PRVI ČOVJEK PLJEVALJA KRITIKOVAO UPOZORENJA NADLEŽNIH Đačić ne vjeruje monitoringu: Nema potrebe za vanrednim stanjem

    8 godina pre 135 pregleda Izvor: vijesti.me

S druge strane, opozicione partije kao i NVO sektor kažu da je odavno zrelo za vanrednu situaciju ali ipak, u Pljevljima je situacija i danas bila redovna a škole su normalno radile

Gradonačelnik Pljevalja Mirko Đačić ne smatra da situacija sa zagađenim vazduhom u tom gradu zahtjeva uvođenje vanrednog stanja.

Štaviše, kritikovao je upozorenje nadležnih od prije dva dana, koji su pozivali Pljevljake da ne izlaze iz domova i ne otvaraju prozore.

S druge strane, opozicione partije kao i NVO sektor kažu da je odavno zrelo za vanrednu situaciju ali ipak, u Pljevljima je situacija i danas bila redovna a škole su normalno radile.

„Ovo je stvarno nemoguće trpjet ,evo godinama trpimo i trebalo bi stvarno nešto pokrenuti da se obavijesti međunarodna javnost“, „Moramo da zatvaramo prozore,ogromna je zagađenost nemoguće naročito kad je magla ne može da se izađe niđe od prašine“ „Imam bronhitis,jedva dišem ali što je nekoga briga za to“, neki su od komentara građana koje su se mogli čuti.

„Bez obzira šta kaže monitoring,bez obzira šta kažu zvanični podaci nije bila za ocjenu ne izlazite iz svojih domova i ne otvarajte prozore u ovom trenutku“, kazao je Mirko Đačić, predsjednik opštine Pljevlja.

Rješenje problema, tvrdi Đačić, je u konačnoj toplifikaciji grada.

Tu je i naplata eko naknade po sistemu zagađivač plaća o kojoj u Pljevljima razmišljaju ali kažu da u Crnoj Gori tu mogućnost niko ne koristi.

Za to će tražiti saglasnost Vlade.

„Svaki drugi put bio bi ne samo put bez jasno definisanog cilja nego bi mogao da bude osuđen na propast“, kazao je Đačić

Ipak, da vlasti ne vode brigu o građanima misle u civilnom sektoru. Zbog alarmatnih podataka traže hitnu reakciju nadležnih.

„Organizujemo javne skupove i šaljemo saopštenja državnim organima ali niko ništa na to ne reaguje“, kazao je Velibor Kljajević iz NVO Arhus centar.

„Da proglasi vanredno stanje za te dane da djeca ne idu u školu.Pogotovo su djeca ugrožena.Međutim vlada neki zid ćutnje .Ćute u lokalnoj upravi,ćute prosvetni radnici,ljekari“, kazao je Kemal Pajević, građanski aktivista.

Zbog zagađenog vazduha i problema sa disanjem od početka godine, Centar za plućne bolesti pljevaljske bolnice dnevno je posjećivalo oko 30 pacijenata. Ipak, ljekari tvrde da Pljevljaci, navikli na zagađenje, znaju da se čuvaju te da broj oboljelih nije alarmantan.

„To su uglavnom pacijenti sa infekcijom gornjih disajnih puteva sa sporadičnim komplikacijama tipa pneumonija i broj tih pacijenata ovih dana nije nešto posebno uvećan.Takođe se javljaju pacijenti sa pogoršanjem hronične opstruktivne bolesti pluća i astme.Takvi bolesnici sa tim osjetljivim disajnim putevima mahom izbjegavaju izlazak na zagađeni vazduh tako da broj ni tih pacijenata nije neuobičajen“, kazala je dr Sonja Đorđević, specijalista pulmolog. Proglašenje vanrednog stanja i uvođenje posebnog režima rada škola i državnih i opštinskih organa, kao i pojačan rad zdravstvenih službi, traži i sve opozicione partije u lokalnom parlamentu. Ako se državna i lokalna vlast ogluše o njihov apel tražiće pomoć od međunarodnih institucija.