IZ EKOLOŠKOG DRUŠTVA „BREZNICA” SMATRAJU DA DRŽAVA I OPŠTINA MALO ULAŽU U MZ ŠULA Prihod od koncesija 200 hiljada, a selo bez puta

    8 godina pre 90 pregleda Izvor: PV Informer

Ako se prihoduje 200 hiljada eura od koncesija na rudu i koliko još na šume, onda je strašno da se manje od 50 hiljada eura izdvoji za kilometar seoskog puta, kaže Milorad Mitrović

Predstavnici ekološkog udruženja „Breznica“ smatraju da se nedovoljno ulaže u područje Mjesne zajednice Šula jer, kako ističu, sa ovog područja Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“ vrši trajnu devastaciju prostora. Prema riječima izvršnog direktora „Breznice” Milorada Mitrovića ovaj prostor je zapostavljen i od lokalne uprave i države, a koncesionar vrši eksploataciju rude uz minimalne obaveze. Mitrović navodi da za sedam godina rada Rudnika nije bilo ozbiljnije investicije u ovaj kraj, ni od koncesionara, ni lokalne uprave, a ni države. Mitrović kaže da su investicije koje se najavljuju samo mrvice od dobiti koja se iz ovog kraja izvlači. On navodi da se preko 200 hiljada eura godišnje sliva u lokalni budžet na osnovu koncesija na rude, a pritom se koncesije ubiraju i po osnoviu sječe šuma.

Na ovom prostoru se vrši trajna devastacija prostora. Sadašnji vlasnici Rudnika imaju koncesiju na trideset godina, a već je prošlo sedam. Za ovih sedam godina gotovo pola brda je uklonjeno, što znači da se radi o trajnoj devastaciji, jer to brdo više niko neće vratiti. Šta će biti za dvadeset godina? Hoće li Šula biti u potpunosti okružena devastiranim prostorom, a u ista neće doći ni jedna ozbiljnija investicija u infrastrukturu- pita Mitrović i dodaje da nijedno okolno selo nema asfaltnog puta, a da je i magistralni put od Pljevalja do Šula u jako lošem stanju, jer se velike količine rude i drveta odvoze, pa kolovoz mora da strada, i strada životna sredina.

Šume se sjeku bez ikakvog reda. Koncesionar „Vektra Jakić“ bira najkvalitetnija stabla ali zaobilazi sječu suvih i oboljelih stabala. S druge strane prašina sa kopa Rudnika „Šuplje stije-ne“ guši tamošnje stanovništvo, trujući vazduh, vodu i zemljište – kaže Mitrović i dodaje da u Šulima poslednjih godina samo se stvaraju nove deponije jalovine, za čije se lokacije sječe vi-še hiljada stabala.

Najavljuju se investicije u infrastrukturu, koje su mrvice od dobiti koju ima vlasnik Rudnika, poljska kompanija ZGV Boleslav. Investicije od lokalne uprave su takođe mrvice od ubrane koncesije, jer ako se prihoduje 200 hiljada eura od koncesija na rudu i koliko još na šume, onda je strašno da se manje od 50 hiljada eura izdvoji za kilometar seoskog as faltnog puta, a ostatak ode na plate službenika u Opštini. Od koncesija makar 70 odsto bi trebalo da ostane u Šulima. Sama država od svog djela ništa ne daje, što je posebna priča, a pored koncesija po-stoje prihodi od poreza na nepokretnosti, kao i porez na poljoprivredno zemljište – kaže Mitrović.

Ulaže se u vodovod

Iz Rudnika „Šuplja stijena” ističu da su oni pomogli Osnovnu školu „Vladimir Rolović“, da pomaže u održavanju lokalnih puteva, kao i da će pomoći u održavanju vodovoda.

Obaveze, koje proističu iz Ugovora o koncesijama „Gradir Montenegro“ izmiruje redovno. Po zakonu, znatan dio ovih sredstava pripada lokalnoj zajednici, tj. opštini Pljevlja – saopšteno je iz Rudnika „Šuplja stijena“.

Predsjednik mjesne zajednice Slavko Šarac kaže da je na vodovodu dogovorena zamjena oko dva kilometra azbestnih cijevi.

Dužina vodova je pet kilometara, ali će se raditi na zamjeni cijevi u dužini oko dva kilometra, i to je prva faza radova. Tokom godine očekujemo potpunu zamjeni cjevovoda – kaže Šarac i pojašnjava da je ova donacija dogovorena u saradnji sa Rudnikom „Šuplja stijena“ još prošle godine.

Šarac očekuje da će i lokalna uprava tokom godine asfaltirati kilometar puta, od spomenika poginulim borcima NOR-a do Rudnika.

U kapitalnom budžetu lokalne uprave predviđeno je 350 hiljada eura za asfaltiranje seoskih puteva, a za našu mjesnu zajednicu obećano je asfaltiranje kilometar puta, jer bi se na taj način umanjilo prisustvo prašine, koja dolazi prilikom transporta rude iz Rudnika do magistralnog puta –

pojašnjava Šarac.