SDT utvrđuje ima li osnovane sumnje da je Spajić počinio krivično djelo, izviđaj u toku

    2 godine pre 368 pregleda Izvor: cdm.me
Foto : Ilustracija –

Specijalno državno tužilaštvo provjerava ima li osnovane sumnje za učinjeno krivično djelo iz nadležnosti ovog tužilaštva u Završnom računu budžeta za 2021. godinu, a na osnovu Revizije DRI, periodu kada je na čelu Ministarstva finansija i socijalnog staranja bio lider Evropa sad Milojko Spajić.

Specijalni državni tužilac Vukas Radonjić za CdM je kazao da je Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore, Specijalnom državnom tužilaštvu, 3. novembra ove godine, dostavilo izvještaj Državne revizorske institucije o reviziji prijedloga Zakona o završnom računu budeža Crne Gore za 2021. godinu, po kojem je formiran predmet, radi utvrđivanja postojanja osnova sumnje da je učinjeno krivično djelo iz stvarne nadležnosti ovog tužilaštva.

Kako je dodao, predmet je dodijeljen u rad u skladu sa internim pravilima i godišnjim rasporedom poslova i u toku je izviđaj.

Državna revizorska institucija dala je duplo negativno mišljenje na prošlogodišnji završni račun budžeta zato što je utvrđeno da su kršeni brojni zakoni, da prilivi u budžetu nijesu prikazani u skaldu sa zakonom, da je donijeto rješenje o privremenom finasiranju iz budžeta bez limita potrošnje, te da novac nije preusmjeravan u skladu sa zakonskim procedurama.

DRI je, kako su naveli, utvrdila brojne nepravilnosti u završnom računu budžeta za 2021. godinu, kada je na čelu Ministarstva finansija i socijalnog staranja bio Spajić, aktuelni lider Pokreta Evropa sad.

DRI je u svom izvještaju konstatovala da su Spajić i tadašnji ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić mimo zakona podijelili 28,5 miliona eura.

Državna revizorska institucija je utvrdila da je prošle godine iz državnog budžeta isplaćeno 11,13 miliona eura za angažovanje ugovoraca o djelu, da je bio veliki broj ugovora za već sistematizovana radna mjesta dok za dio tih ugovora ne postoji dokumentacija da je taj posao obavljen.

DRI je konstatovala da iz tekuće budžetske rezerve je isplaćeno skoro 29 miliona miliona eura bez mišljenja Agencije za zaštitu konkurencije (AZK), ukupne neizmirene obaveze države su bile 122,88 miliona eura, nezakonita preusmjeravanja budžetske potrošnje iznosila su oko 25 miliona eura, zaključivani su ugovori o radu za dopunske poslove uz kršenje Zakona o radu, dok su u privremenom finansiranju pare dijeljene potrošačkim jedinicama po diskrecionim odlukama Ministarstva finansija.