Naredne godine planirano zaduženje od 590 miliona

    5 godina pre 623 pregleda Izvor: fosmedia.me

Nedostajuća sredstva za finansiranje budžeta, u 2020, iznosiće 590.000.000 eura.

To se navodi u Odluci o zaduživanju Crne Gore za 2020. godinu, kojom su definisani kreditni aranžmani koji će biti zaključeni u skladu sa Zakonom o budžetu za 2020, visina nedostajućih sredstava za finansiranje budžeta u narednoj godini, kao i mogućnost zaduženja za potrebe refinansiranja duga i stvaranja rezerve, za potrebe održavanja tekuće likvidnosti.

Sve to nezavisno od granice godišnjeg porasta duga, kao i za refinansiranje i reprogramiranje kratkoročnih pozajmica i hartija od vrijednosti.

“Država će, u 2020. godini, koristiti depozite u iznosu do 490.000.000 eura, kao i sredstva iz aranžmana sa kineskom Exim bankom, u iznosu do 100.000.000 miliona eura”, navodi se u Odluci Vlade.

Država će u 2020. godini izdati garancije u ukupnom iznosu do 49.000.000 eura, i to za kreditni aranžman između Željezničke infrastrukture Crne Gore i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), za potrebe nabavke mehanizacije za održavanje pruga (građevinsko i elektrotehničko) i nove opreme za pomoćni voz.

Garancije će od 11.000.000 eura biće izdate i za kreditni aranžman za potrebe Željezničkog prevoza Crne Gore, za nabavke novih vozova koji bi se koristili u lokalnom prevozu putnika, u iznosu do 14.000.000 eura.

“Država će izdati pismo o potvrđivanju državne garancije na iznos od 12.000.000 eura, za potrebe druge tranše kreditnog aranžmana između JP Regionalni Vodovod Crnogorsko primorje i Evropske banke za obnovu i razvoj, čija je ukupna vrijednost 24.000.000 eura”, saopšteno je iz Vlade.

Vlada uputila parlamentu Predlog zakona o nacionalnim simbolima

Vlada je uputila u parlamentarnu proceduru Predlog zakona o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola.

Kako je saopšteno, Ministarstvo unutrašnjih poslova zaduženo je da dostavi Vladi Predlog izmjena i dopuna Zakona o javnom redu i miru na razmatranje na narednoj sjednici.

Vlada se upoznala sa Informacijom vezanom za izdavanje privremene mjere po predlogu predlagača obezbjeđenja pljevaljske kompanije „Vektra Jakić”, protiv države, koju je pripremio Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore.

Kako se navodi, Uprava za šume zadužena je da pokrene postupak arbitraže.

„Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore zadužen je da pokrene postupak naplate dospjelih potraživanja po tužbi za ispunjenje ugovora, uz zahtjev za izdavanje privemene mjere radi sprečavanja nastupanja nenadoknadive štete“, kazali su iz Vlade.

Iz Vlade su kazali da je donijeta Uredba o uspostavljanju unutrašnje revizije u javnom sektoru.

Uredba je donijeta u cilju ispunjavanja obaveze propisane Zakonom o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru, usaglašavanja sa Uredbom o organizaciji i načinu rada državne uprave i racionalizacije u uspostavljanju posebnih organizacionih jedinica za unutrašnju reviziju kod subjekata javnog sektora na centralnom i lokalnom nivou.

Uredbom se, kako su naveli iz Vlade, utvrđuju načini i kriterijumi za uspostavljanje unutrašnje revizije u javnom sektoru.