Nekada, i to ne tako davno, Mjesna zajednica Zabrđe bila je najbogatiji dio pljevaljske opštine. Danas stanovništvo Zabrđa živi u neizvjesnosti. Posebno su ugro žena sela Komini i Zbljevo, ali je dosta teška situacija i u selima Grevo, Mrzovići i Gornji Komini. Nesreću ovom kraju, kažu mještani, donijela je eksploatacija uglja, jer su se sa iskopavanjem rude javili brojni ekološki problemi, ali i brojna ograničenja. Tako su mještani Kalušića, jedan broj mještana Greva, Zbljeva i Gornjih Komina do 2025. godine dobili zabranu gradnje objekata na svom imanju. Zabrana traje od osamdesetih godina prošlog vijeka i, kako sada stoje stvari, trajaće do 2025. godine kada je planirano da se izvrši eksproprijacija imovine, a pomenuti djelo-
MZ Zabrđe će se pretvoriti u kop Rudnika uglja. U čitavoj priči za mještane je najgore što niko neće snositi posledice ako 2025. godine ne dođe do obećanog iseljavanja stanovništva i eksproprijacije imovine.
– Ovdje stanovništvo živi u neizvjesnosti, jer šta će biti ako ne bude iseljavanja i ako se ne izvrši isplata imovine. Trenutno ovdje ne možemo ništa da planiramo, ne možemo imanja na pra-
način da koristimo. Pitate me o životu u našoj MZ, a ja svaki dan sebi postavljam pitanje da li je ovo život – kaže predsjednik MZ Zabrđe Dragan Lučić i ističe da su mladi ljudi već oti-šli iz Kalušića jer ne mogu da žive pod ograničenjima.
Lučić kaže da se postavlja opravdano pitanje šta će biti sa mještanima ako se zaustavi eksploatacija uglja, ako se ona na neki način uspori, a većina stanovništva očekuje da se to desi i da uz pomoć dobijenih sredstava negdje drugo započne život. On navodi i tu činjenicu da je dosad u nekoliko navrata produžavana zabrana o gradnji i da se to može desiti i 2025. godine. Pre-ma njegovim riječima, niko u ovim selima ne može da veže svoju sudbinu za eksploataciju uglja.
– Mladi su već otišli jer oni moraju da žive. Oni ne mogu da čekaju kada će Rudnik uglja izvršiti eksproprijaciju imovine. Život u sendviču između kopa Rudnika uglja i Termoelektrane ni-je život – konstatuje Lučić uz objašnjenje da je žiteljima onog dijela MZ Zabrđe koje je obuhvaćeno zabranom gradnje ostalo da plaćaju porez na imovinu, iako je ne koriste kao slobodni ljudi.
Lučić kaže da je zabrana uvedena jer je taj prostor označen kao prostor za posebnu namjenu i mještani se na to nijesu bunili. Ali, smatra on, onog momenta kada je to urađeno, trebalo je stanovništvu isplatiti imovinu i poslati ga da živi na drugoj lokaciju, tamo gdje može da planira slobodno svoj život. Na ovaj način Rudnik uglja je zaštićen, a stanovništvo je ostalo da čeka i trpi.
– Ko može izbrojiti brojne incidente koje smo imali od miniranja u kopu Rudnika uglja. Koliko je prašine palo na naša imanja i kuće i kakve nevolje trpimo od buke koju ispušta Termoe-lektrana i mehanizacija Rudnika uglja. Pritom smo prikovani za ove naše domove jer ne možemo nikome da ih prodamo, a bez njihove prodaje ne možemo započeti život negdje drugo – kaže Lučić uz podsjećanje na neka ranija vremena kada su ova sela kao dio Pljevaljskog polja bila žitnica čitave Crne Gore.
Prema njegovim riječima, u selu Kalušiće sve je bilo pod oranicama i žitima, a danas ne postoji nijedna njiva.
– Kalušići su bili najljepše selo pljevaljskog kraja. Nadomak su grada, a zemlja plodna i lako obradiva. Ali smo možda svi imali nesreću da je ispod plodne zemlje ležao ugalj i kada je kre-nula njegova eksploatcija, sve je krenulo nizbrdo – kaže Lučić.
Brojni ekološki problemi
– U naselju Gornji Komini i Ljuće postoje brojni problemi sa izgradnjom više dalekovoda za potrebe Elektroprivrede i Elektroprenosa. Mještani su već odavno izloženi brojnim problemi-ma vezanim za dalekovode. Mještani Ljuće imaju problem sa putem koji se uništava od strane teške mehanizacije koja radi za potrebe Termoelektrane. Posebno je u teškoj poziciji naselje Zbljevo, koje godinama muku muči sa deponijom Maljevac. Pritom ne treba da pominjem koliko svi zajedno imamo problema zbog rada Termoelektrane i Rudnika uglja – kazao je Lučić i istakao da probleme zbog eksploatacije uglja imaju i sela Šumane i Borovica.
Oranice postale močvara
– Rudnik uglja je oduzeo jedan dio zemljišta u selu Kalušići. O tom dijelu zemljišta niko ne vodi računa. Tamo su se formirale bare i močvare, tako da je to još jedan problem za naše sta-novništvo, jer u tim se barama legu komarci i razni gmizavci, koji nam u ljetnjim mjesecima dodatno zagorčavaju život – ističe Lučić.
Pročitajte još