IZ CRVENOG KRSTA TVRDE DA IMAJU SVE VIŠE ZAHTJEVA SUGRAĐANA ZA POMOĆ Narodna kuhinja potrebnija nego ikad

    8 godina pre 132 pregleda Izvor: dan.co.me

Praktično narodna kuhinja je potrebnija sada nego devedesetih godina prošlog vijeka, jer bi njene usluge koristilo trenutno od stotinu do 150 ljudi, tvrde u Crvenom krstu U Pljevlji-ma je sve više lica i porodica kojima je potrebna pomoć u hrani, odjeći obući, ipak u lokalnoj upravi još uvjek nije donijeta odluka da se krene u proces otvaranja narodne kuhinje. U lokal-noj upravi kažu da je bilo takvih predloga tokom prošlogodišnjih rasprava na temu socijalne politike, ali da je veliki problem kada su u pitanju finansije.

Za sada takva odluka nije donijeta, ali ostaje da se vidi šta će se dešavati u narednom periodu – kazao je za „Dan” sekretar za društvene djelatnost Mersudin Halilović koji nam je pojasnio da bi sredstva za narodnu kuhinju trebala prethodno da se planiraju u lokalnom budžetu. Halilović kaže da narodna kuhinja traži prilično velike iznose i da takvom projektu nije lako pristu-piti.

U Opštinskoj organiazciji Crvenog krsta kažu da je narodna kuhinja tokom devedesetih godina prošlog vijeka funkcionisala, odnosno da je tih godina u gradu na Breznici bilo dosta raselje-nih lica. Tih godina taj projekat je dao dobre rezultate i u dobroj mjeri je pružena pomoć onim licima koja su zbog ratnih dešavanja u Hrvatskoj, a posebno u Bosni i Hercegovini, utočište potražili u Pljevljima.

– Tokom 1994., 1995. i 1996. godine u Pljevljima je funkcionisala narodna kuhinja i to restoranu „Tara“. Takav projekat je tih godina dao dobre rezultate – saopšteno je iz pljevaljskog Cr-venog krsta i ponovili ranije stavove da su zahtjevi za pomoć česti i da ima dosta porodica kojima je pomoć neophodna.

Praktično narodna kuhinja je potrebnija sada nego devedesetih godina prošlog vijeka, jer bi njene usluge koristilo trenutno od stotinu do 150 ljudi – tvrde u Crvenom krstu uz opasku da je za otvaranje Narodne kuhinje neophodan širok krug donatora i pomagača.

U prvom redu u Crvenom krstu vjeruju da bez pomoći lokalne pljevaljske uprave narodnu kuhinju nebi bilo moguće otvoriti, ali i da bi taj projekat morala da podrži i Vlada Crne Gore.

Pored činjenice da je narodna kuhinja u Pljevljima radila devedesetih godina prošlog vijeka, narodna kuhinja se u Pljevljima pamti i u vrijeme italijanske okupacije u periodu od 1941. do 1943. godine. Prema dostupnoj dokumentaciji tih godina je radila narodna kuhinja, a hrana se spremala „u dva kazana“. U jednom kazanu hrana se spremala bez korišćenja svinjskog mesa i ona je bila namijenjena muslimanskom stanovništvu, a drugi je kazan bio namijenjen za pravoslavno stanovništvo, uz korišćenje svinjskog mesa.

Ukoliko je narodna kuhinja mnogo potrebna Pljevljima, a svi pokazatelji govore da jeste, jer je u gradu na Breznici sve više gladnih, onda ne bi trebalo, prilikom otvaranja kuhinje, zabora-viti i vjerska osjećanja pljevaljskog stanovništva.