Саопштење за јавност коалиције За спас Пљеваља

    7 godina pre 105 pregleda Izvor: pvinformer.me

Коалиција За спас Пљеваља – Владислав Бојовић, др Новица Станић, Марко Милачић, након смјене власти на изборима 27. маја, предузеће све расположиве мјере са циљем да се средства од концесионих накнада, која се узимају од руда и дрвета врате на просторе гдје се врши експлоатација. Инсистираћемо по цијену организације грађанских протеста да приходи од концесија буду сразмјерни приходима концесионара, а не да буду драстично мањи од реалних, као што је то данас случај.

Mјесне заједнице и насеља као што су Шула, Градац, Потковач, Буковица, Бобово, Маоче, Глибаћи, Поблаће, Косаница, Премћани, Козица, Вашково…, морају бити са посебном пажњом третиранe од стране локалне управе и државне власти јер се са тих простора одвлаче огромни природни ресурси док ова насеља већ деценијама немају основне услове за нормалан живот и лишена су елементарне финансијске подршке.

Као примјер имамо МЗ Шула, гдје се од Рудника „Шупља стијена“ на годишњем нивоу убира око 350 000 евра концесионих накнада и остварују се милиони евра прихода, док се овој заједници ништа не враћа. Коалиција За спас Пљеваља обезбиједиће да се значајан дио прихода од концесија уложи у оно што су животне потребе ове средине. Ако знамо да у овој заједници асвалт нема готово ни једно село, односно да је неопходно до села Петина асвалтирати 4 км, до Честина 8км, до Роговине око 3км, могуће је штедљивим и рационалним располагањем општинског новца приступити рјешавању овог проблема. Ако је познато да 15км сеоског асвалта може да се уради за износ од 600 хиљада евра, потпуно је јасно да за четири године од концесија може да се обезбиједи одговарајући износ за обнову водовода, канализације, уличну расвјету у насељу Шула и обнову стамбених објеката.

Када се асвалтирају путеви до поменутих села, онда ће бити лакше оганизовати откуп стоке, млијека, дјеца ће лакше долазити до Основне школе „Владимир Роловић“ у насељу Шула, њихови родитељи и укућани ће лакше долазити до продавнице, амбуланте и поште. Такође, ова заједница има велике приходе и од шума, које се сјеку, а у овај крај се не улаже ни један цент, што се такође мора промијенити.

Када су у питању села Бобово, Мељак, Поблаће, Буковица, Потковач, Градац, Козица, Премћане, Косаница, Глибаћи и Вашково, ови крајеви несумњиво заслужују да им се остави значајан дио концесионих прихода од посјечених шума и да се уз изградњу сеоских путева и друге инфраструктуре створе услови за живот тамошњег становништва. Вријеме је да рецимо Бобово не зависи од празних обећања које им даје шеф режима Мило Ђукановић, већ да се овом селу коначно изгради пут који је од стратешког значаја за развој пољопривреде и туризма у Пљевљима од оних средстава и ресурса која су деценијама одношена из ових крајева.

Крајње је вријеме да се промијени досадашњи модел расподјеле новчаних средстава из општинског буџета, гдје се средства од концесија неће трошити за провод и гозбе општинских функционера ДПС, или за плате партијских активиста владајуће коалиције. Истина је да је одлазећа општинска власт ДПС-а, Бошњачке странке и СД-а, наведена насеља третирала као да нису дио Пљеваља, већ су препуштена на милост и немилост оних који експлоатишу и односе наша природна богатства. Коалиција За спас Пљеваља је ријешена да управо са нивоа локалне управе покрене одлучну иницијативу према привредним субјектима и државној власти да се реконструишу магистрални и регионални путеви и друга инфраструктура на оним путним правцима на којима компаније превозе и одвозе сировине.

Једна од кључних програмских тачака коалиције За спас Пљеваља управ јесте да се посветимо мјесним заједницама и селима у којима још увијек живота и у којима постоје реални услови да се он одржи, као и да се беспоштедно боримо за права која им припадају по свим стандардима и здравој логици.

Коалиција За спас Пљеваља