Milikić: Brigom za zdravlje postavljamo temelj za bolja Pljevlja

    2 godine pre 837 pregleda Izvor: PV INFORMER

Briga o mentalnom zdravlju u savremenom društvu je samo jedan dio brige o sebi i sopstvenom zdravlju. Adekvatno mentalno zdravlje omogućava pojedincu da normalno obavlja svakodnevne aktivnosti ali i da uživa u životu. Takođe je bitno kada govorimo o mentalnom zdravlju, istaći i uticaj koji ima na fizičko zdravlje. Danas, mentalno zdravlje se shvata kao širi koncept a ne samo odsustvo psihičkih poremećaja. Mentalno zdravlje SZO definiše: „stanjem blagostanja u kome osoba realizuje sopstvene kapacitete, u kome može da izlazi na kraj sa uobičajnim životnim stresorima, da radi produktivno i ispunjeno, kao i da je sposobna da doprinosi svojoj zajednici“.

Brojni su faktori koji utiču na kvalitet mentalnog zdravlja, potpunu listu svih faktora koji utiču na pojedinca nemoguće je sastaviti. Najčešći faktori koji utiču na kvalitet mentalnog zdravlja su: uticaj sredine, traumatska iskustva, socio-ekonomski status, zlostavljanje, zloupotreba supstanci. Svjedoci smo u našem gradu, sve češćeg prisustva teškoća u mentalnom funkcionisanju naših sugrađana a koji u poslednjem periodu završavaju smrtnim ishodom.

Prema podacima koji postoje u našoj državi za godinu 2021. u Crnoj Gori je izvršeno 120 a za prvih osam mjeseci ove godine 78 samoubistva, dok prema podacima Svjeske zdrastvene organizacije, Crna Gora spada u 10 zemalja sa najvećim brojem samoubistava u odnosu na broj stanovnika.

Prema poslednje dostupnim, zvaničnim podacima za 2015. godinu, prisustvo mentalnih teškoća među stanovništvom u Crnoj Gori je sljedeće: demencija 4,5%, duševni poremećaji i poremećaji ponašanja uzrokovani upotrebom alkohola 2,2%, duševni poremećaji i poremećaji ponašanja uzrokovani upotrebom droge 3,1%, Shizophernija, shizotipski poremećaji, sumanuti poremećaji 19,4%, poremećaji raspoloženja- afektivni poremećaji 21,7%, neurotski, stresogeni i somatofromni poremećaji 34%, teškoće u intelektualnom funkcionisanju 1,5%, drugi mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja 13,7%. Nove epidemiološke studije govore o značajnom porastu teškoća u mentalnom funkcionisanju u poslednjih nekoliko godina.

Imajući u vidu date podatke, kao dio nove lokalne samouprave razvićemo servis podrške osobama sa teškoćama u mentalnom funkcionisanju i olakšati rad zdrastvenim ustanovama, a briga o mentalnom zdravlju će predstavljati TEMELJ ZA BOLJA PLJEVLJA.

Sve to, s obzirom na značajan rast poremećaja u mentalnom zdravlju i teretu koji nastaje po uticaju na zdravlje, ključna socijalna i ljudska prava i ekonomske posledice, a u skladu sa zakonom o lokalnoj samoupravi člana 27 tačka 15 kojim je propisano da “Opština, u skladu sa mogućnostima, učestvuje u obezbeđivanju uslova i unapređenju djelatnosti: zdrastvene zaštite, obrazovanja, socijalne i dječije zaštite, zapošljavanja i drugih oblasti od interesa za lokalno stanovništvo i vrši prava i dužnosti osnivača ustanova koje osniva u ovim djelatnostima, u skladu sa zakonom”.

Servis opštine koji će biti namijenjen unapređenju i poboljšanju mentalnog zdravlja građana Pljevalja zasnivaće se na prevenciji i psihoterapijsko-savjetodavnom radu.  

Brigom za zdravlje građana Pljevalja, postavljamo TEMELJ ZA BOLJA PLJEVLJA.

Danilo Milikić, kandidat za odbornika koalicije “Temelj za bolja Pljevlja”