Nefunkcionalnost Ustavnog suda nije prepreka izborima, ali može biti zloupotrijebljena

    2 godine pre 236 pregleda Izvor: tv e/ cdm.me
Foto: Pixabay.com –

Crna Gora je bliža novim parlamentarnim izborima, nego formiranju nove Vlade, ocjenili su gosti emisije “Tema” na TV E, direktorica Centra za građansko obrazovanje Daliborka Uljarević i profesor Đorđije Blažić. Takođe, mišljenja su da nefunkcionalnost Ustavnog suda ne može biti prepreka održavanju izbora, te da je on krajnja instanca tokom izbornog procesa.

Uljarević je ocijenila da smo bliži novim izborima, budući da politički pregovori idu teško, uprkos, kako kaže, entuzijazmu pojedinih aktera kojima je to, prema njenim riječima, u interesu kako bi ‘’uhvatili voz’’ da budu članovi vlade.

Profesor Blažić je kazao kako, takođe, smatra da je opcija sa izborima realnija, kao i da smo konstantno u zoni neustavnosti institucija.

“Ovo je stanje koje iole priseban čovjek teško može da razumije. Ja to doživljavam kao strahoviti vid neodgovornosti. Sjela partitokratija i vrši podjele svojih feuda’’, kazao je Blažić.

Upitana kako vidi situaciju u trenutku kada Ustavni sud više ne može funkcionisati, te da li postoji neki propis da se izbori u tom slučaju ne mogu održati, Uljarević je istakla da ukoliko poslanici ne izaberu sudije Ustavnog suda, oni automatski preuzimaju odgovornost za pravnu i političku nesigurnost u koju smo, kako kaže, “već duboko zagazili”.

“Jasno je da tu ima nekih političkih kalkulacija, da se taj proces odugovlači, odnosno da sud ne bude funkcionalan u smislu onoga što bi trebalo da predstavlja kao posljednja instanca tokom samog izbornog procesa. Međutim, mi imamo razrađenu tezu i od ranije da preteže osnovno ljudsko pravo na slobodne izbore stotina hiljada građana. Sada recimo kroz ovih 15 opština na lokalu, sjutra možda i parlamentarnih izbora. Tu se sada otvara pitanje da li je to nešto što treba u ovom trenutku uzeti kao ono što ima primat u odnosu na to da ne postoji ta posljednja instanca. Napominjem da postoji sistem žalbe prema opštinskim izbornim komisijama, kao i prema Državnoj izbornoj komisiji’’, kazala je Uljarević.

Profesor Blažić kaže, takođe, da nefunkcionisnje Ustavnog suda nije prepreka izborima.

“Kod odmjeravanja društvenih vrijednosti ne može biti nefunkcionisanje jedne institucije razlog za uskraćivanje elementarnog prava 550 hiljada ljudi. Prema tome, nije tačno da je nama uskraćeno biračko pravo. Imamo Opštinsku izbornu komisiju, imamo Državnu izbornu komisiju i to znači da je nama omogućeno do jednoga nivoa ostvarivanje prava, ne kompletno. Nefunkcionisanje Ustavnog suda je propust države. Ako ne mogu to pravo da ostvarim u Ustavnom sudu, stičem mogućnost da tužim državu za naknadu štete. Pravo postoji, ugrožavanje najveće društvene vrijednosti – suvereniteta birača, po mom uvjerenju ne dolazi u obzir, a hoće li neko da tuži državu, to je njegov problem. Po mom mišljenju imaju pravo na naknadu štete’’, objasnio je Blažić u emisiji “Tema” na TV E.