Mitovi i istine o gubitku kose

    2 godine pre 1369 pregleda Izvor: PV Informer

Postoje mnoge priče kada je u pitanju gubitak kose. Pokušat ćemo razbiti neke od mitova koji postoje godinama i ljudi u njih vjeruju.

Ako imate problema sa njegom kose ili ste primijetili nešto više dlaka na četki svakog jutra, sigurno ste se zabrinuli. Brojni savjeti mogu doći do vas, ali morate paziti koji ćete pratiti. Nekada se iza preporuka kriju samo mitovi koji vam i neće mnogo koristiti. Pročitajte.

Farbanje doprinosi opadanju kose

Mnoge dame se farbaju. Ni na koji način ne možemo reći da je boja nježna za kosu i da joj na bilo koji način koristi, osim što je čini lijepom. Međutim, boja za kosu, posebno ako se pažljivo nanosi, ne mora biti loša za kosu.

Pažljiv tretman kose, u dobro planiranim intervalima, može biti potpuno siguran. Boje bez amonijaka, kvalitetan, šampon za kosu i dodatna njega u vidu maski i ulja održavaju kosu u savršenom stanju.

Kosa opada nakon porođaja

Svi smo mi pojedinci za sebe, tako da se nijedno pravilo ne može uzeti kao opšte i važeće za sve. Istina je da u mnogim situacijama posle porođaja pojačano ispadaju dlake. Može trajati duže ili kraće, sve zavisi od hormona. Intenzitet opadanja je takođe različit, u nekim slučajevima opada dosta dlaka, a u nekim slučajevima se primjećuje samo nekoliko dlačica manje.

Međutim, ne može uticati na ozbiljniji gubitak kose. Medicina kaže da zbog naglog pada estrogena nakon porođaja dolazi do opadanja. Isto tako, kosa je bujna i divna tokom trudnoće upravo zahvaljujući njemu. Čim se ovaj hormon vrati u normalu, kosa više nije u opasnosti.

Često pranje doprinosi bržem opadanju kose

Ovo je jedan od mitova koji ne možemo potvrditi. Kosa ima svoj ciklus i najmanje 100 vlasi mora ispasti svaki dan. Iako se kosa ponekad malo jače iščupa pri pranju i često vidimo dosta dlaka u odvodu, to ne znači da ne bi ispadale tokom istog dana.

Pranje kose može je učiniti lomljivom. Kao rezultat toga, kosa se može podijeliti na sredini. Ali, kada je u pitanju bilo kakva vrsta pojačanog opadanja, pranje kose to neće učiniti.

Suhi šampon dovodi do opadanja

Ovo je jedna od stvari za koje možemo reći da može uticati na gubitak kose kod žena, a evo i zašto. Kada se nanese suhi šampon, pretvara se u prah i ima tendenciju da začepi pore vlasišta. Na taj način se korijen kose blokira i zatrpa puderom.

Ako ga s vremena na vrijeme prskate, recimo, jednom sedmično, ovaj šampon ne može napraviti nikakvu veću štetu. Međutim, ako ovaj šampon koristite svaki dan ili svaki drugi dan, onda situacija nije baš povoljna za vas, odnosno za kosu.

Budući da su začepljene, pore nakon određenog vremena opadaju dlačice i iz njih ne izrastaju nove. Stoga ova navika, ako je povremena, može biti korisna, ali ako je stalna, izuzetno je loša i treba je odbaciti.

Odnos između čestog češljanja i kvaliteta četkanja s opadanjem kose

Već smo spomenuli dnevni limit kada je u pitanju opadanje dlake, i to je normalna cifra. Više od toga, slijedi povećani pad. Kada tokom dana često češljamo kosu, imamo utisak da nam kosa opada više nego inače. Četkica je puna, pa onda razmišljamo kako da je dodatno počupamo.

Iako je materijal od kojeg je napravljena četka bitan, prvenstveno za električnu energiju koja se stvara u dlaci, četka ne može utjecati na pojačano opadanje. Postoje četke koje su deblje, pa se dlaka vuče malo više nego što bi trebalo. Kosa koja je zapetljana se zaglavi, zatim se iščupa ili ispadne. Preporuka je da četkica koju koristimo ima malo šire zube i da bude od nekih malo kvalitetnijih materijala, kao što je, na primjer, drvo. Plastika, osim ako nije boljeg kvaliteta, obično je loš izbor. Briga o ovome jeste, ali strah da će se to ozbiljnije odraziti na opadanje, svakako ne.

