U okviru Ekološke rekonstrukije TE Pljevlja u krugu termoelektrane izgradiće se i savremena kotlarnica koja će služiti za toplifikaciju Pljevalja, kao rezervni izvor toplote u vrijeme kad TE Pljevlja ne bude radila zbog godišnjeg remonta postrojenja ili ispada sa mreže.
Izgradnjom toplovoda od TE Pljevlja do sportske dvorane „Ada“, izgradnjom podstanice i uvezivanjem toplovoda sa topotnim instalacijama u užem dijelu grada, doći će do prestanka rada kotlarnice u Skerlićevoj ulici, koja je bila jedan od najvećih zagađivača u užoj gradskoj zoni.
Zoran Šljukić, menadžer projekta Ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja u ime EPCG je prilikom polaganja temeljca za zvanični početak Ekološke rekonstrukcije termoelektrane dao izjavu za medije:
„U okviru projekta Ekološke rekonstrukcije radimo izmjenjivač toplote za daljinsko grijanje grada, kao i rezervni izvor za obezbjeđivanje toplote u slučajevima kad termoelektrana ne radi. Gradiće se nova pomoćna startna kotlarnica koja će obezbjediti 44 megavata toplotne snage za grijanje Pljevalja, za šta su već potpisani ugovori.
Postrojenje o osumporavanju je takođe u sklopu ugovora o Ekološkoj rekonstrukciji i to je u stvari najvredniji dio ekološke rekonstrukcije, jer se skoro polovina ugovora odnosi na postrojenje za osumporavanje. Ostala postrojenja koja su obuhvaćena Ekološkom rekonstrukcijom su postrojenja za otklanjanje azotnih oksida, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, prigušivači buke, novi rashladni toranj i to sve predstavlja jednu cjelinu neophodnu da bi TE Pljevlja radila po Evropskim standardima.
Važno je naglasiti da će postrojenje za otklanjanje azotnih oksida raditi u okviru kotla. To je razlog zbog čega se sklopio dodatni ugovor za adaptaciju kotla, da bi postrojenje za denitrifikacija smjestili na jednoj optimalnoj lokaciji gdje već postoje temperature potrebne za otklanjanje azotnih oksida. Novi projektni tim je riješio da se promjeni rješenje u odnosu na prethodni osnovni ugovor, po kome je rješenje bilo predviđeno potpuno van kotla, a na taj način bi se trošila ogromna energija za dogrijavanje dimnih gasova, što bi termoelektranu učinilo energetski ne dovoljno efikasnom. Iz tog razloga je promjenjeno prvobitno rješenje, pa će se demistifikacija vršiti u samom kotlu.
Što se tiče elektrofiltera koji je izgrađen 2009. godine, ne postoje problemi oko prekomjerne emisije praškastih čestica, ali se planira u okviru Ekološke rekonstrukcije neka sitna unapređenja rada postojećeg elektro filtera, dok većih radova po tom pitanju neće biti.
U okviru termoelektrane postoji sistem za kontiunalno mjerenje čvrstih čestica i svih drugih sadržaja sumpornih oksida, azotnih oksida, ugljen monoksida a jednom godišnje Centar za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore vrši svoje ispitivanje u okviru zakonskih nadležnosti“.
Pročitajte još