Da radnici Rudnika uglja Pljevlja nisu jedini koji se nalaze u teškom položaju govori i činjenica da zaposleni „Vektre Jakić” nijesu primili platu sedam mjeseci, kazao je Vladislav Bojović
Podaci da u Rudniku uglja po ugovorima na određeno vrijeme radi oko sedamdeset radnika, od kojih su mnogi na taj način angažovani i po 14 godina, kao i činjenica da zaposleni u „Vek-tri Jakić” već sedam mjeseci ne primaju platu, za funkcionera Demokratskog fronta i predsjednika opštinskog odbora DNP-a u Pljevljima, Vladislava Bojovića, predstavljaju očigledne pri-mjere kako se ponašaju novi vlasnici najznačajnijih pljevaljskih kompanija.
Bojović ističe da u Crnoj Gori postoji ustaljena praksa odnosa novih poslodavaca prema radnicima i da u čitavoj priči radnici trpe nevolje zbog želje vlasnika da dođu do što veće zarade. S druge strane, radnici se ucjenjuju kako bi bili pokorni politici aktuelne vlasti na čelu sa DPS-om.
– Ovo je još jedna potvrda da živimo u privatnoj državi u kojoj je, nažalost, sve dozvoljeno novopečenim tajkunima i vlasnicima privrednih subjekata koji su do tog statusa došli kroz pljač-kašku privatizaciju državne imovine, uz svesrdnu podršku i učešće pojedinaca iz vrha vlasti. Upravo zbog toga oni ne izmiruju svoje zakonske obaveze prema radnicima, opštini, državi i ne ulažu u životnu sredinu, jer zašto bi to radili kada im je u ovakvom sistemu dozvoljeno da se ponašaju bahato i uzurpatorski – kazao je Bojović.
On je naglasio da u strani časopis članove porodice Đukanović svrstavaju u milionere, dok se radnicu guše u brojnim problemima.
Drastično smanjenje broja zaposlenih u Rudniku uglja i Termoelektrani, pogotovo u proizvodnji, ukazuje da je priča o izgradnji drugog bloka samo prazna predizborna priča na koju bi Pljevljaci trebalo da nasjednu, a da u pozadini svega stoji sistematska pljačka pljevaljskih resursa, uz debelo ugrađivanje pojedinaca iz vrha vlasti, shodno konceptu privatne države – ista-kao je Bojović.
On sma tra da je na sceni brutalna eksploatacija jeftine radne snage od strane onih koji su uzurpirali pljevaljske resur se u procesu privatizacije, pri čemu se grubo i oholo krše brojni zakoni i zloupotrebljava činjenica da radnici nemaju drugu opciju za bilo kakvo zaposlenje, već da im je jedina preostala opcija ulica. On navodi da su u Crnoj Gori svi svjedoci da se već godinama smišljeno i planski kreira ovakav sistem, a sve zarad ostvarenja što većeg profita novih vlasnika privrednih subjekata u Pljevljima i širom države.
– Ova situacija govori koliko privreda Pljevalja sa DPS-om i njegovim satelitima ide sigurnim korakom u potpunu propast. Da radnici Rudnika uglja Pljevlja nisu jedini koji se nalaze u te-škom položaju govori i činjenica da zaposleni „Vektre Jakić”, vlasništvo Dragana Brkovića, nijesu primili platu već sedam mjeseci. Podsjećam da je prilikom privatizacije kompanije „Ja-kić” u kupoprodajnom ugovoru novi vlasnik bio u obavezi da zaposli 250 radnika na neodređeno. Umjesto toga, radnici se i poslije toliko godina rada drže pod ugovorom na određeno – ka-zao je Bojović i dodao da se na taj način zaokružuje dramatično teška slika ukupnog ekonomsko-socijalnog stanja u Pljevljima. Pri tome, kako je kazao, postaje jasno da kod vlasnika Rud-nika i „Vektre Jakić” postoji isti koncept obespravljivanja radnika i držanja u zavisničkom položaju, a sve zarad što veće i što brže pljačke pljevaljskih resursa od strane privilegovanih i od vlasti zaštićenih pojedinaca.
U pozadini smanjenja broja zaposlenih i smanjenja plata stoji, kako je kazao, ambicija vlasnika da za sebe i uzak krug ljudi oko sebe obezbijedi što veći profit, kroz grubu uzurpaciju plje-valjskih sirovina i brutalnu eksploataciju jeftine radne snage.
– Uprkos čuvenim obećanjima vladajućih struktura o povećanju broja zaposlenih i njihovom boljem standardu, Pljevlja su suočena sa sve većom nezaposlenošću i sve težim socijalnim sta-tusom onih koji rade. Umjesto pokretanja novih privrednih kapaciteta, optimalnog iskorišćenja resursa i otvaranja novih radnih mjesta, mi imamo gašenje postojećih. Kod sadašnjih vlasni-ka Rudnika uglja važi pravilo – Pljevljacima je moguće nanijeti svaku moguću nepravdu i njih je moguće tretirati na najnedostojniji način, ali se oni neće pobuniti. Iskreno, vjerujem da je tome došao kraj – zaključio je Bojović.
U kompaniji „Vektra Jakić” prije privatizacije radilo je oko 750 radnika, a da sada praktično nijedan zaposleni nema rješenje za stalno. Takođe, Rudnik uglja je nekada zapošljavao i po 2,5 hiljada radnika, dok je trenutno na neodređeno zaposleno 811, dok je po ugovorima na određeno vrijeme angažovano 70 zaposlenih.
Plate su sve manje u kompaniji gdje je vlasnik 31 odsto udjela država, 39 italijanska kompanija A2A, dok je vlasnik 11 odsto akcija Aco Đukanović, brat bivšeg premijera Mila Đukanovića.
Milionima iz Rudnika pune džepove
Javna je tajna da se milioni eura već godinama izvlače iz Rudnika uglja i završavaju u nečijim džepovima, dok se u izvještajima o poslovanju prikazuju sumnjivi podaci o navodnoj realiza-ciji sredstava na nepostojeću rekultivaciju kopova ili čuveno sponzirisanje sportskih klubova iz Podgorice, kazao je Bojović.
Pročitajte još