Dogovor neophodan, ali nisu svi optimisti da je moguć

    2 godine pre 291 pregleda Izvor: RTCG

Svi politički subjekti u crnogorskom parlamentu su saglasni da je dijalog jedini način za izlaz iz duboke političke krize, ali neki nisu optimistični da bi se to moglo desiti uskoro.

Kako bi se krenulo naprijed smatraju u Demokratskom frontu, potrebno je formirati Vladu.

Poslanik Jovan Vučurović ističe da je najvažnije da se dogovore oko nove vlade.

„Mandatara imamo, a samo da se dogovorimo oko članova Ustavnog suda i preostalih članova Sudskog savjeta, a DPS više nije partija od koje bilo šta zavisi“, ističe Vučurović.

U DPS kažu da svi politički akteri moraju sjesti za sto kako država ne bi sve dublje tonula u krizu.

„Lako je okupiti većinu u parlamentu, pozvati se na demokratske standarde i 41 glas i sada dodavati i plus, a donositi odluke koje su na štetu države“, kaže poslanik Ljuiđ Škrelja.

Donošenje protivustavnih rješenja samo zato što postoji podrška 41 poslanika nije osnov demokratije, poručuje Boris Mugoša iz SD-a.

„Vjerujem da ćemo se vratiti na normalni kolosjek, da ovaj čuveni neustavni zakon se neće izglasati u drugom krugu, jer će se sigurno vratiti od strane predsjednika Crne Gore, i da ćemo pokušati da neđemo rješenje u okviru ustavno pravnog poretka. Tu prije svega mislim da se dogovaramo oko sudija Ustavnog suda“, navodi Mugoša.

Da bi izbor sudija Ustavnog suda trebalo da bude prvi korak smatraju i u Demokratskoj Crnoj Gori. Deblokadom te institucije, kako kaže Dragan Krapović, dobili bi odgovor i je li ustavan Zakon o predsjedniku koji je sporan jednom dijelu političkih subjekata.

„Pozivam sve kolege pogotovu one iz opozicije, da napravimo kompromis i odblokiramo tu krovnu instituciju. Nakon toga vjerujem da bi stvari išle lakše i u pravcu snižavanja političkih tenzija“, naglašava Krapović.

Drugo važno pitanje je izbor mandatara.

„Smatram da bi predsjednik države, ako ga to ne deranžira, trebao da napravi krug konsultacija sa predstavnicima parlementa i vidi da li postoji većina ili ne postoji, i ne sputava demokratske procese“, poručuje poslanik Miodrag Lekić.

Da demokratske procese sputava predsjednica Skupštine smatraju u SDP-u. Bojan Zeković kaže da bi Danijela Đurović trebalo da preispita sopstvenu odgovornost.

„Nažalost predsjednica Skupštine privatizujući tu poziciju i pokušavajući da spriječi nestanak sopstvene partije, nema svijest o potrebi da parlament bude mjesto dogovora, već ulazi u zonu krivične odgovornosti“, smatra Zeković.

U stranci Danijele Đurović ukazuju da bi politički subjekti trebalo da ostave po strani loše namjere u cilju istinskog dijaloga.

„Potrebno je više povjerenja i definitivno postoje neke odluke koje se ne mogu izglasati bez dijaloga i jedne i druge strane“, kaže lider SNP Vladimir Joković.

I jedni i drugi potrebno je da sjednu za isti sto jer drugog načina za rješenje krize nema, stav je i poslanice URA Božene Jelušić.

„Niko od nas nije nevin i neznaven da ne zna da ovaj način nije dobar ni za Crnu Gori ni za njene građane i građanke“, ističe Jelušić.

Lider Liberalne partije Andrija Popović kaže da nije optimista da će do dijaloga doći.

„Jasno je da staroj i novoj većini nije u interesu održavanje dijaloga, namjera im je da što bolje iskoriste period bez funkcionalnog Ustavnog suda, tako da ja nijesam optimista da će doći do dijaloga a strah me je da će situacija izmaći kontroli i kalkulacije politikantske se nastaviti“, kaže Popović.

Da li će političke strukture nastaviti kalkulacije ili će prevagnuti želja za postizanjem dogovora vidjećemo.