Stare zanate čuvaju od zaborava

    6 godina pre 160 pregleda Izvor: pvinformer.me

Udruženje žena “Šarenica” već deceniju okuplja sve koje žele da nauče stare zanate.

Na taj način pokušavaju sačuvati od zaborava starinske načine izrade torbica, djelova narodne nošnje, sitnih suvenira sa pljevljskim i crnogorskim narodnim motivima, kaže predsjednica Ljiljana Čepić.

Ćilimi, nošnje, stolnjaci, torbice, košulje, tunike, ešarpe, kompleti i drugi odjevni predmeti, rade se isključivo od prirodnih materijala – lana, pamuka i vune. Svaki proizvod je ručno odrađen i inspirisan tradicijom, što im daje posebnu vrijednost. Gotova kančela vune boje prirodnim bojama da bi bila postojanija i da bi predmeti duže trajali.

Čepićeva navodi da je “Šarenica” osnovana u avgustu 2008. kao tkačka radionica, s ciljem da se žene pljevaljskog kraja ekonomski osnaže.

“Namjera nam je bila da stare, etno i tradicionalne rukotvorine, spojimo sa modernim i osavremenimo ono što su naše bake nekada radile. ‘Šarenica’ sada ima veliki broj članova, a po potrebi na terenu imamo i žene koje pletu. Nudimo besplatnu obuku za sve zainteresovane da nauče ovaj rad”, kazala je.

Povodom deset godina postojanja, organizovana je izložba u Domu kulture gdje su mogli da se vide brojni radovi koje su stvarale vrijedne ruke članica.

Tkanje se obavlja u iznajmljenim prostorijama u naselju Moćevac. Donatori su poklonili dvije natre na kojima se to radi.

Najčešće za njom je Verica Borović, koja kaže voli taj posao, iako je dosta težak i zahtijeva strpljenje.

Predsjednica “Šarenice” ističe da vlada veliko interesovanje za njihove proizvode i da rade po porudžbini.

Za deset godina rada i čuvanja tradicije pljevaljskog kraja, “Šarenica” je osvojila brojna priznanja i prve nagrade na domaćim i međunarodnim izložbama.

Ističu da su im posebno drage jer su eksponate ocjenjivli etnolozi, kustosi i modni kreatori.

Naglašavaju da posebno baštine i čuvaju od zaborava kulturne vrijednosti svih naroda sa ovih prostora.

“Od Rimskog pa sve do Osmanskog carstva ostale su tradicionalne vrijednosti koje smo uspjeli da sačuvamo od zaborava. U proteklih deset godina nije bilo lako, ali ćemo nastaviti da čuvamo tradicionalne vrijednosti Pljevalja i države. Krenuli smo i sa zlatovezom kojim se u Crnoj Gori bave samo tri žene. Radimo protokolarne poklone sa motivima sa crnogorske narodne nošnje. Radimo košulje sa ošlicama iz pljevaljskog kraja i cijele Crne Gore“, ističe Čepićeva.

U novembru prošle godine izlagale su radove u Dubaiju, na proslavi državnosti Ujedinjenih Arapskih Emirata.

“Tu smo našim domaćinima pokazali tehniku tkanja na maloj natri koju smo sa sobom nosili. Bili su oduševljeni sa onim što su vidjeli”.