Pitanje budućnosti Montenegro Airlinesa mora biti riješeno do kraja godine, jer je to jedan od uslova da bi se uspješno mogao završiti posao davanja u zakup crnogorskih aerodroma u Podgorici i Tivtu.
Da će pitanje nacionalne avio kompanije, koje je godinama gurano pod tepih, biti riješeno potvrdio je i premijer Duško Marković.
On je kazao da Vlada radi na pripremi lex specialisa kojim će biti omogućeno da se „u jednom srednjem roku od pet godina reši pitanje duga Montenegro Airlinesa.“
„Vlada neće ugasiti Montenegro Airlines! Odgovorna vlada mora da se po tom pitanju i o tom problemu odnosi odgovorno, a ne kukavički. Dug koji iznosi više od 80 miliona eura uvijek bio brana za potencijalne investitore„, rekao je Marković.
Dodatna potvrda stigla je i od ministra finansija Darka Radunovića koji je objelodanio da je budžetom planirano izdvajanje od 21 milion eura za Montenegro Airlines. Za šta je tačno opredjeljen novac, za sada nije poznato, ali se spekulisalo da će biti nabaljeni novi avioni.
Ključni razlog za spas MA, je godišnje doprinos crnogorskoj ekonomiji koji je, tvrde u Vladi, gotovo 150 miliona eura.
Budući koncesionar neće imati milosti
Dug nacionalne avio kompanije iznosi 85 miliona eura. Tog iznosa za poreze se duguje 22, a Aerodromima 30 miliona eura.
Upravo je dug prema Aerodromima goruće pitanje koje se mora riješiti, kako bi koncesionar preuzeo čiste račune i imovinu aerodroma u Tivtu i Podgorici.
Toleranciju Aerodroma definitivno neće imati budući koncesionar, koji i nakon mjesec ne plaćanja može raskinuti ugovor o izvršenju aerodromskih usluga.
Nerješavanje ovog problema, uticalo je i na to da javni poziv za pretkvalifikaciju za dodjelu koncesije, umjesto u avgusti iili septembru (kako je ugovorom o koncesiji i predviđeno), tek 10. oktobra bude objavljen.
Već sada je sigurno da i pored vladinog lex specialisa i preuzimanja dugova Montenegro Airlinesa, posao davanja u zakup crnogorskih aerodroma ne može biti završen u predviđenom roku februar/mart 2020. godine.
Četiri postupka restitucije
Imovinsko pravni odnosi na lokaciji aerodroma u Podgorici su u potpunosti riješeni. Sa druge strane u Tivtu je skoro cjelokupno imovinsko pravo riješeno, izuzev četiri slučaja moguće restitucije zemljišta. Sve ovo mora biti riješeno prije nego koncesionar potpiše ugovor sa državom.
“Na koncesionom području predviđenom za Fazu I realizacije Međunarodnog aerodroma Tivat, u odnosu na list nepokretnosti br. 16 KO Mrčevac, u kojem je upisana zabilježba “restitucija”, riječ je o četiri postupka restitucije po zahtjevu bivših vlasnika, čije rješenje može ići u pravcu obeštećenja ili odbijanja, ali ne i povraćaja zemljišta. Izvršena je identifikacija nepokretnosti koje su predmet zahtjeva za povraćaj i o istom je sačinjen elaborat, koji će biti dostupan u okviru Tenderske dokumentacije u cilju upoznavanja potencijalnih koncesionara sa svim relevantnim činjenicama”, navodi se u koncesionom aktu.
Šta ne uključuje koncesija?
Koncesija se daje na 30 godina, a u tom periodu ulaganja u aerodrome ne smiju biti manja od 200 miliona eura.
Buduća koncesija neće uključivati dvije stvari.
Prvo kontrola letjenja će ostati u obimu odgovornosti SMATSA-e.
Drugo carinska i pasoška kontrola će ostati u obimu odgovornosti Uprave carina, Ministarstva finansija, Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova.
Pročitajte još