Prema informacijama koje je redakcija portala dobila od člana menadžmenta Rudnika uglja, koji je želio da ostane anoniman, propalo je nekoliko pokušaja Izvršnog direktora preduzeća da se sistematizacijom radnih mjesta u stalni radni odnos prevede veliki broj radnika, koji su u prethodnom periodu zaposleni u Rudniku uglja po ugovoru na određeno vrijeme.
Naime, u prethodnom periodu od kad je počelo masovno zapošljavanje u Rudniku uglja, Odbor direktora je nekoliko puta odbio da potvrdi sistematizaciju za oko 400 radnih mjesta. U tom periodu Rudnik uglja je već imao nešto preko hiljadu zaposlenih radnika.
Kasnije je Odbor direktora formirao komisiju koja je odradila sistematizaciju prema realnim potrebama preduzeća, a sve u saradnji sa menadzmentom. Po toj sistematizaciji u proizvodnji bi se zaposlilo oko 60 novih radnika, a preduzeće bi posle usvajanja predložene sistematizacije ukupno imalo oko 1100 radnika.
Ostalo je bilo da se izvještaj komisije dostavi Izvršnom direktoru, a da on navedenu sistematizaciju dostavi Odboru direktora na usvajanje. Izvor iz menadžmenta tvrdi da Izvršni direktor nikad tu sistematizaciju nije predložio Odboru direktora na usvajanje.
Izvor takođe tvrdi da je od početka većeg zapošljavanja u Rudniku uglja, Izvršni direktor, ipak, bio u mogućnosti da primi značajan broj novih radnika, jer je po raznim osnovama(najviše zbog odlaska u penziju) u Rudniku uglja bilo slobodno više od sto radnih mjesta koja su se mogla popuniti novim radnicima.
Prema izvještaju za maj mjesec ove godine, preko Agencije je primljeno 68 radnika, umjesto predviđenih pet radnika.
Biznis planom za 2023. godinu je bilo planirano ukupno 1168 zaposlenih radnika, a trenutno u preduzeću ima 1260 zaposlenih radnika, daleko više od stvarnih potreba preduzeća. Uz to veliki broj radnika koji je primljen na rad u Rudniku uglja, već je imao stalno zaposlenje u drugim preduzećima.
-Očigledno je da se većinom radilo o zapošljavanju u ogromnom broju bez stvarne potrebe, iako se znalo da može štetno uticati na finansijske rezultate preduzeća – navodi izvor.
Izvor takođe smatra da se trenutno najveća hajka pokrenula iz razloga što se trenutno uveliko radi na obezbjeđenju većine u Odboru direktora radi smjene Izvršnog direktora, a Odbor direktora je stopirao sistematizaciju, po kojoj bi ogroman broj radnika na određeno vrijeme iz perioda stihijskog i neopravdanog zapošljavanja, bio preveden u stalni radni odnos.
Ono što je takođe interesantno je da u vrijeme kad je u ranijim sazivima Odbora direktora postojala većina od predstavnika političke opcije kojoj pripada i Izvršni direktor i koja je mogla glasati za usvajanje predložene sistematizacije, to nije učinjeno, vjerovatno zbog bojazni od lične odgovornosti, da bi se na taj način ušlo u zonu kršenja zakonom propisanih normi.
Pročitajte još