Rudnik uglja Pljevlja je tokom prošle godine potrošio 605.668 eura na ime hitnih nabavki, odnosno tendera, a odluke o potrošnji potpisao je izvršni direktor Slavoljub Popadić. U izvještaju menadžmenta tog preduzeća za proteklu godinu navodi se da je lani realizovano 512 hitnih nabavki do 5.000 eura koje potpisuje izvršni direktor.
Ipak, to nije sve što se tiče hitnih nabavki, u izvještaju se navodi da je služba za nabavke realizovala 1.442 takva postupka, ukupne vrijednosti 753.261 euro.
- Realizovano je 816 hitnih nabavki do 500 eura koje potpisuje direktor sektora proizvodnja, vrijednosti 113.562,79 eura, 112 hitnih nabavki po članu 41A pravilnika o nabavci, vrijednosti 10.345,99 eura; dvije hitne nabavke po članu 47 pravilnika o nabavci, vrijednosti 23.684,51 eura. U strukturi ostvarenih nabavki za posmatrani period hitne nabavke čine 8,6 odsto vrijednosti ukupnih nabavki. Nabavka u ovom segmentu u 2017. godini manja je za 0,3 odsto od ostvarene nabavke u 2016. kada je realizovano 1.395 hitnih naloga u vrijednosti od 755.636 eura – navodi se u izvještaju.
Izvršni direktor Rudnika uglja Slavoljub Popadić u izjavi kaže da nema ni govora o bilo kakvim zloupotrebama kada su u pitanju hitne nabavke, jer svaka procedura pažljivo prolazi nadzorne službe. On navodi da to što je njegovom odlukom potrošeno 605.000 eura ne znači da je on sam kupovao neke potrepštine.
- Mi imamo 130 velikih i malih mašina koje rade svakog dana i uvijek se nešto kvari. Da bismo obezbijedili da proces rada teče nesmetano, moramo imati mehanizme da reagujemo adekvatno u svim situacijama. Sav novac koji je potrošen mojom odlukom bio je za potrebe proizvodnog procesa – izjavio je Popadić.
Navodi da on nije jedini koji potpisuje hitne nabavke, ali da potpis stavlja za one najvrednije.
- To svakako prolazi službu i upravne organe preduzeća. Sve je bilo pod pažljivom lupom vlasnika preduzeća i vjerujte mi da tu nema prostora za bilo kakve samostalne poteze – ističe Popadić.
Rudnik uglja je lani na ime javnih nabavki potrošio 15.283.274 eura. U izvještaju se pojašnjava da je broj uspješno sprovedenih postupaka bio 235, dok je 18 postupaka obustavljeno, a jedan tender je poništen u cjelini.
Elektroprivreda Crne Gore je od sredine juna vlasnik Rudnika uglja, odlukom Komisije za tržište kapitala, nakon što je vijeće Privrednog suda preinačilo privremenu mjeru o zabrani prodaje akcija pljevaljske kompanije.
U Rudniku još ne postupaju po Zakonu o javnim nabavkama, odnosno ne objavljuju tendere na portalu Uprave za javne nabavke.
Direktor preduzeća smatra da ne krše zakon jer još ne znaju da li su dužni da ga primjenjuju jer oni nijesu direktno javno preduzeće, već njih posjeduje Epektroprivreda, koja je u većinskom vlasništvu države.
- Mi smo od Ministarstva finansija i Uprave za javne nabavke tražili mišljenje da li smo mi obaveznici primjene Zakona o javnim nabavkama i čekamo njihov stav. Ukoliko oni kažu da jesmo, mi ćemo naše tendere objavljivati i na portalu Uprave za javne nabavke, kao i na našem sajtu – zaključio je Popadić.
Za akcije 30 miliona
Komisija za tržište kapitala ranije je utvrdila da je na dobrovoljnu javnu ponudu EPCG u postupku preuzimanja Rudnika uglja prijavljeno 4,9 miliona akcija sa pravom glasa u Rudniku uglja, čime je postupak preuzimanja okončan. Oni su u junu obavezali Centralnu depozitarnu agenciju da u roku od tri radna dana od prijema rješenja plati svim akcionarima koji su prihvatili ponudu EPCG.
EPCG je deponovala 30 miliona eura za ovu transakciju kod CDA još polovinom aprila, kad je komisija donijela rješenje o odobrenju dobrovoljne javne ponude za preuzimanje Rudnika uglja. Do početka maja svi zainteresovani prodavci su dostavili svoju ponudu.
Pročitajte još