EKOLOZI UPOZORAVAJU NA PROBLEM IZAZVAN SAGORIJEVANJEM UGLJA U RUDNIČKIM KOPOVIMA Iz Potrlice dimi kao iz trideset kotlarnica

    8 godina pre 116 pregleda Izvor: PV Informer

Kotlarnica Trideset vatri u kopu Rudnika gdje sagorijeva ugalj, praktično je kao da radi trideset većih kotlarnica, a tu nema nikakve zaštite i ugalj gori i ljeti i zimi, tvrdi Milorad Mitrović

Iz Agencije za zaštitu životne sredine prije deset dana upozorili su Pljevljake da ne izlaze na otvoreno bez prijeke potrebe i da ne otvaraju prozore jer je u dužem vremenskom periodu kon-centracija sumpor (IV) ok sida SO2 dostizala vrijednost 558,8 µg/m3. Sada ekolozi upozoravaju da najveća ekološka opasnost dolazi iz kopa Rudnika uglja Potrlica. Prema njihovom mi-šljenju velika koncentracija SO2 čestica u vazduhu se stvara zbog sagorijevanja uglja u kopu Potrlica, ali i usled sagorijevanja uglja na pojedinim deponijama koje je formirao Rudnik uglja. Prema podacima ekologa u kopu Rudnika uglja ima dana kada na trideset lokacija gori ugalj, odnosno lokacija gdje je došlo do samozapaljenja uglja. U takvim okolnostima, sagori-jevaju velike količine uglja, a štetne materije idu direktno u vazduh i padaju na gradsko jezgro.

– Prema našim saznanjima i istraživanjima, na trideset lokacija u kopu Potrlica svakodnevno sagorijeva ugalj i tom prilikom dolazi do oslobađanja velikih količina SO2. Ugalj u ovim slu-čajevima sagorijeva, a ne postoji nikakva mogućnost da se uradi neka zaštita. U Rudniku uglja se i ne trude da takva žarišta gase – navodi se u saopštenju NVO „Breznica“ koje je potpisao izvršni direktor Milorad Mitrović.

On ističe da su posebno ugrožena naselja koja gravitiraju prema kopu Potrlica, iza gradske pošte i naselje Žabljak. Štetne materije iz kopa Potrlica, tvrdi Mitrović, opasne su za cijeli grad, što, kako kaže, potvrđuje i podatak da upravo mjerna stanica na Gagovića imanju u poslednje vrijeme pokazuje visoku koncentraciju SO2.

Nijesu poznati razlozi zbog čega u Rudniku uglja ništa ne preduzimaju da ako mogu spriječe ili ugase sagorjevanje uglja. Nije nam poznato da li oni to mogu uraditi ili prosto neće, jer im taj posao otežava eksploataciju, ali je sigurno da se radi o velikom zagađenju vazduha – navodi Mitrović u saopštenju i dodaje da neprijatan miris može da se osjeti od sagorjevanja uglja i u ljetnjim mjesecima kada se ne koriste individualna ložišta.

Posebno je velika opasnost što se kop Potrlica širi iz dana u dan sve više i što prema mišljenju ekologa, uvećava se i broj lokacija gdje dolazi do samozapaljenja uglja. Na taj način vazduh postaje sve više zagađen, a krivica se u većini slučajeva upućuje na individualna ložišta.

Trideset vatri u kopu Rudnika uglja, gdje sagorijeva ugalj, praktično je kao trideset većih kotlarnica. Tu nema nikakve zaštite i ugalj gori i u ljetnjim kao i u zimskim mjesecima. Zbog svega toga je neophodno što prije preduzeti potrebne mjere, odnosno natjerati Rudnik da spriječi ovakve pojave jer su iste veoma štetne i opasne po zdravlje ljudi. Prvenstveno ovde treba da reaguje ekološki inspektor – poručuju iz NVO „Breznica“.

U kop Rudnika uglja nije moguće doći bez odobrenja poslovodstva kompanije. Svi naši pokušaji da stupimo u kontakt sa izvršnim direktorom Rudnika uglja Slavoljubom Popadićem bili su bezuspješni, jer se on nije javljao na naše telefonske pozive pa smo ostali usknjraćeni za odogovor poslovodstva Rudnika uglja o tvrdnjama ekologa.

Osloboditi građane plaćanja računa za struju

Jedino pravo rješenje da se obustavi loženje uglja u individualnim ložištima je da se građani Pljevalja oslobode plaćanja struje u toku grejne sezone. Sa ovim mjerama, kao i sa više reda u radu Rudnika uglja, vazduh bi bio brzo čistiji. Ove mjere treba odmah preduzeti, jer je zdravlje ljudi najbitnije i najskuplje – poručuju iz „Breznice“.

Napredak na deponiji Termoelektrane

– Ranijih godina je dolazilo do samozapaljivanja uglja i na deponiji za potrebe Termoelektrane. Tih godina sagorijevanje uglja na deponiji Termoelektrane izazivalo je veliko zagađenje va-zduha. Sada je tamo situacija drugačija jer se negomilaju velike zalihe uglja, deponija se redovno prazni, pa tako ne dolazi do samozapaljivanja i sagorijevanja uglja na otvorenom – ističu u NVO Breznica.