Berbokova: Ne gubimo vrijeme na Zapadnom Balkanu

    3 godine pre 325 pregleda Izvor: dpa - standardna prava upotrebe

Ne smijemo više da gubimo vrijeme u integraciji i približavanju zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji, izjavila je u petak u Berlinu njemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok (Annalena Baerbock). Na Balkanu ne smije biti prostora koji mogu da ispune Rusija ili drugi akteri, rekla je Berbokova.

U bržem povezivanju država regiona sa EU „nije riječ samo o našem geopolitičkom kredibilitetu,“ istakla je posle susreta sa slovenačkom koleginicom Tanjom Fajon. Za snažniji uticaj na zemlje Zapadnog Balkana se, osim Rusije, bori i Kina.

foto: Britta Pedersen/dpa

„Zapadni Balkan je geografski usred Evropske unije. I ljude sa Zapadnog Balkana konačno moramo da dovedemo u naše političko središte,“ rekla je Berbokova.

EU je, prema njenim riječima, odavno trebalo da ispuni obećanja u vezi sa pristupnim pregovorima sa zemljama regiona, a posebno oko otvaranja pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.

„To je u našem strateškom interesu i takođe je pitanje naše pouzdanosti,“ objasnila je njemačka ministarka.

U zemlje Zapadnog Balkana ubrajaju se Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Srbija.

Berbokova je u tom kontekstu istakla da je Francuska u četvrtak, poslednjeg dana svog šestomjesečnog predsjedavanja u EU, predložila kompromis koji treba da omogući pregovore sa Skopljem i Tiranom. Francuski predlog je, prema njenim riječima, jedinstvena prilika – „taj korak moramo konačno zajedno da napravimo.“

Ako EU ne drži obećanja, drugi će da popune prostor u regionu, a posebno će biti razočarano mnogo mladih ljudi koji žele „zajedničku evropsku kuću.“

Francuska inicijativa uzima u obzir teme koje su osetljive za obje strane i sada je treba razmotriti, rekao je u četvrtak njemački kancelar Olaf Šolc (Scholz). Rješenje za spor između Sjeverne Makedonije i Bugarske je sada mnogo bliže, kazao je u Madridu, na marginama samita NATO u Španiji.

Bugarska pregovore blokira od kraja 2020. zato što je Sjeverna Makedonija odbacila zahtjeve Sofije, na primjer one o pravima Bugara. Blokada pogađa i Albaniju zato što EU želi da Sjeverna Makedonija i Albanija ka članstvu napreduju istovremeno.