelo je već predstavljeno u Petrovcu, a narednih dana o alarmantnim podacima iz oblasti bezbjednosti u saobraćaju, priliku će imati da slušaju i građani Danilovgrada, Cetinja, Bijelog Polja, Kolašina i Tivta. Centralni događaj, okrugli sto zakazan je za 23. avgust, u Spomen domu „Crvena komuna“ u Petrovcu, sa početkom u 18 časova.

„Pitanje bezbjednosti u saobraćaju trebalo bi da bude jedna je od ključnih tema u društvu, posebno, imajući u vidu da je Crna Gora država s izuzetno visokim brojem saobraćajnih nesreća na drumovima. Podaci Uprave policije Crne Gore govore da je situacija alarmantna: samo od početka 2015. pa do kraja jula 2023. godine, u ukupno 47.984 registrovanih saobraćajnih nesreća u Crnoj Gori, 497 lica izgubilo je život, dok je s lakšim i težim povredama prošlo 22.286 osoba. Broj poginulih lica u posmatranom periodu je sljedeći: 51 (2015), 65 (2016), 63 (2017), 48 (2018), 47 (2019), 48 (2020), 55 (2021), 73 (2022) i 47 (zaključno sa julom 2023. godine). Ova činjenica svakako je jedan od centralnih motiva za nastanak monografske studije „Obilježja smrti na crnogorskim drumovima: sjećanje i upozorenje“, napisane i objavljene nedavno u okviru projekta „Evidentiranje, mapiranje i valorizacija obilježja saobraćajnih nesreća na drumovima u Crnoj Gori“ nevladinog udruženja Društvo za kulturni razvoj „Bauo“ iz Petrovca“, saopštio je izvršni direktor izdavača, Dušan Medin.

Projekat je podržalo Ministarstvo kapitalnih investicija Crne Gore putem Javnog konkursa za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u oblasti saobraćaja, sigurnosti i bezbjednosti u saobraćaju za 2022. godinu.

„U pitanju je projekat koji je podrazumijevao obilazak glavnih (magistralnih) saobraćajnica u Crnoj Gori te mapiranje i dokumentovanje obilježja pored puta (krajputaša) podignutih stradalima u nesrećama u drumskom saobraćaju. Na osnovu analize sakupljene građe (čak preko 300 obilježja), nastala je monografska studija „Obilježja smrti na crnogorskim drumovima: sjećanje i upozorenje“, autora mr Dušana Medina (arheolog i menadžer u kulturi), dr Ljiljane Gavrilović (etnološkinja-antropološkinja) i dr Biljane Sikimić (lingvistkinja), u izdanju Društva za kulturni razvoj „Bauo“. Recenzenti studije su dr Srđan Radović i mr Milica Nikolić, etnolozi-antropolozi. Kao jedan od ciljeva projekta jeste nastojanje da se obilježja na mjestima nesreća u drumskom saobraćaju u javnosti percipiraju kao dio memorijalne prakse i memorijalne kulturne baštine Crne Gore, te da budu društveno vidljiva i, koliko je moguće više, valorizovana, te kao takva dodatno doprinijeti skretanju pažnje na opsasnosti koje vrebaju u drumskom saobraćaju, nekada pogubne i po ljudski život”, zaključio je Medin.