ODLUKE sa 10. sjednice Vlade Crne Gore

    3 godine pre 537 pregleda Izvor: gov.me

Vlada Crne Gore je, na danas održanoj desetoj sjednici kojom je predsjedavao premijer dr Dritan Abazović, utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu. Navedenim Zakonom stvoreni su preduslovi za dalji razvoj platnog prometa u Crnoj Gori u skladu sa savremenim standardima u Evropskoj uniji i svijetu. Kako je jedna od osnovnih pretpostavki efikasnog funkcionisanja finansijskog sistema jedne zemlje siguran i efikasan platni promet, donošenjem ovog Zakona, stvaraju se pretpostavke za unapređenje regulatornog okvira, što će pozitivno uticati na pristupne pregovore za Poglavlje 4 – Sloboda kretanja kapitala, podstisanje konkurentnosti na tržištu platnih usluga, te omogućiti dalji razvoj inovativnog mobilnog i internetskog platnog prometa. Takođe, Zakonom se, između ostalog, omogućava kupovina preko interneta i u situacijama kada potrošač nema platnu karticu, te obezbjeđuje veća sigurnost za elektronska plaćanja i za pružaoce platnih usluga.

foto: gov.me

Donijeta je Odluka o izmjeni Odluke o kriterijumima za utvrđivanje visine naknade za rad člana radnog tijela ili drugog oblika rada. Izmjenom Odluke ukida se isplata naknade za rad: glavnom pregovaraču za vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, zamjeniku glavnog pregovarača, članu Pregovaračke grupe i sekretaru Pregovaračke grupe, predsjedavajućem, članu, sekretaru i zamjeniku sekretara Komisije za evropske integracije, šefu radne grupe, zamjeniku šefa i članu radne grupe za pripremu i vođenje pregovora. Analizom troškova utvrđeno je da se radi o značajnim izdvajanjima iz budžeta po tom osnovu, što znači da će ušteda po ovom osnovu biti oko milion eura.

Vlada je donijela Odluku o izmjeni Odluke o umanjenju iznosa akcize za promet bezolovnog benzina i gasnih ulja.  Odlukom se produžava rok primjene umanjenih iznosa akcize za bezolovni benzin i gasna ulja za 50% do 30. avgusta 2022. godine. Na sjednici je konstatovano da se na ovaj način doprinosi stabilizaciji cijena naftnih derivate, kao i zaštiti životnog standarda građana.

Usvojena je Informacija o problemima realizacije ugovora o javnim nabavkama zbog rasta cijena u sektoru građevinarstva sa smjernicama. U Informaciji se navodi da se Ministarstvu finansija u prethodnom periodu obratilo više predstavnika izvođača u vezi problema sa nemogućnošću ispunjavanja ugovorenih obaveza o građenju zbog porasta cijena u sektoru građevinarstva. Takođe, Uprava za saobraćaj i Uprava javnih radova su dostavile niz inicijativa koje su im upitili izvođači radova na spornim projektima u kojima obavještavaju naručioca da nijesu u mogućnosti da nastave radove po potpisanim ugovorima zbog drastičnog rasta cijena u sektoru građevinarstva i zahtijevaju hitne procedure izmjene istih ili će u protivnom biti prinuđeni na jednostrani raskid ugovora. U Informaciji je istaknuto da bi raskidi ugovora za državu, kao investitora, bili skuplje rješenje, a opstanak izvođača direktno ugrožen, te da se hitno mora naći način koji bi omogućio nesmetanu realizaciju zaključenih ugovora. S tim u vezi, Vlada je zadužila niz organa kako bi se pokrenule procedure analiza zaključenih ugovora i našao model u cilju prevazlaženja nastalih problema.

Vlada je usvojila Konsolidovani izvještaj o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru Crne Gore za 2021. godinu. U Izvještaju su date informacije o aktivnostima koje su preduzete od strane korisnika sredstava budžeta Crne Gore i budžeta jedinica lokalne samouprave, kao i Direktorata za centralnu harmonizaciju Ministarstva finansija i socijalnog staranja tokom 2021. godine u cilju harmonizacije i razvoja ovog sistema. U dijelu Izvještaja koja se tiče ocjene sistema upravljanja, unutrašnjih kontrola i unutrašnje revizije navodi se da je upravljačka odgovornost i dalje najveći izazov u javnom sektoru. Konstatovano je da je operativni okvir za implementaciju unutrašnje revizije u Crnoj Gori uspostavljen, ali i da je neophodno jačati odgovornost rukovodioca za povjerene zadatke i ostvarivanje ciljeva.

