Često su sudski troško vi visoki, odnosno svega su oko pedeset odsto niži od iznosa za koji se zaposleni tuže sa lokalnom upravom, lokalnim preduzećima ili ustanovama. To se može vidje-ti i po presudi donijetoj za dva radnika Radio televizije Pljevlja. Naime, zaposlena u ovoj medijskoj kući Zorica Crnogorac tužila je RTV Pljevlja za neisplaćeni iznos od 592 eura. Sud je presudio u njenu korist donijevši odluku da RTV Pljevlja po osnovu sudskih troškova isplati još 238 eura. U drugom slučaju Miko Mitrović je takođe tužio RTV Pljevlja za 422 eura, a sud je dosudio da se pored tog iznosa isplati još 238 eura sudskih troškova. Zaposleni u ovoj kući tvrde da poslovodstvo mora da vodi više računa prilikom donošenja odluka, jer radnici nema-ju drugog mehanizma nego da putem suda traže pravdu.
- Da je poslovodstvo donijelo pravične odluke, mi ne bi tužili. Krivica zbog sudskih troško va sigurno nije na radnicima. Radnici traže svoje, a poslovodstvo mora da vodi računa da lošim odlukama ne ugrozi finansije kolektiva – kaže Mitrović i pojašnjava da je žalosno to što se ogroman novac troši na sudske troškove dok zaposleni u Radio televiziji čekaju tri plate.
Prethodnih godina većina pljevaljskih ustanova i preduzeća u sudskim sporovima sa radnicima bila je na gubitku. Sudski troškovi su bili često i po deset hiljada eura na godišnjem nivou.
Sudske troško ve u više navrata platila je i pljevaljska lokalna uprava. Predsjednik opštine Pljevlja Mirko Đačić obustavio je isplatu novčanih naknada odbornicima opozicije. Oni su tužili
Opštinu koja je pored odborničkih naknada morala platiti i sudske troškove.
Pročitajte još