Dok ostale crnogorske opštine pred novu godinu usvajaju budžete za narednu godinu, to nije slučaj sa opštinom Pljevlja, koja uopšte nije sprovodila aktivnosti na definisanju stavki opštinskog budžeta za narednu godinu. Tako su proteklog dana usvojeni budžeti za 2023. godinu u opštinama Bijelo Polje i Bar.
Aktuelna vlast u opštini Podgorica takođe je radila na definisanju stavki i ukupnog iznosa budžeta za 2023.godinu koji je zaokružen na iznos od 106 miliona eura, iz razloga što zbog ustavnih žalbi nije moguće da se u opštini konstituiše nova vlast. Po izjavama nadležnih u opštini Podgorica to je urađeno da se olakša preuzimanje vlasti novoj opštinskoj vlasti i istovremeno omogući brže ispunjavanje predviđenih budžetskih stavki, posebno iz kapitalnog dijela budžeta za narednu godinu.
Opština Pljevlja je u istoj institucionalnoj situaciji kao i opština Podgorica, jer zbog ustavnih žalbi nije moguće konstituisati novu upravljačku strukturu u opštini Pljevlja, ali se za razliku od opštinskih vlasti u Podgorici u opštini Pljevlja ništa nije radilo na definisanju budžeta za 2023.godinu.
Po riječima visokih opštinskih funkcionera to nije rađeno jer se očekivalo da to uradi nova upravljačka struktura prilikom dolaska na vlast.
Iako se budžet opštine Pljevlja za narednu godinu može usvojiti do marta 2023. godine ono što je sigurno je da svako kašnjenje u usvajanju budžeta za narednu godinu dovodi do prolongiranja poslova koji bi trebali biti realizovani u kapitalnom dijelu opštinskog budžeta početkom naredne godine.
Očigledno je da nisu samo hakerski napadi usporili završetak mnogih projekata predviđenih budžetom za ovu godinu, već da kod rukovodeće strukture u opštini Pljevlja ne postoji volja da rade na izradi novog budžeta, iako su i dalje aktuelna vlast u opštini.
Ništa bolja situacija ni kad je u pitanju dogovor oko formiranja vlasti u opštini kod političkih subjekata koji su pobjednici na lokalnim izborima u oktobru ove godine. Dogovori se prolongiraju za narednu godinu, iako je prošlo više od dva mjeseca od završetka lokalnih izbora u Pljevljima.
Sigurno da im opravdanje ne može biti čekanje na popunjavanje broja sudija Ustavnog suda da bi se objavili konačni rezultati lokalnih izbora u Pljevljima.
Politički subjekti koji treba da preuzmu vlast u opštini imali su sasvim dovoljno vremena da se dogovore oko raspodjele funkcija i da posle deblokiranja Ustavnog suda što prije počnu sa realizacijom poslova oko definisanja i usvajanja budžeta za 2023. godinu.
Očigledno je da u ovakvoj situaciji kad aktuelna vlast protekla dva mjeseca nije željela da radi na ispunjavanju obaveza oko budžeta za narednu godinu, a njihovim naslednicima u opštinskim foteljama se ne žuri da raspodjele funkcije rukovođenja gradom, najveći gubitnici kao i mnogo puta ranije će biti građani Pljevalja.
Pročitajte još