Usvojena je Informacija o nadoknadi sredstava opštinama po osnovu smanjenja prihoda po osnovu poreza na dohodak fizičkih lica, prireza porezu na dohodak fizičkih lica i Egalizacionog fonda za april i maj 2022. godine iz sredstava Tekuće budžetske rezerve.  U tom kontekstu, Vlada je zadužila Ministarstvo finansija da iz sredstava tekuće budžetske rezerve opštinama uplati ukupno 3.477.677,14 eura u cilju nadomještanja razlike u ostvarenju prihoda za mjesece april i maj 2022. godine.

Vlada je usvojila Informaciju o predlogu imenovanja Nacionalnog službenika za ovjeravanje nadležnog za finansijsko upravljanje programima IPA i efikasno funkcionisanje sistema unutrašnjih kontrola i Nacionalnog IPA koordinatora nadležnog za strateško planiranje, monitoring i evaluaciju programa pretpristupne podrške. Imajući u vidu da pridruživanje EU predstavlja najvažniji prioritet Vlade, kao i zahtjeve Evropske komisije, na temelju Okvirnih sporazuma između Vlade i EK o pravilima za saradnju koja se odnose na finansijsku pomoć Crnoj Gori u okviru sprovođenja Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II i IPA III), proističe i obaveza imenovanja Nacionalnog službenika za ovjeravanje i Nacionalnog IPA koordinatora. Kako bi se osiguralo da opisi poslova i struktura organizacionih jedinica, koje su uključene u model indirektnog upravljanja pretpristupnom pomoći EU, budu u skladu sa pravilima i obavezama propisanim od strane EK, kao i da aktivnosti u dijelu implementacije IPA programa teku nesmetano i adekvatno, Vlada je odredila Milu Kasalicu za Nacionalnog službenika za ovjeravanje, nadležnog za finansijsko upravljanje programima IPA i efikasno funkcionisanje sistema unutrašnjih kontrola, a Aleksandra Maškovića za Nacionalnog IPA koordinatora, nadležnog za strateško planiranje, monitoring i evaluaciju programa pretpristupne podrške.

Usvojena je Informacija o aktivnostima na realizaciji projekata iz oblasti energetske efikasnosti za period januar 2022 – jun 2022. godine. Dokument sadrži ocjenu stepena realizacije projekata koji se finansiraju po osnovu međunarodnih kredita i iz Budžeta, i to za: Energetsku efikasnost u Crnoj Gori – druga faza (MEEP 2), Program energetske efikasnosti u javnim zgradama – druga faza (EEPPB ), Unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama i Program „Energetski efikasan dom“.

Vlada je usvojila Akcioni plan za sprovođenje Strategije za cjeloživotno preduzetničko učenje 2020-2024, za 2022/23. godinu sa Izvještajem o realizaciji Akcionog plana za 2021. godinu. Od ukupno 73 aktivnosti koliko je predviđeno da bude realizovano Akcionim planom za 2021. godinu, 61 aktivnost je uspješno realizovana ili se realizuje u kontunuitetu, dok 12 planiranih aktivnosti nije realizovano, uglavnom zbog epidemiološke situacije izazvane koronavirusom, što predstavlja 84% ispunjenosti ukupno planiranih aktivnosti. Akcionom planom za 2022-2023. godinu su jasno definisani strateški i operativni ciljevi, mjere i aktivnosti za razvoj i promociju cjeloživotnog preduzetničkog učenja na svim nivoima obrazovanja, čiji efekti realizacije direktno targetiraju sve ciljne grupe obuhvaćene akcionim planom (djecu, osnovce, srednjoškolce, studente, odrasle, mlade, žene, početnike u biznisu i postojeće privredne subjekte). Planom je predviđena realizacija 60 aktivnosti u kojima učestvuje 20 institucija javnog i privatnog sektora, uz podršku donatorskih programa. Za njegovo sprovođenje predložen je finansijski okvir u iznosu od 1.332.900,00 eura, odnosno 888.200,00 eura u 2022. godini i 444.700,00 eura u 2023. godini. Implementacija Akcionog plana treba da doprinese razvoju ljudskih i institucionalnih kapaciteta kroz realizaciju postavljenih operativnih ciljeva, mjera i aktivnosti, odnosno podizanju preduzetničkih znanja i vještina mladih, nezaposlenih, postojećih i potencijalnih preduzetnika u cilju stvaranja preduzetničkog ekosistema zasnovanog na znanju i inovacijama. Kroz realizaciju mjera i aktivnosti doprinjeće se razvoju preduzetništva mladih i ženskog preduzetništva, čime će bez sumnje doći do formiranja novih privrednih subjekata i unapređenja konkurentnosti. Konstatovano je da će navedeno u krajnjem uticati i na povećanje zaposlenosti.

