BANJALUČKO TUŽILAŠTVO PROVJERAVA KAKO JE MILORAD DEBELJEVIĆ UPISAN U BIRAČKI SPISAK CRNE GORE Istraga zbog nezakonitog glasanja

    8 godina pre 155 pregleda Izvor: dan.co.me

godine, potvrđeno je za „Dan” iz više izvora. Tužilaštvo provjerava navode da Debeljević ima dva prebivališta, da glasa na dva mjesta i ima državljanstvo Bosne i Hercegovine, ali i Crne Gore. Debeljević se nije javljao na telefonske pozive naše redakcije.

Informaciju da se Specijalno tužilaštvo u Banjaluci zainteresovalo za postupke Debeljevića objavio je još ranije portal „PVsvitanje”.

Debeljević je na izborima 16. oktobra glasao u Pljevljima na biračkom mjestu tri, u naselju Jalija, a potom se vratio na posao. On ima stalno mjesto boravka u Bijeljini. Ipak, upisan je i u birački spisak u Crnoj Gori i redovno glasa, što izvod iz materijala sa birališta, koji „Dan” objavljuje, a gdje se vidi Debeljevićev potpis, jasno dokazuje.

Milorad Debeljević je prije ratnih dešavanja u Bosni i Hercegovini radio u Goraždu kao sudija Osnovnog suda u tom gradu. Tokom rata je izbjegao u Pljevlja, gdje je radio u policiji, a jed-no vrijeme bio je načelnik kriminalističke službe.

Prije 15 godina vratio se u Republiku Srpsku, gdje se u Bijeljini zaposlio u tužilaštvu. Poslednjih godina redovno dolazi u Pljevlja na izbore, kao i mnogi stanovnici, odnosno državljani Bosne i Hercegovine sa dva državljanstava i sa dva prijavljena prebivališta.

Debeljević je 1956. godine rođen u pljevaljskom selu Poblaće. Tokom rada u pljevaljskoj policiji bio je poznat pod nadimkom Mića. Prije više od deset godina preselio se u Republiku Srp-sku gdje je zaposlen u tužilaštvu Bijeljine.

Pored Milorada Debeljevića u ulozi DPS koordinatora na dan izbora našao se i Milko Čolović, koji glasa u pljevaljskom selu Velike Krće, a ima državljanstvo Republike Srbije. Čolović, koji poslednjih godina živi u Srbiji i ima prebivalište u beogradskoj opštini Zvezdara, glasa na biračkom mjestu u toj opštini u Mjesnoj zajednici Stevan Sinđelić, član je i opštinskog odbo-ra DPS-a Pljevlja i predsjednik Upravnog preduzeća Čistoća. Tokom izbornog dana viđen je na više lokacija kako vodi evidenciju o broju izašlih glasača.

Tokom izbornog dana primijećen je veliki broj birača koji su većinom dolazili iz Bosne i Hercegovine, ali i iz Srbije. Građani Pljevalja su se žalili da su ih presretali aktivisti DPS-a i spro-vodili pritisak na njih prilikom dolaska na biračka mjesta. Zbog svega toga iz izbornog štaba koalicije Ključ predali su krivičnu prijavu policiji protiv grupe aktivista te partije. Među prija-vljenim našao se i Muamer Hadžalić, koji je u aferi „Snimak” osuđen na uslovnu zatvorsku kaznu od šest mjeseci.

Tokom dana nije bilo sukoba između partijskih aktivista, a izborni štab DPS-a nalazio se u sportskoj dvorani Ada, gdje je boravio i koordinator te partije i član predsjedništva Ilija Ašanin.

Kako je „Dan” pisao još 2013. godine, odbornik Demokratske partije socijalista u Skupštini opštine Pljevlja i direktor tamošnje srednje stručne škole Mervan Avdović upisan je u birački spisak za tu opštinu na glasačkom mjestu broj deset, OŠ „Salko Aljković”, a pravo glasa ostvaruje i na biračkom mjestu 137A029 Sumbuluša jedan u opštini Stari grad Sarajevo.

Avdović je rođen 8. jula 1966. godine i jedan je od 98 sigurnih glasača DPS-a upisanih u birački spisak za opštinu Pljevlja, koji pravo glasa ostvaruju i na teritoriji Bosne i Hercegovine.

Dokument, na 31 kucanoj stranici, koji je „Dan” tada objavio, bio je potvrda zloupotreba sa biračkim spiskom u pljevaljskoj opštini, ali državno tužilaštvo ni tada nije reagovalo.

Na istom biračkom mjestu u Pljevljima upisan je i Nedim Islamagić, rođen 27. aprila 1981. godine, koji glasa i u Bosanskom Petrovcu, na glasačkom mjestu broj 030A013 Osnovna škola „14. septembar” 2B.

Crnogorski organi ne reaguju

Iako je Specijalno tužilaštvo Crne Gore tvrdilo da je spremno da procesuira sve slučajeve izbornih zloupotreba, nakon što su usva janjem izmjena zakona ta krivična djela definisana kao njegova nadležnost, to se u praksi još nije desilo. Uprkos tome što je samo na izbori dan podnijeto preko 130 krivničnih prijava, skoro nijedna nije dobila epilog.