Hoće li Odbor izabrati kandidate za četiri sudije Ustavnog suda?

    2 godine pre 370 pregleda Izvor: pobjeda.me
Foto : Skupština CG –

Saslušanjem Enese Rastoder i Jelene Ružičić Ustavni odbor danas je završio proces intervjuisanja kandidata i kandidatkinja koji su se prijavili na ponovljeni javni poziv od 1. avgusta, čiji je cilj da kompletira krovnu sudsku instancu u zemlji bez koje je nemoguće razriješiti brojne dileme koje opterećuju crnogorsku političku scenu.

Pred Odborom je svoje viđenje stanja u Ustavnom sudu – koji je trenutno sveden na troje od sedmoro sudija koliko treba da ima – dalo ukupno 15 od 19 prijavljenih na javni poziv, budući da je Odbor danas obaviješten da su Gorica Fatić i Edis Hadžić odustali od kandidature.

U nastavku sjednice Odbora slijedi izjašnjavanje o kandidatima, nakon kojeg će biti jasno u kojoj mjeri su političke partije u Crnoj Gori svjesne ustavnopravne pat pozicije u kojoj se nalazi zemlja. Prije dva mjeseca takvog osjećaja nije bilo jer tada nije bilo političke volje da se predlože kandidati za Ustavni sud.

I danas saslušani kandidati apelovali su da se Ustavni sud kompletira, kako bi se ne samo riješila goruća politička pitanja i dileme već i da se sačuva djelotvornost ustavne žalbe u našem nacionalnom pravnom sistemu, a time i zaštita ljudskih prava i sloboda garantovanih Ustavom.

Ugrožena ljudska prava

Upravo je kandidatkinja Enesa Rastoder, odgovarajući na pitanja poslanika, kazala da je situacija sa održavanjem izbora bez funkcionalnog Ustavnog suda veoma nezahvalna i nezgodna, ali je naglasila da je osim toga ključno da ostaju nezaštićena ljudska prava i slobode, a ne samo eventualno zaštita izbornih prava (ako bude prigovora na tok glasanja).

Prema njenim riječima, niko ne postavlja pitanja koliko će državu koštati ukoliko bismo izgubili žalbu kao djelotvorno pravno sredstvo, a u riziku smo da se to dogodi.

Ona je, kao neko ko je radio u advokaturi, ali i u državnim organima i komisijama, kazala da bi rad Ustavnog suda mogao da se unaprijedi formiranjem posebnih odjeljenja, uključujući i jedno koje će biti zaduženo za transparentnost rada.

Poslanik SNP Dragan Ivanović pitao je na koji način je njen rad u Komisiji za žalbe pri Vladi Crne Gore, gdje je radila, preporuka za budući autonomni rad kao sudije Ustavnog suda, na šta je Rastoder kazala da je ponosna na učinke u tom tijelu čije su odluke podlijegale provjeri na Upravnom sudu.

Navela je da su odluke koje su donosili bile temeljene na proceduri i normama, ali su ona i cijela komisija razriješeni na elektronskoj sjednici Krivokapićeve vlade jer odluke komisije nijesu bile po volji jednog ministra.

Pritom je kazala da u konkretnom slučaju nije bitno čija je to vlada bila, i ko je predstavljao, već je bitnije da je trebalo da se poštuju procedure i postupci, što nije urađeno.

Izvor prava

Kandidatkinja Jelena Ružičić, sutkinja Upravnog suda, ocijenila je da kao neko ko je 26 godina proveo u sudstvu, od čega kao sudija 16, smatra da može znanjem i kompetencijama da doprinese radu Ustavnog suda, ako bude izabrana. Radila je tri godine i kao sudija Evropskog suda u Strazburu, a članica je i međunarodne mreže sudija i pravnika koja se bavi pitanjem prikupljanja i ažuriranja sudske prakse u različitim aktuelnim pitanjima.

Ona smatra da se rad Ustavnog suda može unaprijediti organizovanjem takozvanog filtering odjeljenja, odnosno odjeljenja za trijažu po uzoru na Evropski sud za ljudska prava u Strazburu, koje bi ispitivalo njene procesne pretpostavke za rješavanje u meritumu.

Odgovarajući na pitanje predsjednice Ustavnog odbora Simonide Kordić da protumači dileme u pogledu ovlašćenja parlamenta, odnosno predsjednika države u nastaloj pat poziciji nakon što nije dodijeljen mandat nakon smjene Abazovićeve vlade, Ružičić je navela da Ustav ne razrađuje podrobno niti daje odgovor na aktuelnu situaciju.

Prema njenim riječima, u nedostatku zakona o vladi i parlamentu, koji razrađuju ustavne odrednice u pogledu ovlašćenja, upravo je na Ustavnom sudu glavni zadatak da odgovori, vrlo kompleksno i ozbiljno.

– Odluka će, osim što će riješiti kompleksno pitanje, imati dodatnu važnost, jer u nedostatku zakona i razrade ustavnih normi, ta odluka će biti izvor prava, odnosno precedent sui generis koja će važiti za buduće slučajeve, ako se u međuvremenu ne donese zakon o Skupštini i vladi – kazala je Ružičić.

Kandidati

Pred Ustavnim odborom su, pored danas saslušanih Rastoder i Ružičić, prethodnih dana intervjuisani kandidatkinje i kandidati Snežana Armenko, Alija Beganović, Tatjana Bulatović, dr Ilija Vukčević, Sulejman Guči, Dragana Đuranović, Azra Jasavić, Snežana Jonica, dr Jovan Kojičić, Sanja Maslenjak, Jadranka Novaković, Zdenka Perović, Mirjana Popović, Ivan Radojičić i prof. dr Branislav Radulović.

U daljoj proceduri rada Odbora ostaje da se članovi izjasne i glasaju. Za prolaz kandidata, odnosno uslov da se o njima na sjednici Skupštine poslanici izjašnjavaju, potrebna je većina od ukupnog broja članova Odbora, dakle sedam od 13. Nakon toga, za prolaz i izbor sudije potrebno je da kandidat dobije dvotrećinsku većinu ukupnog broja poslanika. Za slučaj da se to ne dogodi, u roku ne kraćem od mjesec, parlament se izjašnjava o istim kandidatima i odlučuje tropetinskom većinom.

Podsjetimo, na sjednici Ustavnog odbora 30. jula nijedan od 18 kandidata prijavljenih na tri prethodna konkursa nije dobio dovoljan broj glasova da se o njima izjasni parlament.