Usvojen je Godišnji izvještaj o sprovođenju Akcionog plana zapošljavanja za 2021. godinu. U dokumentu je dat prikaz dostignuća i izazova koji su obilježili izvještajni period realizacije i osnovnih kretanja na tržištu rada, kao i informacija o realizaciji operativnih ciljeva, te preporuke za dalju implementaciju Nacionalne strategije kroz godišnje akcione planove. Akcioni plan zapošljavanja za 2021. godinu definisao je ukupno 91 aktivnost kroz 18 mjera u okviru četiri operativna cilja. Od ukupnog broja aktivnosti, realizovane su 62 aktivnosti ili 68.13%, djelimično relaizovano je 13 aktivnosti ili 14,28%, dok je neraealizovano 16 aktivnosti ili 17,58%.

Vlada je usvojila Izvještaj o radu na prioritetnom infrastrukturnom projektu “Naučno-tehnološki park Crne Gore” za 2021. godinu sa Izvještajem o poslovanju Društva za 2021. godinu i dala saglasnost na Plan aktivnosti za 2022. godinu. U Izvještaju o radu se navodi da je realizacija Ugovora za izvođenje radova na izgradnji NTP CG, odnosno rekonstrukciji i adaptaciji objekta, otpočela je 25. maja 2020. godine. Tokom 2021. godine konstatovano je niz problema koji su usporili radove na rekonstrukciji i adaptaciji objekta, uzrokovanih nepreciznom i neadekvatnom projektnom dokumentacijom, kao i loše izvedenim radovima prilikom prvobitne gradnje na objektu. Regulisanje pravnih odnosa, proisteklo iz pomenute problematike, dodatno je otežalo dalji nastavak radova na projektu. U cilju pravovremenog odgovora na pomenutu situaciju formirana je Komisija kako bi izvršila analizu trenutnog stanja izvedenih radova, uradila procjenu dodatnih troškova i dala predlog budućih aktivnosti. Uprava javnih radova raspisala je tender za dodatne i nepredviđene radove 11. oktobra 2021. godine u iznosu od 822,000.00 eura bez PDV-a. Na tender se prijavila smo jedna kompanija (Novi Volvox ) sa ponudom 996,620.00 eura uključujući PDV. Ugovor između odabranog ponuđača i Uprave javnih radova potpisan je 31. decembra 2021. godine, čime su se stekli preduslovi za nastavak i inteziviranje radova na rekonstrukciji i adaptaciji objekta za potrebe NTP CG. U Izvještaju o poslovanju društva, rad NTP CG bio je usmjeren na: infrastrukturu, projektne, programske i marketing aktivnosti, međunarodnu saradnju i umrežavanje. Finansijska sredstva za 2022. godinu iznose ukupno 830.861,00 eura, od čega 100.000,00 eura iz Budžeta, a 730.861,00 eura iz eksternih izvora/donatori.

Usvojen je Predlog kojim se stavljaju van snage zaključci Vlade broj 04-812/2 od 19. februara 2021. godine, broj 04-915 sa sjednice od 25. februara 2021. godine, broj 04-1961/2 sa sjednice od 15. aprila 2021. godine i broj 04-2106/2 sa sjednice od 29. aprila 2021. godine. Svi navedeni zaključci odnose se na putnička motorna vozila marke Mercedes Maybach , registarskih oznaka PG HM 542 i PG HM 826 . Kako je saopšteno na sjednici, imajući u vidu da su propale četiri licitacije za prodaju vozila marke Mercedes Maybach , registarskih oznaka PG HM 542 , kao i obzirom na protek vremena i činjenicu da je od dana sačinjavanja Izvještaja o procjeni vrijednosti vozila njegova vrijednost drastično umanjena, a da to vozilo u potpunosti odgovara potrebama Odsjeka za obezbjeđenje stranih štićenih ličnosti u Sektoru policije posebne namjene – Uprava policije, a pritom Uprava policije ne raspolaže vozilom koje posjeduje potrebne tehničke karakteristike i nije u mogućnosti da ispoštuje rigorozne bezbjednosne standarde (zahtjevi stranih bezbjednosnih službi prilikom posjete štićenih ličnosti Crnoj Gori), Vlada je usvojila predlog da se obustavi prodaja vozila i isto ustupi MUP-UP na korišćenje. Posebno je naglašeno da će se vozilo koristiti isključivo u te svrhe i neće biti na raspolaganju premijeru i ostalim članovima Vlade.

