Odvoz smeća po članu domaćinstva

    6 godina pre 191 pregleda Izvor: pvportal.me

Iz NVO „Breznica“ inicirali su pokretanje postupka za promjenu opštinske odluke o naplati odvoza smeća, odnosno da se naplata komunalnih usluga preduzeća „Čistoća” ne vrši po kvadratnom metru stambenog prostora, već po glavi stanovnika. Iz „Breznice“ tvrde da je u Pljevljima veliki broj stambenih prostora prazan, da u nekima živi samo po jedna osoba, te da se u pojedinima samo povremno živi, ali da svi moraju da plaćaju istu cijenu za odvoz i deponovanje smeća. Predstavnici NVO „Breznica” predlažu i da se odvoz smeća naplaćuje od onih sugrađana koji ga odlažu u kante i kontejnere.

  • Poslednjih godina u Pljevljima je sve manje stanovnika, a oni koji su ostajali da žive u gradu pod Golubinjom opterećeni su brojnim nametima, a jedan od njih je i plaćanje usluga preduzeću „Čistoća“. Prije par godina, u Pljevljima smo praktično imali pune kuće i stanove, a sada u gradu kao i na selu, žive samo staračka domaćinstva. Znači: stanovi i kuće su praktično prazni, a moraju se plaćati obaveze kao da je sve puno života – kaže izvršni direktor NVO „Breznica“ Milorad Mitrović.

On smatra da, u trenutnim okolnostima, plaćanje naknade za odvoz smeća po kvadratu stambenog prostora uopšte nije dobra solucija, te da je neophodno što prije uvesti obrazac da se naplata vrši po broju članova porodice, jer je to jedina valjana naplata.

  • Pljevljaci imaju tu nesreću da su u jednom periodu kada su dobro radili i zarađivali gradili velike kuće kako bi sinovima i kćerkama obezbijedili budućnost i siguran krov nad glavom. Prilikom te gradnje odricali su se mnogo čega u životu i praktično su se patili da bi sagradili porodične domove i obezbijedili sebe i djecu. Voljom moćnika, Pljevlja su postala crna ekološka tačka i grad u kome je rizično živjeti. Pljevlja su postala i grad u kome nema zaposlenja, pa mladi odlaze i započinju život u drugim sredinama, gdje često i formiraju porodice. Mnogi od njih su, pored velikih kuća u Pljevljima, postali podstanari u drugim većim centrima, a njihovi roditelji kao penzioneri plaćaju ogromne račune za komunalne usluge jer u posjedu imaju velike stambene prostore koje mogu prodati samo ako ih daju u bescjenje – pojašnjava Mitrović i napominje da bi mnogi vlasnici rado prodali svoje kuće ili iste izdali, ali to ne mogu uraditi jer je sve manje kupaca i onih koji žele da unajme stan.

Mitrović napominje da je posebno teška situacija u naseljima Guke, Ševari i Radosavac, ali ništa nije bolja situacija ni u stambenim zgradama gdje u velikim stanovima najčešće živi po jedno ili dvoje starih lica. On ističe primjer naselja Guke, gdje pojedini vlasnici prodaju svoje kuće od 350 kvadrata, novogradnja, za 60.000 eura. Mitrović tvrdi da su te kuće prazne, ali vlasnici svaki mjesec dobijaju račune za odvoz smeća od 30 eura.

  • U čitavoj priči može se zaključiti da su Pljevlja grad koji stanovništvo napušta, a da lokalna uprava ništa ne čini da olakša život onima koji ostaju ovdje, već ih ogromnim nametima tjera da odu – zaključuje Mitrović.

Iz preduzeća „Čistoća“ ističu da naplatu komunalnih usluga po svakom stanovniku ne vide kao rješenje problema jer, kako kažu, to ne bi doprinijelu smanjenju opterećenja po kućni budžet Pljevljaka. Naglašavaju i da dosad nije bilo inicijative da se mijenja postojeća odluka, te da naplatu čistoće po 0,67 eura po kvadratu ne doživljavaju kao previsoku.

  • U Pljevljima ima dosta školaraca, studenata, kao i lica koja povremeno rade na sezonskim poslovima, koja imaju stalno mjesto boravka u gradu. Naplatom čistarine po članu domaćinstva obračunavala bi se i ta lica, pa bi se došlo do istog iznosa – kaže direktor „Čistoće“ Saša Ječmenica, uz napomenu da ako sadašnju odluku treba mijenjati, onda je treba mijenjati nekim drugim, prihvatljivijim rješenjem.

Kada je u pitanju naplata čistarine po članu porodice, mnogi Pljevljaci tvrde da takva varijanta za vlast nije prihvatljiva, jer bi u tom slučaju čistarinu morali plaćati i takozvani „fantomski birači“ koji dolaze u Pljevlja samo na dan izbora. Čistarinu bi morali plaćati i vlasnici stanova na čijim su adresama prijavljena ta lica, a to za aktiviste vladajućeg DPS-a nebi bilo isplativo. Zato je teško očekivati da će aktuelna vlast u Pljevljima mijenjati postojeću odluku, kako zbog birača, tako i zbog činjenice da naplata komunalnih usluga po metru kvadratnom stambenog ili poslovnog protora donosi veće prihode.

Novi premjer stambenih površina

Preduzeće „Čistoća“ trenutno vrši kontrolu stambenih površina jer, kako kažu u ovom preduzeću, postojeći podaci su iz 2003. godine i ranije, pa iste treba prekontrolisarti. Novim premjeravanjem otkrivaju se nove površine, pa čak, kako kažu u ovom preduzeću, i novi stambeni objekti, koji dosada nisu plaćali komunalne usluge.

  • Postoji šest komisija. Svaka od komisija ima obavezu da izvrši kontrolu na prostoru jedne mjesne zajednice – kaže Saša Ječmenica i objašnjava da komisije samo u toku jednog dana znaju da otkriju i po pet neprijavljenih stambenih objekata.