SPORAZUM „STARE VEĆINE“ : Novi početak ili niski start pred izbore

    2 godine pre 350 pregleda Izvor: rtcg.me
Foto : Ilustracija –

Partije koje su pobijedile na izborima 2020. moraće ozbiljno da se potrude kako bi njihov najnoviji dogovor doveo do elementrnog reda u političkom životu, a ne tek do pukog zauzimanja startnih pozicija pred izbore. Sami su sebi dali rok od 15 dana.

Neko se već našalio kako su se pobjednici izbora od 30. avgusta dogovorili da će formirati vlast 2. septembra. Problem je samo što su između ta dva datuma prošle dvije godine.

„Evo ga politički sporazum. Predstavnici stranaka koje su učestvovale u razgovorima, stavili su svoje potpise. Desilo se ono što su mnogi sumnjali da može da se desi“, rekao je predsjednik Nove srpske demokratije i jedan od lidera Demokratskog fronta (DF), Andrija Mandić nakon, za naše prilike, neobično kratkog sastanka „stare većine“.

Mandić je najavio da narednih dana kreću razgovori tokom kojih će biti definisani ostali elementi dogovora kao što su izbor novog skupštinskog rukovodstva i nove vlade.

Zapelo je samo nekoliko sati kasnije oko glasanja za smjenu predsjednice Skupštine Danijele Đurović na kojem insistiraju Demokrate.

„Nemamo ništa u personalnom smislu protiv koleginice Đurović, govorimo u principijelnoj ravni – da se resetuju odnosi i stave van snage odluke postignute sa predstavnicima druge parlamentrane većine“, kazao je poslanik Demokrata Momo Koprivica Koprivica.
Zna da bude nezgodno kad se riječi koje potiču iz svijeta kompjutera prenose u društveni život. Resetovati, pojednostavljeno, znači – vratiti na fabrička podešavanja. Ako ih drugdje nijeste sačuvali, u tom procesu izgubićete sve podatke sa uređaja koji resetujete: drage fotografije, važne poruke, bitne kontakte…

Tom logikom, ako se „stavljaju van snage odluke postignute sa predstavnicima druge parlamentarne većine“ moralo bi da se poništi i sve što je radila vlada Dritana Abazovića uključujući i Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, na primjer. Ili – ako ne važi ništa što je izglasano sa DPS-om, onda Abazovićeva vlada zapravo nije ni pala… Treba biti oprezan sa riječima, previše je konfuzije ionako, ne može se kretati iznova bez pristojne spremnosti na kompromise. To nema veze sa čelnim mjestom u Skupštini, nego sa načinom dogovaranja.

Parlament je otišao na pauzu. Mala sjena pala je na sporazum prije nego što su se potpisi osušili.

Sad se čeka da se potpisnici sporazuma dogovore šta će i kako će. „Mi smo usvojili i potpisali princip da se nova Vlada bira na osnovu demokratskih standarda koji važe svuda u svijetu, da onima koji imaju najveću snagu i najveću podršku naroda pripadaju ključne funkcije, ali kažem to je sve stvar dogovora. Sješćemo i dogovorićemo se“, najavio je Andrija Mandić.

Svako zna da smo se dosad siti nagledali različitih sporazuma i dogovora i da mnogi od njih na kraju nijesu značili ništa ili nijesu donijeli ništa dobro. Da najnoviji ne bi bio takav, bilo bi važno da bude brzo sproveden i da ne uključuje pretjerano kopanje ni po dubini ni po širini, nego da se, ako je ikako moguće, nešto radi. Na primjer, ono što je u Sporazumu zapisano: borba protiv korupcije i organizovanog kriminala na svim nivoima; rješavanje pitanja izbora Sudskog savjeta, članova Ustavnog suda i vrhovnog državnog tužuioca; unapređenja životnog standarda stanovništva…

Potpisnici sporazuma nazvali su vladu koja treba da bude izabrana tehničkom i zapisali da će „Vlada i skupštinska većina sprovesti izbornu reformu i obaviti sve pripreme za vanredne parlamentarne izbore, najranije zajedno sa redovnim predsjedničkim izborima, odnosno datumom koji utvrde političke strane konsenzusom“. Znači li to da se čitava stvar radi da izbori ne bi bili na zimu nego na proljeće? I ako jeste i ako nije tako, bilo bi lijepo da se građanima jasno kaže.

Da, dio Sporazuma je i poziv „autentičnim predstavnicima manjinskih naroda da uzmu učešća u budućoj vladi“.

Zbog najave da će se vlada praviti na osnovu rezultata izbora od prije dvije godine, zbog toga što je poslovično kratko pamćenje birača u Crnoj Gori, a i zbog raznih kombinacija kojih smo se nagledali u međuvremenu red je da se podsjeti – ko je ko u Skupštini Crne Gore.

DPS ima 30 mandata (koalicija “ Odlučno za Crnu Goru – Milo Đukanović “ osvojila je 143.515 glasova ili 35,06 odsto glasova). Partija kontoliše te mandate.

Znatno je komplikovanije na strani koja se na prethodnim izborima smatrala pobjedničkom.

Koalicija „Za budućnost Crne Gore osvojila je 27 mandata. Na listi su bili predstavnici Nove srpske demokratije, Pokreta za promjene, Demokratske narodne partije, Socijalističke narodne parije, Prave Crne Gore, Ujedinjene Crne Gore, Radničke i još nekoliko manjih partija. Na izborima su dobili 133.261 glasova, što je činilo 32,55 odsto birača.

Klub poslanika Demokratski front – NSD, DNP, RP ima 15 poslanika. SNP ima svoj klub koji čine pet poslanika. Svoju politiku vode bez obira na listu na kojoj su izabrani. Pokret za promjene takođe ima odvojen poslanički klub sa pet poslanika, ali je njihovo djelovanje, pa i glasanje, uglavnom usklađeno sa većinom u DF-u. Ujedinjena i Prava Crna Gora imaju po jedan mandat i, prema dosadašnjem iskustvu, ne može se znati za šta će, a za šta neće glasati.

Koalicija „Mir je naša nacija“ čija su okosnica bile Demokrate Alekse Bečića i Demos Miodraga Lekića, osvojila je na izborima 51.298 glasova ili 12,53 odsto glasova što je pretočeno u 10 mandata. Bečić ne kontroliše Lekića.

Kolalicija “ Crno na bijelo“ koju je predvodio Dritan Abazović prije dvije godine imala je 22.679 glasova ili 5,54 odsto glasova – četiri mandata.

Socijaldemokrate Ivana Brajovića dobile su 16.761, odnosno 4,09 odsto glasova – tri mandata. Bonjačka partija sa 16.279 ili 3,98 procenata glasova osvojila je tri , a SDP sa 12.835 glasova ili 3,14 odsto – dva mandata.

Albanska lista – Genci Nimanbegu, Nik Đeljošaj, osvojila je 6.488 odnosno 1,58 glasova i ima jedan mandat koliko i Albanska koalicija „Jednoglasno“ koja je mjesto u parlamentu osvojila sa 4.675 ili 1,14 odsto glasova.

Znamo mi nas, a znamo i naše političke predstavnike, mnogo se lakše nešto razvrgne nego što se zaista napravi ozbiljan dogovor. Ili se potpiše, pa istom olovkom preškraba. Svemu smo naredni. Ipak, red je sačekati.