ZHMP: Klimu isključiti 10 minuta prije izlaska iz prostorije; Toplotni udar nije isto što i sunčanica

    2 godine pre 305 pregleda Izvor: dnevno.me

Podgorička Hitna pomoć tokom jula dnevno imala oko 230 pregleda u ambulantama i kućnim posjetama, a veći broj pregleda uslovljen je povećanjem temperature, što je uobičajeno za ovo doba godine.

„U organizacionoj jedinici Zavoda za HMP u Podgorici u prethodnom mjesecu obavljeno je 5.781 pregleda u ambulantama, od čega 1.320 kućnih posjeta i 359 transporta pacijenata u medicinske ustanove višeg ranga. Kada su u pitanju intervencije Hitne pomoći u saobraćajnim nezgodama, medicinski timovi su pružili pomoć za 102 pacijenta dok je u toku jula u jedinici Zavoda u Glavnom gradu pregledano 26 kovid pacijenata“, kazali su nam iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.

Nešto veći broj pregleda evidentno su prouzrokovale tropske vrućine od sredine jula, pa su u odnosu na maj, u statističkom pogledu – medicinski timovi Zavoda za HMP u Podgorici obavili oko 10 odsto više pregleda u prethodnom mjesecu.

U maju su medicinski timovi Hitne pomoći u Podgorici u prosjeku na dnevnom nivou obavljali 160 pregleda u ambulantama, dok je u julu taj broj bio veći 20 do 30 pregleda. Sličan slučaj je i sa kućnim posjetama i transportima pacijenata kojima je potrebno dalje zbrinjavanje.

Kada su u pitanju tropske vrućine i javljanje građana ambulanti jedinice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Podgorici, kao i intervencije na terenu uzrokovane vrućinama, iz Zavoda  da je riječ o standardnom broju pregleda za ljetnji period godine.

„Pacijenti koji se javljaju sa simptomima uzrokovanim velikim vrućinama – javljaju se svim jedinicama Zavoda u Crnoj Gori, a naročito u primorskim opštinama“, kazali su iz Zavoda.

Najčešće tegobe sa kojima pacijenti dolaze u jedinice Hitne pomoći u ljetnjim mjesecima najviše se vezuju upravo za simptome uzrokovane tropskim vrelinama – to su bol u grudima, glavobolje, povraćanje, gubitak svijesti, dehidratacija…

Učestalo je, kako kažu, javljanje i hroničnih bolesnika koji se javljaju usljed pogoršanja svojih osnovnih bolesti.

Hitna pomoć ne vodi posebnu evidenciju kada je u pitanju starosna dob pacijenata kojima se pruža hitna medicinska pomoć, te da se na svakodnevnom nivou pruža pomoć pruža pacijentima različite starosne dobi.

Medicinski timovi Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore savjetuju građanima da u svoj organizam unose dovoljno tečnosti, da konzumiraju ishranu koja se bazira na voću i povrću i da izbjegavaju najtopliji dio dana, od 10 do 17 sati, što se naročito odnosi na djecu, starije osobe i trudnice.

„Ukoliko, ipak, moraju u tom dijelu dana boraviti napolju, savjetuje se da sa sobom uvijek imaju flašicu vode i da oblače laganu garderobu svijetlih boja, zaštite glavu šeširom ili kapom i tretiraju kožu kremama sa zaštitnim faktorom. Preporučuje se izbjegavanje napornog fizičkog rada, konzumiranje alkohola i kofeina, kao i ekstremne temperaturne promjene“, navode iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć-

Savjetuju i da se klima isključi 10 minuta prije nego što se izađe iz zatvorene prostorije.

Tokom ljetnjih mjeseci često možemo čuti termine kao što su toplotni udar ili sunčanica, a iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć objašnjavaju značenje i razliku ovih termina.

„Toplotni udar ili hipertermija (u bukvalnom prevodu pregrijavanje) je stanje povišene tjelesne temperature koja nastaje usljed disbalansa termoregulacije našeg tijela i organizma, u kojem naše tijelo proizvodi tj. absorbuje više toplote nego što je oslobađa. Ovo stanje prvenstveno može biti prouzrokovano spoljnim faktorom, odnosno u slučaju kada je temperatura oko tijela toliko visoka da stvara nesposobnost prirodnog oslobađanja tijela od toplote, već dolazi do pregrijavanja tijela. Sunčanica nastaje kao odgovor organizma na visoku temperaturu, i prekomjereno izlaganje suncu glave i potiljka bez ikakve zaštite. Nisu sve osobe podložne brzoj sunčanici, ali djeca, starije osobe sa hroničnim bolestima i druge, svakako jesu. Upravo iz ovih razloga važno je da građani znaju da prepoznaju simptome, ali i da prate savjete ljekara kako bi izbjegli zdravstvene probleme koji se mogu javiti“, objašnjavaju iz Zavoda.