Sa protesta na Žabljaku poručeno: Od 100.000 divljih objekata na udaru samo vikendice

    2 godine pre 672 pregleda Izvor: dan.co.me

Vlasnici nelegalnih vikendica na Žabljaku predviđenih za rušenje blokirali su juče na sat glavnu magistralu koja iz tog grada vodi ka Šavniku i dalje prema Nikšiću, iskazujući na taj način revolt zbog rješenja Urbanističko građevinske inspekcije o uklanjanju njihovih objekata. Na ovaj jednosatni protest upozorenja, kako ističu, odlučili su se kako bi od nadležnih državnih organa zatražili odlaganje izvršenja o rušenju koje je najavljeno od 12. do 22. decembra. Takođe, traže da im se omogući da svoje objekte koje su nelegalno izgradili da legalizuju.

Pitaju se i zašto su se baš oni našli na udaru, s obzirom na to da je u Crnoj Gori izgrađeno oko 100.000 nelegalnih objekata.

– Očigledno je da se ovdje nešto čudno dešava ali jedno je sigurno da je u pitanju selektivno rušenje. Ko je inicijator svega ovoga pokazaće vrijeme. Zašto su zaobiđeni kompleksi, cijela naselja, hoteli, moteli, hosteli? Je li zato što su vlasnici tih, takođe nelegalnih, objekata moćnici? I sada hoće da se „zadovolje“ sa ovim „malim“. Od 3.400 nelegalnih objekata planiraju da sruše ovih tridesetak… Kažu, nastaće problemi u snadbijevanju vodom, strujom… pa ovi veliki mnogostruko više troše. Zato prvo neka počnu da ruše od njih pa onda sve redom jer drugačije neće moći, proručio je na protestu Novica Karadžić.

Na blokadi puta bila su vozila različitih registarskih tablica, Podgorica, Bar, Nikšić, Herceg Novi. Okupljeni ističu da su placeve kupili i tvrde da nijesu u zaštićenoj UNESKO zoni i da su predali zahtjeve za legalizaciju nelegano podignutih objekata.

– Napravili smo vikendicu prije dvije, tri godine. U startu nas niko nije zaustavljao. Izgradili smo bez ikakvog problema, i uselili se u vikendice. Te objekte smo upisali u Upravu za katastar i državnu imovinu i u postupku su legalizacije. Za njih već plaćamo porez, a spremni smo da platimo sve dažbine vezane za legalizaciju, koliko god iznosile. Radi se o većini objekata čija je vrijednost ogromna. Međutim, sada su nam stigla rješenja da nam ruše objekte. Naše naselje je potuno izgrađeno, asfaltirano, rasvjeta, sve imamo. E sada im poručujemo da nećemo dozvoliti rušenje, branićemo ih svojim životima. Ovo je danas opomena, odlučan je Sead Palić iz Bara.

Prema riječima Žabljačanina Milanka Šarovića više nego očigledno je da je u pitanju selektivno rušenje objekata.

– Od nas građana Žabljaka prave građane drugog reda što nećemo dozvoliti. Zato poručujemo inspektorima da više ne dolaze na Žabljak službeno. Kao građani mogu ali službeno ne. Jer oni to rade nepošteno, oni to rade selektivno i u svakom slučaju protivzakonito, ukazuje Šarović.

Bojana Andrijašević iz Nikšića apeluje na nadležne da se nađe rješenje za, kako je navela, dobrobit i jedne i druge strane.

– Došla sam na Žabljak na svoju đedovinu 2019. godine. Tada sam počela sa izgradnjom vikendica, a da me niko nije osporavao, niti čak upozorio. Kada sam kuće ukrovila tek su počela da dolaze rješenja ali ne i na moje ime. Nama se dozvoljava da se upišemo u katastar kao nelegalni objekti a sa druge strane generalni plan je trebao da se donese 2017. godine. Danas je 2022. godina i od toga još nema ništa. Tako da je očigledno da su propusti i na drugoj strani. Zato tražimo najbolje rješenje, a to je da se naši objekti legalizuju, te da se detaljni urabnistički plan napokon donese, izjavila je Andrijašević.

Podsjećamo, više desetina vlasnika vikendica, u naseljima Borje, Tepačko polje i Tmajevca, dobilo je prethodnih dana rješenje kojim se obavještavaju da će njihove vikendice biti srušene sredinom decembra, a njihovim vlasnicima je naloženo da objekte oslobode od lica i stvari. Navodi se da su ranije opomenuli vlasnike i naložili im da sruše objekte, što oni nijesu uradili, pa su sada za taj posao zadužili preduzeće „Zaštita prostora“ iz Danilovgrada. U rješenju se navodi da su ranije N.N. licima naložili rušenje objekata koji se sastoje od prizemlja i potkrovlja. Rješenja o rušenju uglavnom ne glase na lica koja su vlasnici vikendica, već na N.N. osobu.

Durmitor primjer opšteg haosa

Međutim, postavlja se pitanje kako su već izgrađeni objekti „legalno“ priključeni na elektro i vodovodnu mrežu, kako su prilazni putevi do objekata u najvećem broju asfaltirani i to o trošku države koja sada traži rušenje tih objekata? Kako će se i o čijem trošku održavati cijela nelegalna naselja? Na ove činjenice uputili smo pitanja nadležnim državnim organima na koja očekujemo odgovor.

Iz NVO Centar za razvoj durmitorskog područja su skeptični kada je rješavanje ovog problema u pitanju.

– Činjenica je da je Crna Gora preplavljena divljom gradnjom a područje Durmitora je pravi primjer opšteg haosa. Neshvatljivo je da se vlasnicima divljih objekata dozvoljava gradnja, dozvoljava priključenje na elektro i vodovodnu mrežu, dovodi asfalt pred objekte i to sve o trošku države, da bi na kraju država zatražila rušenje. Zaista neprimjereno, pa se postavlja pitanje šta je po srijedi, da li je korupcija, sigurni glasači, šta bi drugo – kaže Darko Stijepović, direktor ove NVO.

On ističe da ga je začudilo što na današnjem protestu nema predstavnika državnih i opštinskih organa, a sve iz razloga iznalaženja rješenja ovog, po njemu, očigledno velikog problema. Zato će, kako najavljuje, NVO Centar za razvoj durmitorskog područja u što skorijem vremenu organizovati jednu vrstu okruglog stola, gdje će biti pozvane sve zainteresovane strane.