Veliko zagađenje: Pljevljaci, ne otvarajte prozore!

    8 godina pre 107 pregleda Izvor: cdm.me

Agencija za zaštitu životne sredine upozorila je stanovnike Pljevalja da ne otvaraju prozore jer je zagađenje vazduha u tom gradu gromno.

“U popodnevnim časovima, izmjerene su veoma visoke koncentracije zagađujućih materija u vazduhu na mjernom mjestu u urbanoj zoni Pljevalja. Koncentracija sumpor (IV) oksida SO2 u 16, 18 i 19 časova bila je iznad granice upozorenja koja iznosi 500µg/m3”, kazali su u Agenciji.

Najveća koncentracija sumpor(IV)oksida SO2 izmjerena je u 16h i iznosila je 558,8 µg/m3.

“U dužem vremenskom periodu izmjerene su i veoma visoke koncentracije PM10 čestica u vazduhu, što dodatno utiče na veoma loš kvalitet vazduha u urbanoj zoni Pljevalja”, ističu u Agenciji.

Ova količina sumpordioksida izuzetno je opasna i svaki boravak vani je veliki rizik za hronične bolesnike, djecu i starije građane. Ova količina opasna je i po zdrave jer se posljedice dugotrajnoj izloženosti osjećaju kasnije.

Stoga, Agencija savjetuje građane da se pridržavaju preporuka koje je izdao Institut za javno zdravlje u slučaju veoma visokog zagađenja vazduha.

“Osobe sa srčanim i plućnim oboljenjima, starije osobe i djeca treba da izbegavaju bilo kakvu aktivnost na otvorenom. Ostalo stanovništvo bi trebalo da izbjegava produženu i napornu fizičku aktivnost. Ne preporučuje se otvaranje prozora i provjetravanje zatvorenih prostorija. Svako može osjetiti ozbiljan uticaj zagađenog vazduha na zdravlje (otežano disanje, kašljanje, osećaj stezanja, zviždanja u grudima, suzenje očiju, pojačana sekrecija iz nosa i neprijatan osećaj struganja/grebanja u grlu)”, upozorili su oni.

Koliko je sumpor štetan?

S obzirom na uticaje sumpor dioksida na čovjeka potrebno je istaći da on sjedinjen sa prašinom ima izraženo štetno dejstvo na sluzokožu (oči) i disajne puteve.

Dokazano je da koncentracija od 100 mikrograma kroz šest sati nije izazvala većih poteškoća. 30 minutno udisanje koncentracije od 500 mikrograma izazvalo je sušenje bronhija (otežano disanje). Koncentracije iznad 200 mikrograma su iritirajuće.

U ozbiljnim slučajevima, udisanjem visoke koncentracije može doći do sakupljanja tečnosti u plućima, smanjenja kiseonika u krvi i smrti za nekoliko minuta.

Simptomi uslijed sakupljanja tečnosti u plućima su kašalj i osjećaj nedostatak vazduha, a mogu se pojaviti nekoliko sati (ili par dana) nakon izloženosti.

Uticaj sumpordioksida na biljni svijet je značajno izražen i ogleda se prvenstveno u razgrađivanju hlorofila i odumiranju pojedinih tkiva.

Od svih aerozagađivača sumpordioksid ima najizraženije dejstvo na građevinske objekte, obzirom da u atmosferi prelazi u odgovarajuće kiseline sulfatnu i sulfitnu. Ove kiseline, zajedno sa drugim kiselinama u atmosferi djeluju na sve materijale. Kako se ove reakcije mogu odvijati i pri najmanjim koncentracijama značajno je svakako razmatranje ovih pojava vezano za istorijsku i umjetničku vrijednost pojedinih objekata. Sve štete nastale na ovaj način rastu sa porastom temperature, vlažnošću vazduha i intenziteta svjetlosti.