Имајући у виду да смо општина са убједљиво најгорим природним прираштајем и највећим одсељавањем становништва у Црној Гори, потребно је под хитно осмислити и реализовати низ мјера за побољшање наталитета, конкретно за подршку формирању бракова и подстицање рађања у Пљевљима. Неприхватљиво је да Општина за свако новорођено дијете у Пљевљима издваја симболичних 63 евра, док је само за последња два концерта на градском тргу потрошено преко 50 000 евра општинског новца. Износ од 63 евра колико тренутно добијају тек рођене бебе у Пљевљима једва је довољан да се купе три паковања пелена или храна за 10 дана. С обзиром да је за првих пет мјесеци ове године у Пљевљима рођено свега 76 дјеце, то значи да су издвајања Општине по овом основу била свега око 5000 евра, као и да морају и могу бити много већа. Једноставно, за ове намјене се мора пронаћи новац. Такође, јасно је и да постоји простор за штедњу при располагању општинским буџетом, а једна од првих таквих мјера би требало да се огледа у укидању надокнада члановима управних одбора и савјета јавних предузећа и установа. Без обзира што ни повећан износ новца за подршку младим родитељима не може да надомјести проблем незапослености, они би се свакако лакше опредијељивали за формирање породице ако би рецимо за прво дијете општина додјељивала 300 евра, за друго дијете 500 евра а за треће дијете 700 евра једнократне помоћи. Такође, полазећи од чињенице да се годишње склопе свега 3 до 4 брака на селу, неопходно је опредијелити већи износ средстава за помоћ и подршку таквим брачним заједницама, што би требало предвидјети већ у буџету Општине за 2018. годину. Полазећи од драматичног стања на пљевљским селима било би природно да се за сваки склопљени брак или свако новорођено дијете на селу, од стране Општине Пљевља опредијели минимум 500 евра или се пронађу неки други конкретнији видови подршке и помоћи.
Такође, ако већ државна власт није вољна да то обезбиједи, Општина Пљевља мора наћи начин да финансира уџбенике за сву дјецу која иду у основну школу, по узору на многе општине у региону. Увођење дјечијег додатка за дјецу из породица са троје и више дјеце уз преузимање обавезе плаћања вртића од стране Општине, би морало такође да буде на листи приоритетних мјера за подизање наталитета у Пљевљима.
Ако дозволимо да се за неколико година још једном преполови број становника у Пљевљима борба за опстанак овог града ће бити скоро немогућа, због чега је потребно одмах
плански реаговати. Актуелна локална власт у Пљевљима није ни помислила да овакве мјере предвиди и спроведе, доказујући свима да није у стању да дефинише приоритете, а камоли да изађе на крај са нагомиланим проблемима у нашој општини. Како видимо, не оглашавају се ни да јавно заштите законска права радника у Вектри Јакић, као грађана овог града, који су остали без посла само због тога што су тражили плате које су зарадили. Све су ово разлози због којих ће садашња локална власт засигурно бити смијењена на предстојећим локалним изборима, након чега је потребно да добијемо много озбиљнију, способнију и одговорнију локалну управу која би била спремна да наведене мјере за подизање наталитета реализује у складу са животним потребама Пљевљака.
Владислав Бојовић, предсједник Општинског одбора Демократске народне партије у Пљевљима и функционер Демократског фронта
Pročitajte još