Sezona kiša umanjila prinose

    6 godina pre 88 pregleda Izvor: pvportal.me

Deveta Regionalna izložba meda, pčelinjih proizvoda i pčelarske opreme Pljevlja 2018., okupila je juče brojne izlagača iz opštine Pljevlja, drugih gradova Crne Gore i susjednih država Srbije, BiH i Republike Srpske. Na štandovima su se mogle probati i kupiti različite vrste visokokvalitetne meda i drugi pčelinji proizvodi, dok su na prodaju ponuđeni i razni kozmetički i ljekoviti preparati na bazi meda.

Izložbu je otvorio predsjednik Opštine Mirko Đačić koji je istakao da Pljevlja imaju ozbiljnu proizvodnju u oblasti pčelarstva već godinama unazad.Đačić je kazao da pčelari imaju veliku podršku lokalne uprave, te da će sa tom praksom lokalna uprava nastaviti i ubuduće kako bi popularizovali svijet pčela, pčelara, meda i svih pčelinjih proizvoda.

  • Ove godine imali smo jednu od ljepših manifestacija, jer se pčelari ovog puta mogu pohvaliti da imaju značajnu količinu meda. Priroda je uradila svoje, uslovi nisu bili najpovoljniji, posebno kada je u pitanju sjeverna regija. To naravno nije obeshrabrilo naše pčelare koji su se pripremili za predstojeću zimu na najkvalitetniji način da bi čekali sledeću sezonu za koju veruju da će biti bolja – kazao je Đačić koji je pohvalio rad Udruženja pčelara „Matica” kao i svih pčelara koji su komercijalizovali svoju proizvodnju kao i one koji se pčelarstvom bave u granicama hobija.

Manifestacija je organizovana u cilju promocije meda i pčelinjih proizvoda, širenja tržišta, edukacije proizvođača, podizanja svijesti potrošača o hranjivim i lekovitim svojstvima meda i proizvoda od meda, kao i popularizacije pčelarstva kao priznate poljoprivredne djelatnosti.

Štandovi sa medom i proizvodima od meda su bili lijepo aranžirani i privukli su veliku pažnju građana koji su mogli da degustiraju med i raznovrsne pčelinje proizvode.

Stalni posjetilac ovakvih manifestacija pčelar Milija Madžgalj iz Mojkovca, koji se već dvije decenije bavi pčelarstvom, kaže da je ove godine bila jedna od lošijih sezona za pčelare.

– Kada je sezona bolja proizvede se i preko tonu meda.Kvalitet meda ljudi prepoznaju i uglavnom se sve proda. Med uglavnom prodajem po ovakvim manifestacijama i na kućnom pragu-kaže Madžgalj i na osnovu dvije decenije bavljenja pčelarstvom zaključuje da se od ovog posla može živjeti.

Cijena meda bila je 10 eura za kilogram.

U okviru manifestacije održan je kulturno-zabavni program u kojem su učestvovala KUD „Pljevlja”, Gradski tamburaški orkestar i mališani iz vrtića „Eko – bajka”.

Drugog dana manifestacije, u subotu, 8. septembra, u 10 sati, u sali SO Pljevlja biće održano predavanja za pčelare i druge zainteresovane.

Organizaciju Regionalne izložbe meda, pčelinjih proizvoda i pčelarske opreme Pljevlja 2018. podržava Stalna radna grupa za regionalni ruralni razvoj (SWG) u Jugoistočnoj Evropi u okviru Projekta „Regionalna saradnja i umrežavanje u oblasti poljoprivrede, ruralnog i ekonomskog razvoja prekograničnih područja” finansiran od strane Evropske Unije.

Organizator Regionalne izložbe meda, pčelinjih proizvoda i pčelarske opreme je Sekretarijat za privredu Opštine Pljevlja.