Zarade povećali za 36 eura, a dug za dvije milijarde

    5 godina pre 589 pregleda Izvor: dan.co.me

Skupština Crne Gore juče je završila raspravu o Predlogu zakona o budžetu za narednu godinu, vrijednom 2,64 milijardi eura. Tokom skupštinske rasprave iz opozicionih klupa upozoravali su da vlast državu vodi ka bankrotu zbog konstantnog višegodišnjeg zaduživanja. Ukazali su da je Vlada od 2011. godine povećala javni dug sa milijardu i po na 3,6 milijardi eura, dok je u istom periodu prosječna zarada porasla sa 484 na 520 eura.

Nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović kazao je da je socijalni jaz sve veći.

– Postoji raskorak između novca koji postoji u finansijskom sistemu i novca u sivoj i crnoj ekonomiji – rekao je Damjanović.

I njegov opozicioni kolega Neđeljko Rudović kazao je da ekonomska politika Vlade vuče ka ponoru.

– Prije 10 godina kada se usvajao budžet države Crne Gore dokumentacija je bila ista. Kada je krenula ta spirala vječitog zaduživanja svake godine, u početku 200, 300, 400… miliona da bismo došli u situaciju da nam sada nedostaje 590 miliona eura našeg novca da bismo finansirali svoje troškove, postavlja se pitanje šta je proizvod. Da li je naša budućnost da se svakog dana zadužujemo po skoro dva miliona eura. Novca za funkcionere i za nove automobile ima, ali novca, nažalost, nema za ljude i građane, odnosno novca ima samo za rijetke i odabrane – rekao je Rudović.

Dodao je da država sa tolikim zaduživanjem ne može dugoročno biti održiva.

– Isplata kamata na javni dug nam je preko 100 miliona eura, isplata iz Fonda za zaštitu depozita isto preko 100 miliona eura, dajemo Montenegroerlajnzu 155 miliona eura, imamo i poskupljenje troškova autoputa 120 miliona. Prije tri dana je aktivirana garancija za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Budvi 29 miliona, prije nekoliko godina smo platili garancija ukupno 180 miliona, počevši od Deripaske i ostalih. Nenaplaćeni poreski dug je skoro 600 miliona eura. To je kad sve saberemo milijardu i 300 miliona eura sprženih, bačenih, prosutih, i jedan značajan dio je završio u nečijim džepovima a ne u državnoj kasi – kazao je Rudović.

Poslanik DPS-a Nikola Rakočević kazao je da su plate i penzije, „čijim iznosom niko ne treba da bude zadovoljan, najveće u regionu, a redovnost isplate se ne dovodi u pitanje“. Njegov partijski kolega PredragSekulić istakao je da je prije nepunih osam godina BDP bio skoro 3,2 milijarde eura, a za narednu godinu je planiran gotovo 5,3 milijarde.

– To je povećanje 70 odsto za manje od osam godina. Svjetska banka nam za narednu godinu prognozira rast 2,8 odsto, a Evropska komisija tri odsto. Kad vidimo rast BDP-a, možemo da kažemo da smo bili u pravu kad smo govorili o Crnoj Gori kao državi koja može sebe da izdržava i da se razvija brže od drugih – kazao je Sekulić.

Ministar finansija Darko Radunović juče je u parlamentu kazao da je predloženim budžetom predviđen ukupan iznos primitaka i izdataka od 2,64 milijardi eura.

– Od toga se za tekući budžet izdvaja 1,32 milijarde, budžet državnih fondova iznosi 769,19 miliona, kapitalni 229,96 miliona, transakcije finansiranja su na nivou od 556,95 miliona i rezerve 88,5 miliona eura – rekao je Radunović.

Izvorni prihodi budžeta planirani su u iznosu od 2,05 milijardi, odnosno 40,9 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i u odnosu na planirani veći su 12 odsto.

– Kapitalni budžet iznosi 229,96 miliona. Stvoreni su preduslovi da kreditna sredstva od preko 150 miliona eura budu efektivna za realizaciju kapitalnih projekata u narednom periodu – rekao je Radunović.

Nakon rasprave o budžetu juče je raspravljano o predlozima finansijskih planova i planovima rada regulatornih agencija.

Konjević: Građani ne mogu da osjete boljitak
Raško Konjević (SDP) kazao je da ne podržava predlog jer predviđa sredstva, tačnije 155 miliona, koja će biti uložena u Montenegroerlajnz a da nisu stvorene zakonom definisane pretpostavke.

Takođe, istakao je i da obični građani ne vidi korist od budžeta i ekonomske politike.

– To je potvrđeno i podacima nadležnih državnih organa da su realne zarade u Crnoj Gori manje tri odsto, a realne penzije manje četiri odsto – saopštio je Konjević. Dodao je da je Crna Gora jedna od rijetkih zemalja u regionu i šire koja ima jednu vrstu paradoksa da joj BDP raste, a sa druge strane realne zarade padaju.

– U čemu je problem ako stvaramo novu vrijednost? Zašto građani ne mogu da osjete tu vrstu boljitka – pitao je Konjević.

Medojević: Rast BDP baziran na tuđim sredstvima
Poslanik DF-a Nebojša Medojević juče je rekao da je rast BDP-a baziran na tuđim sredstvima, odnosno pozajmljenim sredstvima.

– To nisu sredstva koja se stvaraju u Crnoj Gori, to nije višak vrijednosti. Jer jedino višak vrijednosti može da se napravi u industriji. Nedostajuća sredstva za narednu godinu su 590 miliona eura. Bivši dug treba da otplatimo sa 539 miliona. Podijelite to sa brojem građana u Crnoj Gori. Mi smo prošle godine prešli cifru 100 miliona koju treba da platimo samo za kamate – poručio je tokom rasprave o budžetu Medojević.

Radunović je, sa druge strane, istakao da se predloženim budžetom ulaže u razvoj, dok su neproduktivni troškovi, odnosno službena putovanja, reprezentacije, gorivo i nabavke, umanjeni kod svih organa državne administracije, izuzev kod inspekcijskih i policijskih službi.

– U narednoj godini projektuje se značajno povećanje prihoda budžeta uslovljeno rastom ekonomske aktivnosti, daljim sprovođenjem mjera fiskalne konsolidacije, intenzivnijom borbom protiv sive ekonomije i kroz pojačan nadzor službi – naveo je Radunović.

Radunović: Ostvarili smo rekordne stope ekonomskog rasta
Ministar Radunović kazao je da postignuti rezultati govore da je dodatno ojačana fiskalna pozicija i da su ostvarene rekordne stope ekonomskog rasta.

– Smanjen je poreski dug preko 30 odsto u odnosu na 2016. godinu, uz redovnost servisiranja svih javnih funkcija. Vlada će u prethodne dvije godine povoljnim zaduživanjem omogućiti refinansiranje i otplatu prethodnih dugovanja po značajno povoljnim uslovima. Pored navedenog, predloženim budžetom za narednu godinu su u srednjem roku stvorene pretpostavke za realizaciju opredjeljenja Vlade, koje se odnosi na valorizaciju crnonogorskih aerodroma i održivost u poslovanju nacionalnog avio-prevoznika, Montenegroerlajnza – objasnio je Radunović. Govoreći o Predlogu odluke o zaduživanju Crne Gore za narednu godinu, kazao je da je njime definisano da će država potpisati kreditne aranžmane od 257 miliona eura za finansiranje važnih infrastrukturnih projekata.

”Novca ima samo za rijetke i odabrane, rekao je Rudović,