Saopštenjima obmanjivali javnost, na brzinu mijenjali i sistematizaciju

    3 godine pre 520 pregleda Izvor: pobjeda.me

Menadžment Kliničkog centra Crne Gore pokušao je da prevari Ministarstvo zdravlja i izdejstvuje od tog resora saglasnost za izmjenu Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji. To je učinjeno nakon što je inspekcija rada utvrdila da rukovoditeljka Službe za ekonomsko-finansijske poslove Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Peruničić – koju je na to mjesto postavila direktorka Ljiljana Radulović – ne ispunjava uslove predviđene sistematizacijom radnih mjesta.

U nalazu inspekcijog nadzora koji je završen 15. aprila piše da Peruničić ne ispunjava posebne uslove predviđene pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, jer je njime propisano da je za radno mjesto „rukovodilac u službi za ekonomske i finansijske poslove“ neophodno visoko obrazovanje u obimu od 240 ECTS kredita, sedmi nivo obrazovanja Ekonomski fakultet i tri godine radnog iskustva.

Inspektor rada za oblast radnih odnosa i zapošljavanja Nikola Tomašević u svom nalazu navodi da je uvidom u rješenje od 10. juna 2021. godine utvrđeno da je Peruničić završila Fakultet za poslovnu ekonomiju i pravo Bar istog datuma.

– Iz čega proizilazi da ista na dan raspoređivanja nema tri godine radnog iskustva propisanog u smislu člana člana 5 stav 1 tačka 8 Zakona radu, u neophodnoj kvalifikaciji obrazovanja, odnosno stručnoj kvalifikaciji, a što je suprotno članu 20 stav 1 Zakona o radu, pa ista ne može pokrivati radno mjesta rukovodioca u službi za ekonomsko-finansijske poslove – navodi se u nalazu inspektora.

Izmjene

Prema saznanjima Pobjede, nekoliko dana nakon obavljenog inspekcijskog nadzora sazvan je Odbor direktora koji je donio odluku o izmjenama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, kojima su, između ostalog, promijenjeni uslovi za radno mjesto koje pokriva Peruničić i 18. aprila ga uputili Ministarstvu zdravlja na saglasnost, koju su dobili već narednog dana, uoči vjerskog praznika Vaskrs.

Prvog radnog dana nakon Vaskrsa, u utorak 24. aprila, kada su zaposleni u KCCG nakon saznanja da su na brzinu rađene izmjene sistematizacije dobile ekspresnu saglasnost, obavijestili su odgovorne u Ministarstvu zdravlja koji su, nakon objašnjenja o čemu se zapravo radi, istog dana donijeli rješenje o poništenju saglasnosti na izmjene Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Kliničkog centra.

Osim nezakonitog postavljenja Peruničić na mjesto rukovoditeljke službe za ekonomsko-finansijske poslove, nadzorom sprovedenim sredinom aprila, utvrđeno je i da je prekovremeni rad koji je uveden u službi kojom ona rukovodi, uveden suprotno Zakonu o radu, čime su zapravo potvrđene sumnje sekretara Sindikata slobodnih radnika KCCG-a Slobodana Brajovića na koje je ukazivao još od decembra prošle godine.

Zanimljivo je da je KCCG medijima distribuirao saopštenje 20. aprila, koje je objavljeno i na sajtu najveće crnogorske zdravstvene institucije, sa naslovom: „Inspekcija utvrdila: KCCG je svakom zaposlenom uredno uvećao i isplatio zaradu za prekovremene sate“, u kojem navode da je „prilikom vršenja inspekcijskog nadzora utvrđeno da prilikom isplate zarada nije bilo kršenja zakona. To znači da je svim zaposlenima uredno uvećana i isplaćena zarada za ostvarene prekovremene sate, što se i navodi u mišljenju UIP“.

U saopštenju KCCG se navodi i stanovita „administrativna nepravilnost“ kada je u pitanju procedura uvođenja prekovremenog rada, ali su skrivene činjenice da je Peruničić na poziciji rukovoditeljke Službe za ekonomsko-finansijske poslove suprotno odredbama Zakona o radu, da je isti zakon kršen prilikom uvođenja prekovremenog rada u toj službi, kao i da su direktorka Radulović i KCCG prekršajno novčano kažnjeni u ukupnom iznosu od 1.100 eura zbog ovih „propusta“.

Sindikalac Brajović je krajem februara, zbog zloupotrebe službenog položaja i falsifikovanja isprava, Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici podnio krivičnu prijavu protiv Peručinić i još šestoro zaposlenih, upravo zbog malverzacija sa prekovremenim radnim satima.

Prijava

Kako je Pobjeda objavila još 2. marta, on je u krivičnoj prijavi optužio Peručinić da je u periodu od juna do decembra prošle godine u obračunske liste za mjesečne zarade unosila neistinite podatke kojima je sebi i ostalim prijavljenim, Srđanu Manojloviću koji je pomoćnik direktora za ekonomsko-finansijske poslove KCCG-a, knjigovođama Dragiši Milunoviću, Valentini Gojković i Marini Bubanji, te obračunskom radniku Mladenu Đuroviću i rukovoditeljki odjeljenja za plan i analizu Sunčici Adžić, pribavila protivpravnu imovinsku korist u, za sada, nepoznatom iznosu čime je nanešena šteta budžetu Kliničkog centra.

Prema prijavi, njima sedmoro su mjesecima, uz osnovnu platu, obračunavani prekovremeni sati rada, iako je, prema odluci direktorice KCCG rad u prostorijama službe za ekonomsko-finansijske poslove poslije 15.00 sati bio zabranjen. Brajović je tada kazao Pobjedi, da se prije odluke da podnese krivičnu prijavu u više navrata obraćao nadležnim u KCCG. Prvi put još 10. decembra prošle godine direktorici KCCG-a od koje nije dobio nikakav konkretan odgovor ili reakciju, potom se dopisom obratio i, sad već bivšoj, ministarki zdravlja Jeleni Borovinić-Bojović 5. januara, ali takođe bez rezultata, pa potom predsjedniku Odbora direktora KCCG doktoru Predragu Bajiću 12. januara.

Istog dana kada je ova informacija objavljena u Pobjedi, Peruničić je incirala pokretanje disciplinksog postupka protiv Brajovića, koji je zaposlen u toj službi, da bi tri dana kasnije direktorica KCCG-a Ljiljana Radulović donijela rješenje o privremenom udaljavanju sa rada, odnosno suspenziji, Brajovića počeviši od 7. marta „pa do konačnosti odluke o utvrđivanju disciplinske odgovornosti zaposlenog“.

Iz Brajovićevog sindikata više puta su ukazivali da je direktorica Radulović u kumovskim vezama sa Peruničić, te da je vođenje disciplinskog postupka protiv njega odmazda zbog ukazivanja na zloupotrebe u Kliničkom centru.