Grupu građana interesuju kako je dug narastao sa 1.000 eura na 14 miliona i ko je to i zbog čega dozvolio
Građanska inicijativa „Za nas“ koju predvode Demir Hodžić, Patricia Pobrić i Dragan Sošić odgovorili su na reagovanje Poreske uprave objavljeno u srijedu pod naslovom „Stečaj poguban za Rudnik uglja“.
Oni su upozorili direktora PU Miomira M. Mugošu da ukoliko ovih dana ne podnese zahtjev za poketanje stečajnog postupka u Rudniku uglja AD Pljevlja, da će protiv njega i drugih lica iz PU grupa građana „Za nas“ podnijeti „krivične prijave zbog svjesne zloupotrebe službenih ovlašćenja“.
„Gospodine Mugoša, Vaše reagovanje je pisano priznanje da ste Vi i Vaša PU izvršili državni udar na budžet Vlade Crne Gore i na njegovu finansijsku održivost pa Vam predlažemo da pod hitno potpišete sporazum o priznavanju krivice sa specijalnim tužiocem Katnićem jer ste svjesno zloupotrijebili svoja službena ovlašćenja kao i Zakon o poreskoj administraciji, čl. 56, 57, 59, 60. Vaše reagovanje je svjesno bacanje prašine u oči građanima Crne Gore kako bi ste prikrili kriminalne radnje i utaju poreza od strane menadžmenta Rudnika uglja, odnosno, sakrili Vašu nemoć, nesposobnost, nestručnost pa i strah od moćnih vlasnika u samom Rudniku“, ističe se u odgovoru grupe građana „Za nas“.
Hodžić, Pobrićeva i Sošić optužuju PU i njenog direktora „da se zbog nezakonitog i koruptivnog ponašanja, poreski dug penje do nevjerovtnih 700 miliona eura“, pa nam MMF zato traži bolje punjenje budžeta, veće poreze, što će nama građanima i sirotinji poskupjeti i struju, i vodu, i hljeb, i ljekove.
„Dok Vi i menadžment Rudnika uglja primate nezarađene plate u hiljadama eura, a to samo zbog toga što ne radite svoj posao i što direktno omogućavate utaju i neplaćanje poreskih obaveza, direktno utiče na niski standard građana posebno onih u stanju socijalne potrebe. Gospodine Mugoša, neozbiljno i nepristojno je sa Vaše strane da nas obmanjujete i da se pozivate na Zakon o reprogramu poreskih potraživanja usvojen u decembru 2016, pa isti ne želite kršiti, a na koji se zakon o reprogramu pozivate prije decembra 2016.? Ko Vam je branio da naplatite dug. g. Mugoša, dug Rudnika za poreze i doprinose u iznosu od 13.437.191,94 eura jer nije nastao u oktobru ili novembru 2016. godine već se vuče i nazad 7 – 8 godina. Da Vas podsjetimo, dug RUP za poreze i doprinose na dan 31. decembar 2014. iznosio je 15.020.322 eura. Odgovorite šta ste do danas učinili da naplatite taj dug? Ništa nijeste uradili. Kažite koliko ste kamata naplatili po tom osnovu a što Vam je bila zakonska obaveza, ili Vas je možda strah i da uđete u RUP“, istakli su dalje u odgovoru Hodžić, Pobrićeva i Sošić.
Oni su podsjetili direktora PU da godinama na kompjuterskim ekranima ima svakodnevno stanje poreskog duga RUP koji je počeo da raste od 1.000 eura do današnjih 14 miliona eura.
„Vi ste isključivi krivci što taj dug davno nije naplaćen, što ste tolerisali nezakonito i nedopušteno ponašanje poreskog obveznika a sve zbog selektivnog pristupa i primjene zakona o porezu. Budite sigurni da će polupismeni činovnici u PU umjesto Vas naći vrlo jednostavno rješenje, natjerati bogate vlasnike da se kreditno zaduže kod svoje banke s kamatnom stopom od 3 do 4 % što je tri puta niža stopa od Vaše koja je 11,5 %, da izmire svoje zakonske obaveze. U suprotnom, nema niti jednog razloga da Vam vjerujemo da nijeste u dilu sa moćnim većinskim vlasnicima RUP-a koji ovih dana intenzivno rade da „mrtvo tele“ prodaju građanima Crne Gore za 17 miliona eura i nanesu štetu od blizu 90 miliona eura, kroz prodaju bezvrijednih akcija EPCG-u“, ističe se u odgovoru PU. Većinski vlasnici Rudnika su A2A i Aco Đukanović, koji su ponudili EPCG da im otkupi akcije.
Ne plašite rudare, oni će raditi
Predstavnici organizacije „Za nas“ kazali su direktoru Poreske uprave da se ne krije iza brige za radnike Rudnika uglja.
„Naglas ćemo odgovoriti rudarima u RUP-u da se ne plaše od Vaših prijetnji i da im ne treba Vaš „zaštitni kišobran“. Gospodo rudari, zapošljeni u RUP-u bio stečaj ili ne , Vi ćete i dalje kopati ugalj jer TE Pljevlja ne može da radi na vazduh i vodu, a struja iz TE Pljevlja je neophodna svim građanima Crne Gore i budite sigurni da Crna Gora ne će uvoziti rudare iz Francuske, Italije i drugih zemalja iz okruženja“, navodi se u odgovoru.
Pročitajte još