Nabavka peleta po subvencioniranim cijenama favorizuje građane boljeg imovnog stanja tvrdi predsjednik Ekološkog društva Breznica Milorad Mitrović.
On kaže da peći za pelet mogu kupiti samo bogatiji građani, s obzirom da njihova cijena na tržištu kreće po nekoliko hiljada eura.
Mitrović je pozvao Vladu i lokalnu upravu da umjesto nabavke energenta, subvencije daju građanima koji planiraju da nabave peći na pelet.
U cilju smanjenja zagađenja vazduha, Vlada je 2015. za nabavku peleta i briketa opredijelila 417.500 eura.
“Paradoksalno je da ljudi boljeg imovnog stanja dobijaju subvencije za pelet, dok su oni siromašniji i dalje primorani da kupuju drva i ugalj, a da na to nemaju nikakvu subvenciju”, ističe poznati pljevaljski ekolog.
Mitrović podsjeća da se za sbvencije troši ogroman novac, a da nije poznato da li su kratkoročne mjere imale efekta I doprinjele smanjenju zagađenje životne sredinene.
“Novac se troši a nikakva se istraživanja ne sprovode – da li se nakon tri godine smanjila emisija štetnih čestica. Od ovih mjera samo koristi imaju preprodavci peleta”, tvrdi Mitrović.
Mitrović je konstatovao da je prestanak loženja uglja jedini način da bi se značajnije smanjilo zagađenje u Pljevljima.
“Umjesto da idemo u tom pravcu, oni planiraju da grade toplanu koja će kao emergent koristiti sječku i ugalj”.
I predsjednik Opštine Pljevlja Mirko Đačić prije dvije godine tvrdio je da je bolje bilo da se novac od subvencija usmjeri za izgradnju toplane, ali taj njegov predlog nije naišao na razumjevanje Vlade.
Opština Pljevlja je početkom avgusta raspisala tender za nabavku do 200 tona briketa i 1.050 tona peleta, čija je procijenjena vrijednost 244.000 eura.
Kao najpovoljniji ponuđač izabrana je firma Mikromont iz Bijelog Polja.
Zahtjeve za nabavku peleta po subvencioniranim cijenama građani Pljevalja mogu podnijeti od danas do 3. oktobra, Sekretarijatu za stambeno komunalne poslove, puteve i vode.
Iz Sekretarijata napominju da građani mogu da kupe jednu ili dvije tone peleta, a da količine između nije moguće kupiti s obzirom da je emergent fabrički izvagan.
Nakon podnošenja zahtjeva službenici Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove, saobraćaj i vode obići će podnosioce kako bi se uvjerili da posjeduju odgovarajuće peći.
Opština je raspisala novi tender iako još nije završena raspodjela peleta za predhodnu godinu.
U Opštni su kazali da još 40 građana čeka na isporuku peleta, a za kašnjenje u dopremi krive fočansko preduzeće “Lovćen trejd” koje nije ispoštovalo potpisani ugovor.
Ovo preduzeće trebalo je da isporuči oko 850 tona peleta za 476 domaćinstava. Građani su tonu peleta plaćali po subvencionisanoj cijeni od 104 eura a 85 eura za tonu briketa.
Javnost nije obavještena da li je lokalna uprava podnijela tužbu protiv firme “Lovćen trejd” iz Foče, zbog nepoštovanja ugovora o isporuci peleta.
Prema ugovoru, ogrijev je trebalo da bude isporučen u potpunosti u roku od 60 dana od dana zaključenja, odnosno do 20. decembra prošle godine.
Pročitajte još