SAMOSTALNA IZLOŽBA RADOVA VAJARA ILIJE ČABARKAPE U PODGORIČKOJ GALERIJI „MODILJANI” Otkriva šapat šumskih stvorenja

    8 godina pre 110 pregleda Izvor: dan.me

: Samouki skulptor Ilija Čabarkapa predstavio se pred brojnom publikom u podgoričkoj galeriji „Modiljani”. Ovaj vajar, ili kako reče poznati slikar Tiho Vujović, umjetnik u drvetu, publici je predstavio 40 skulptura uokvirenih u zajedničko ime „Korjeni”. Riječ je o osmoj samostalnoj postavci ovog samoukog skulptora, koji je do sada izlagao i u svom zavičaju, Pljevljima, tako i u Ljubljani.

Drvo jeste njegov materijal, jer živeći u Vrulju, druguje sa prirodom, objašnjava on. U grani, u parčetu drveta koje nađe pored puta, vidi lik, neki oblik koji odiše umjetnošću.

– Ja sam taj koji se prilagođava drvetu. Sve ostalo je stvar inspiracije. Stvorio sam raznovrsne skulpture. Prosto, idem iz krajnosti u krajnost – kaže Čabarkapa.

Umjetničko nadahnuće osjeća još od mladih dana. Počeo je sa karikaturama, koje je objavljivao kao srednjoškolac u nekad popularnom jugoslovenskom tinejdžerskom časopisu „ITD”. Onda ga je život odvojio od umjetnosti. Tek povratkom u rodno selo želja za stvaranjem ponovo je istupila u prvi plan. Od tada Čabarkapa stvara skulpture u drvetu kojih u svom ateljeu ima preko stotinu. Radeći skulpturu javila mu se ideja da bi u rodnom kraju mogao da otvori prvu umjetničku galeriju. Ubijeđen je da je to dobra ideja – kazao je Čabarkapa i otkrio da je već u završnoj fazi ovog projekta.

Riječ Jelene Vujović, umjetničke direktorke galerije „Modiljani” da se „vajar Čabarkapa za razliku od većine vajara, ne predaje ni aktuelnosti ni sistematskom sprovođenju ideje, već se potpuno oslanja na instinkt i vizuelnu iluziju”, kao da je podstakla Tiha Vujovića. Likovni stvaralac koji zauzima jedinstveno mjesto na crnogorskoj umjetničkoj sceni, konstatovao je da bez obzira što nema diplomu likovne akademije, on smatra Čabarkapu kolegom jer „kolega je onaj čovjek koji se bavi istim poslom kao i vi, a sviđa vam se ono što radi”.

A, meni se skulpture Ilije Čabarkape sviđaju. U umjetnosti postiji samo kategorija da li vam se nešto dopada ili ne. I, tu sva priča prestaje – kazao je on. Otvaranju ove izložbe pridružila se i prof. dr biologije Danijela Stešević.

Na pitanja da li biljke imaju dušu, da li osjećaju i mogu li da se izražavaju – pitanje koje često postavljaju botaničaru – moj odgovor je da. Ali, rijetki su ono koji to mogu da osjete. Jedan od rijetkih je Ilija Čabarkapa. On nam večeras prikazuje što su nam ova divna šumska stvorenja došapnula – kazala je Stešević.

Publici se obratio i televizijski novinar Miomir Maroš, koji je kazao da Čabarkapu smatra prije svega pronalazačem, „koji pronalazi komade drveta neobičnih oblika u prirodi”.

Čabarkapa se bukvalno bori s prirodom, jer treba opstati u njegovom Vrulju, gdje živi sa suprugom, dvoje djece i majkom. On crpi iz prirode i ono što mu treba za život, ali i inspiraciju i ljubav – kazao je on i podsjetio da je Čabarkapa vrijedan umjetnik koji je kao samouki vajar privukao pažnju akademskih skulptora.

Talenat za skulpturu

I naš proslavljeni vajar Miodrag Šćepanović bio je prisutan na otvaranju izložbe Čabarkape. Kako je otkrio, sa Čabarkapom ga veže dugogodišnje poznanstvo. „Bilo je tu i savjeta i komentara”, naveo je poznati vajar.

Njegovu umjetnost i prepoznajem u drvetu. Treba biti talentovan pa uočiti nešto, obraditi materijal koji vam je na raspolaganju tako da nastane skulptura. Moje forme jesu svedenije, ali bez obzira na ukuse, u djelu Čabarkape ima vrijednost koju jasno vidim – kazao je Šćepanović.