Još jedna prvostepena presuda u korist smijenjenog direktora škole, a na štetu resornog ministarstva, odnosno države

    3 godine pre 766 pregleda

Direktora Stručne medicinske škole u Podgorici Branimira Kostića ljetos je Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta razriješilo mimo zakona. Platio je funkcijom zato što nije formirao školski odbor, ali to nije ni mogao da učini iz razloga što resorno ministarstvo nije delegiralo svoje članove, saznaje Pobjeda.

Sutkinja Osnovnog suda u Podgorici Irena Šofranac- Nedović usvojila je tužbeni zahtjev Kostića i prvostepenom presudom poništila rješenje Ministarstva, ocjenjujući ga nezakonitim. Konstatovala je da je jasno da školski odbor nije mogao da se konstituiše kada Ministarstvo nije imenovalo svoje predstavnike.

Molio da izaberu predstavnike

Kostić je razriješen 12. jula, a dokumentacijom je utvrđeno da je ranije, 21. juna, pokrenuo postupak da se formira odbor. Molio je Ministarstvo da ga obavijesti o izboru njihovih predstavnika.

Sutkinja Šofranac-Nedović je utvrdila da ne stoji tvrdnja resornog ministartsva da direktor nije obavijestio ministarku da nije formiran odbor u adekvatnom roku…

Tokom ovog postupka Ministarstvo se izjasnilo da je Kostiću oduzeta funkcija po zakonu zato što nije izvršavao radne zadatke.

Smijenjeni direktor je kazao da nikada nijesu utvrđene nepravilnosti u njegovom radu, te da mu je bilo ostalo pet mjeseci do penzije.

Zakonima, kako je navedeno u presudi, nije izričito propisano da razrješenju sa funkcije direktora, iz bilo kog razloga, mora prethoditi disciplinski postupak.

Ministarstvo je 25. januara ove godine zamjeniku zaštitnika imovinsko-pravnih interesa uputilo dopis u kom se ističe da je Kostić morao da bude razriješen po sili zakona. Pozvali su se na to što, između ostalog, direktorsku funkciju obavlja više od dva mandata, što nije zakonito.

Sutkinja je, međutim, ocijenila da to nije od značaja za ovaj postupak, jer ga Ministarstvo nije zbog toga razriješilo.

Resor kojim rukovodila Vesna Bratić ljetos je masovno smjenjivao direktore nakon što su usvojene izmjene Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju. Javnost je ubjeđivana da je to bio jedini način da se depolitizuje školski sistem. Ministarka Bratić je obećavala da više neće biti potrebna partijska knjižica da bi neko mogao da bude izabran za direktora, ali je praksa demantovala – ta mjesta podijeljena su među partijama, na što su u više navrata ukazivali poslanici.

Šest presuda u korist direktora/ica

Ministarstvo je zbog smjena tužilo 157 direktora/ica. Iako su iz tog resora saopštavali da će presude biti u njihovu korist, javnost nije upoznata da je i jedna do sada imala takav ishod.

Prvu prvostepenu presudu u korist direktora osnovnih škola dobila je Olivera Delibašić – smijenjena direktorica OŠ ,,Janko Bjelica“ u Donjim Crkvicama u nikšićkoj opštini. Nedavno je utvrđeno i da je direktorica Osnovne škole ,,Jugoslavija“ Biljana Vukmanović nezakonito razriješena. Ona je tražila da se vrati na mjesto direktorice. Sud je, međutim, ocijenio da je direktorska funkcija ograničenog mandata i da to nije moguće.

Prvu prvostepenu presudu od razriješenih direktora srednjih škola dobila je Danijela Bokan iz cetinjske gimnazije. Sud je nedavno, takođe, donio presudu da je direktoru rožajske gimnazije ,,30. septembar“ Fejzu Muriću, u julu prošle godine, nezakonito oduzeta rukovodeća pozicija.

Ove presude još nijesu pravosnažne, ali su postale neke koje se tiču smijenjenih direktora prije ovih masovnih razrješenja koja su uslijedila ljetos. Viši sud u Podgorici potvrdio je presudu danilovgradskog Osnovnog suda da je Ministarstvo mimo zakona smijenilo direktora Policijske akademije Bobana Šaranovića. Odbijena je kao neosnovana žalba resora Bratić. Njemu je Ministarstvo stavljalo na teret da je zloupotrijebio službeni položaj, ali u presudi piše da je Ministarstvo bilo dužno da u postupku utvrdi da je Šaranović izvršio krivično djelo zloupotreba položaja, a ne da samoinicijativno preuzima ulogu krivičnog suda i utvrđuje povredu zakonskih odredbi Krivičnog zakonika.

Prije Šaranovića, još jedan smijenjeni direktor dobio je pravosnažnu presudu – direktor Srednje elektrotehničke škole ,,Vaso Aligrudić“ Veselin Pićurić koji je, takođe u januaru prošle godine, ostao bez funkcije.