Gubitak kose od stresa

Vjerojatno ste već primijetili da gotovo svi problemi kod nas dolaze od stresa. Možda zvuči otrcano i deplasirano, ali u tome zaista ima istine. Kada smo pod stresom, u tijelu se odvijaju određeni kemijski procesi. Oni utječu na uznemirenost hormona, kao i na oslobađanje određenih enzima.

Ponekad se, nažalost, dešava da pod uticajem stresa dođe do oštećenja organa u ljudskom tijelu. Međutim, često je to kosa. Zahvaljujući ovim unutrašnjim procesima strada korijen kose, a nakon toga nema rasta na mjestu gdje je bio. Kosa postaje tanja i, nažalost, u ekstremnim situacijama pod utjecajem stresa, može skoro potpuno da opadne. Najčešće to nije slučaj, samo dođe do tanjenja kose. Dakle, ovo nije mit.

Kosa opada kao rezultat dijete

Djeluje prilično nevjerojatno, ali je istina. Naime, dijete, posebno restriktivne, ponekad mogu donijeti više štete nego koristi onome ko ih prakticira. Evo zašto!

Držimo se uglavnom da bismo smršavili, uskraćujemo sebi neke nepotrebne, ali često vrlo potrebne, važne nutrijente. Ako traje nekoliko dana, ne može doprinijeti većim promjenama. Međutim, žene se ponekad odlučuju za vrlo restriktivne dijete na duži vremenski period.

Kada se to dogodi, tijelo postaje pod stresom i iscrpljeno. Traži podršku iznutra, od hranljivih materija, ali je ne dobija. Na taj način organizam slabi i nekako pokušava da savlada tu slabost. Kao posljedica toga, ako nema unosa neophodnih supstanci, dešava se da kosa počne jače opadati.

Očekivano je i trebalo bi da popravi situaciju kada se stvari vrate u normalu, odnosno kada se ishrana prilagodi i ponovo obogati nutrijentima.

Sezonski gubitak kose

Iako zvuči kao mit, sezonsko opadanje kose spada u istine koje se dešavaju iz sljedećih razloga: Prelazak iz sezone u godišnje doba, posebno izlazak iz zime i dolazak toplog vremena, dio je većeg stresa. Kada se to dogodi, vlasište se također prilagođava novim promjenama. Nedavni minus prelazi u veoma visoke temperature. Skalp ima utisak da je nekako napadnut i reklo bi se da se počinje braniti.

Ponekad se brani opadanjem kose, što obično ne traje dugo jer smo prisiljeni da se iznova prilagođavamo okolnostima koje nas napadaju. U tom smislu stvari se vrlo brzo vraćaju na staro.

Sezonsko opadanje znači i do 200 svaki, odnosno duplo više dlake nego inače. Ne bi trebalo da traje više od nekoliko nedjelja. Sve iznad 6 godina smatra se zabrinjavajućim i treba se konsultovati sa dermatologom da provjeri da li se radi o sezonskom opadanju ili nekom drugom problemu.

Pad zbog upotrebe neadekvatnih proizvoda

Jedna od velikih istina je da kosa može početi da opada ako je ne tretiramo na adekvatan način. Mnogo toga se može shvatiti kao neadekvatna njega, ali jedna od glavnih stvari su proizvodi koji nisu dobro odabrani prema tipu kose.

Često brinemo o svojoj kosi s prvim stvarima koje nam dođu u ruke, a to ne bi trebalo biti tako. Šamponiranje je ponekad ključno. Šampon koji je napravljen od prirodnih sastojaka, bez sulfata i parebena, bez štetnih sastojaka, veoma je važna investicija za kosu svake žene.

Iako su neki kemijski sastojci prihvatljivi, pa čak i neophodni u proizvodima, sulfati iz šampona dugoročno čine kosu suhom, slabom i mogu doprineti začepljenju pora na koži glave. Rezultat je prvo slaba, a kasnije i opadanje kose.

Oni prirodni šamponi koji sadrže biljne aktivne sastojke čine kosu njegovanom i lijepom na duži vremenski period. Nema straha da će ikada doći do kvara, tako da je ovo jedna od najboljih investicija za vas.

Ne vjerujte mitovima

Uvijek provjerite prije nego slijepo vjerujete svemu što čujete. Kada je kosa u pitanju i kako se ovo pravilo primjenjuje. Brinite o tome i investirajte u kvalitetne proizvode.