Vlada je dala saglasnost za kupovinu nepokretnosti u Opštini Danilovgrad i prihvatila tekst Ugovora o kupoprodaji. Ugovorom se Opština Danilovgrad obavezuje da će prodajom nepokretnosti čija je procijenjena vrijednost 669.636,00 eura i to za zemljište površine 17.405 m², kao i objekat površine 217 m², izmiriti obaveze koje ima prema Vladi, odnosno Ministarstvu finansija i Fondu za obeštećenje. Prema evidenciji Ministarsva finansija, ukupan dug Opštine Danilovgrad prema budžetu iznosi 472.607.97 € , dok dug prema Fondu za obeštećenje iznosi 129,971,87 € , a što sve ukupno iznosi 602.579,84 € . Predmetne nepokretnosti se graniče sa katastarskom parcelom koja je u svojini Crne Gore i na kojoj se nalazi objekat Regionalne škole za evropske poslove (RESP-a) .

Usvojena je Informacija o ugovoru o angažovanju nezavisnog inženjera za projekat izgradnje žičare Kotor – Lovćen i prihvaćen tekst Ugovora.  Vlada je, na sjednici održanoj 17.06.2022. godine zadužila Koncesionara (Konzorcijum „Leitner – žičara Kotor 1350“, koji čine privredna društva Novi Volvox d.o.o. iz Podgorice i LEITNER AG / SpA) da sa firmom „IPSA INSTITUT“ doo Sarajevo pripremi predlog ugovora koji će urediti prava, obaveze i odgovornosti Nezavisnog inženjera. Istovremeno zaduženo je Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma da nakon usaglašavanja Predloga ugovora sa Nezavisnim inženjerom, isti dostavi Vladi na razmatranje. Predmet ovog Ugovora su konsultantske usluge Nezavisnog inženjera na projektu izgradnje žičare Kotor – Lovćen sa pratećim sadržajima, kojim se Nezavisni inženjer obavezuje da će pomente usluge vršiti u skladu sa Ugovorom o koncesiji od početka radova na izgradnji žičare i to na period od 12 mjeseci, a troškove u vezi sa ovim Ugovorom snosi Koncesionar.

Vlada je dala saglasnosti na odredbe člana 6 a Statuta opštine Tuzi, kojima se utvrđuju oblik i sadržina simbola opštine.

Usvojen je i II Prilog Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori 2022.

Vlada je usvojila Informaciju o potrebi potpisivanja Protokola uz Sjevernoatlantski ugovor o pristupanju Republike Finske i Protokola uz Sjevernoatlantski ugovor o pristupanju Kraljevine Švedske i prihvatila tekstove protokola o pristupanju. U Informaciji se navodi da je pogoršanje bezbjednosne situacije, izazvano invazijom Rusije nad Ukrajinom, dovelo da Finska i Švedska započnu nacionalnu debatu o eventualnim promjenama svojih bezbjednosnih pozicija, a u cilju osiguravanja bezbjednosti, nezavisnosti i suvereniteta svojih država, kao i potrebe da se prodube okviri za odbrambenu i bezbjednosnu saradnju s Alijansom. Članstvom u NATO-u, Finska i Švedska ojačaće sopstveno područje operativnog djelovanja, a osnažiće se i bezbjednost i sigurnost baltičkog regiona i sjeverne Evrope. U skladu sa tim, zaduženo je Ministarstvo vanjskih poslova da, po dobijanju potpisanih protokola o pristupanju, pripremi predloge zakona o potvrđivanju protokola o pristupanju Republike Finske i Kraljevine Švedske i uputi ih Vladi na dalju proceduru.