SITUACIJA SA VODOSNABDIJEVANJEM PLJEVALJA IZ GODINE U GODINU SVE TEŽA

    8 godina pre 112 pregleda Izvor: PV Informer

Iako od 3.830 kubika proizvedene vode, samo 1.100 kubika stigne do potrošača. Prevedeno u procente u vodovodnoj mreži, koja je u prosjeku stara četrdeset godina, izgubi se čak 71, 25 odsto vode. Do potrošača znači stigne svega 28,75 odsto vode, odnosno manje od jedne trećine

Kada je u pitanje snabdijevanje Pljevalja vodom, situacija je više nego teška, jer od ukupne količine koja prođe kroz postrojenja više od dvije trećine bude izgubljeno u vodovodnoj mreži, dok nešto manje od jedne trećine stigne do potrošača, ali sve češće i ta voda nije za piće. Tako od 3.830 kubika proizvedene vode, samo 1.100 kubika stigne do potrošača. Prevedeno u pro-cente u vodovodnoj mreži, koja je u prosjeku stara četrdeset godina, izgubi se čak 71, 25 odsto vode. Do potrošača znači stigne svega 28, 75 odsto vode, odnosno manje od jedne trećine.

Pljevljaci od prije tri dana opet nemaju ispravnu vodu za piće, jer je nakon poslednjih padavina i naglog topljenja snijega uvećana njena mutnoća na sva tri gradska izvorišta. Građani do vode za piće dolaze kupovinom u marketima, donošenjem sa okolnih izvora, a kao i obično najviše ih je na izvorištu „Vodenice“ u Gradskom parku.

U gradskom Vodovodu kažu da je za rješenje probleme urednog snabdijevanja potrošača potrebno uložiti značajna sredstva u sanaciju vodovodne mreže, uz podatak da su obilne padavine glavni krivac za česta zamućenja vode na izvorištima, te da su tu nemoćni.

– Pored svih izvedenih radova na održavanju mreže evidentno je neznatno povećanje gubitka u mreži, što iz prethodnog ukazuje da se bez velikih kapitalnih ulaganja u rekonstrukciju hidroinfrastrukture distrubutivne mreže ne može doći do smanjenja gubitka – navodi izvršni direktor „Vodovoda“ Čeda Gospića i napominje da se navedeni gubici odnose na prošlu godinu.

Kada je u pitanju voda koja prođe kroz postrojenja Vodovoda i koja stigne do korisnika, ona ovih dana, ali i često tokom prethodnih godina nije za piće. Voda posebno nije za piće u vrije-me kada su padavine velike usled čega se uveća mutnoća na izvorištima Breznice i Jugoštnice, odnosno na postrojenju Pliješ, gdje voda stiže sa izvorišta u Odžaku i iz akumulacije Otilovići.

U izvještaju predstavljenom odbornicima lokalnog paralemanta o radu ovog javnog preduzeća u prošloj godini poslovodstvo Vodovoda je ipak izbjeglo da kaže koliko je dana voda bila ne ispravna za piće, odnosno koliko su puta analize pokazala da se ona iz gradskog vodovoda ne može piti.

U toku 2016. godine institut za javno zdravlje Podgorica izvršio je šest fizičkih, fizičko hemijskih ispitivanja i šest mikrobioloških ispitivanja. Zavod za javno zdravlje Užice izvršio je 343 fizičko – hemijska ispitivanja i 343 mikrobiološka ispitivanja. Izvršeno je ukupno šest hiljada i 88 mjerenja rezidualnog hlora od strane interne labaratorije – navodi Gospić u godišnjem izvještaju i dodaje da je u sklopu mjera praćenja kvaliteta vode u 2016. godini urađeno i 576 mjerenja mutnoće.

Opština duguje 200 hiljada eura

Gopsić je naveo i da Vodovod potražuje od Opštine Pljevlja iznos od 200 hiljada eura, što, kako je naveo, predstavlja skoro polovinu obaveza koje preduzeće ima prema državi za poreze i doprinose.

Ipak Gospića je istakao da je u prošloj godini uvećan prihod od vode i stvoreni su uslovi, da se uz pomoć povećanja njene cijene taj prihod poveća čak na milion eura. Tako je ukupan pro-

šlogodišnji prihod Vodovoda bio milion i 176 hiljada, a prihod od vode 922 hiljade eura. Prema navodima Gospića prošlogodišnji ostvareni prihod od vode je 152 hiljade eura veći od pla-niranog.

– Na osnovu zahtjeva društva za povećanjem cijene vode, predsjednik Opštine je dao djelimičnu saglasnost na povećanje cijene vode za fizička lica od 33 i pravna lica od 18 procenata. No-ve cijene se primjenjuju od marta 2016. godine – naveo je Gospić uz obrazloženje da je povećanja cijene vode doprinijelo stabilizaciji prihoda preduzeća.