Manastir Mileševa je jedna najvećih hrišćanskih svetinja u regionu, koja čuva nadaleko poznatu fresku na kojoj se nalazi Bijeli Anđeo.
Manastir je podigao Kralj Stefan Vladislav između 1234. i 1235. godine. Postao je posebno poznat, kada je vladar 1237. baš tu prenio mošti Svetog Save, koje su potom spaljene 1595. godine po naredbi Sinan – paše.
Freska Bijelog anđela svojom ljepotom i savršenom kompozicijom već decenijama impresionira zaljubljenike u slikarstvo i ikonografiju. Bijeli anđeo ne samo što donosi potpuni sklad, odiše beskrajnom vjerom i nadom i prenosi onu najvažniju poruku – poruku ljubavi i mira, već i je naslikan tako da posjetioca gleda direktno u oči bez obzira iz kog ugla ga posmatrate.
Ovo remek djelo srednjevjekovne umetnosti pripada redu najljepših i najvažnijih evropskih slikarskih dostignuća, a na svodovima mileševskog manastira osvanulo je u 13. vijeku.
Bijeli anđeo je deo kompozicije „Mironosnice na Hristovom grobu“, a na fresci je predstavljen arhangel Gavrilo raširenih krila, obučen u beo hiton kako sjedi na velikom kamenu i usplahirenim ženama prstom ukazuje na Hristovog grob, zapravo u tom trenutku već mjesto njegovog vaskrsnuća. Bijeli anđeo je glasnik svevječne istine o Hristovom vaskrsenju, i samim tim u narodu se ova freska ukorjenila kao sinonim za nadu, spasenje i čuda. Interesantno je da je ova freska bila skrivena od očiju javnosti sve do 20. vijeka. Naime, u 16. vijeku je preko nje naslikana druga freska, a Bijeli anđeo se ukazao gotovo 400 godina kasnije, prilikom restauriranja manastira.
Upisala se i u modernu istoriju 1963. godine. Naime, prvi satelitski prenos video signala između Starog kontinenta i Amerike sadržao je među kadrovima i mileševsku fresku, kao poseban pozdrav Evropljana onima na drugom kraju svijeta.
A, kada je iz Evrope poslat i prvi satelitski signal u vasionu je poslat „paket ljudskih dostignuća“ – bile su to slike čovjekovog osvajanja Mjeseca, Kineskog zida i Bijelog anđela…
Vjerovalo se da će, ako u svemiru uopšte postoje razumna bića, lik Bijelog Anđela protumačiti kao poruku ljubavi i razumjevanja.
Pročitajte još