Crnogorskoj vojsci fali 76 oficira, 172 podoficira, 204 vojnika po ugovoru i 5 civilnih lica na službi u Vojsci Crne Gore, pokazuju podaci iz Izvještaja o radu i stanju u upravnim oblastima iz nadležnosti Ministarstva odbrane za 2021. godinu.
– Formacijom Vojske, propisano je 2.368 formacijskih mjesta, 358 oficira, 915 podoficira, 826 vojnika po ugovoru i 269 civilnih lica. Popuna Vojske u 2021. godini bila je 1911 lica i to: 282 oficira, 743 podoficira, 622 vojnika po ugovoru i 264 civilna lica, što iznosi 80,7 odsto – navodi se u izvještaju koji je verifikovala Vlada.
U tom dokumentu se konstatuje da sektor odbrane raspolaže i sa velikom količinom imovine, od kojih im je potrebna samo trećina za nesmetano funkcionisanje.
– Ministarstvo raspolaže sa 92 lokacije na kojima se nalazi 900 objekata visokogradnje, sa pratećim instalacijama vodovoda, kanalizacije, rasvjete i trafostanica, 166 stanova, 75 garažnih mjesta, 34 poslovna prostora i sa 67 podruma. Za nesmetano funkcionisanje Ministarstva i Vojske neophodno je 27 lokacija – navodi se u izvještaju.
Precizira se da se u zakup izdaje i devet poslovnih prostora, od čega sedam u Podgorici i po jedan u Nikšiću i Tivtu. Zaključkom Vlade planirana je prodaja svih poslovnih prostora, uz napomenu da su ugovori o zakupu istekli i da su, u skladu sa članom 624. Zakona o obligacionim odnosima produženi pod istim uslovima i neodređenog trajanja. Novčana sredstva od izdavanja poslovnih prostora uplaćuju se na račun Ministarstva finansija i socijalnog staranja. Pored zakupa poslovnih prostora, objekata i zemljišta, Direkcija za infrastrukturne projekte realizuje i aktivnosti koje se odnose na obračun i vođenje evidencije plaćanja otkupa stanova. Uplate za otkup stana vrše se preko računa Ministarstva finansija i socijalnog staranja. Ministarstvo konstatuje da su lani po osnovu zakupa prihodovali ukupno 150.386,30 eura.
Vojska se, kako navode, konstantno prilagođava izazovima savremenog bezbjednosnog okruženja, a osnovni mehanizmi u tom procesu su efikasna upotreba svih resursa i kapaciteta i postizanje zahtijevanog nivoa interoperabilnosti.
– Ključnu ulogu u tom procesu ima implementacija NATO standarda. Ministarstvo, zajedno sa ostalim članicama NATO saveza, učestvuje u procesu donošenja NATO standarda, po definisanim procedurama – kažu u ministarstvu.
U tom resoru dodaju da su 2021. godine tokom trajanja privremenog finansiranja sprovodili samo one javne nabavke koje su bile neophodne za funkcionisanje sistema (hrana, energenti, usluge prevoza, održavanje IKS), u skladu sa odobrenim sredstvima na mjesečnom nivou prema propisima iz oblasti planiranja i izvršenja budzeta.
– Prvobitna vrijednost Plana javnih nabavki za vrijeme trajanja privremenog finansiranja iznosila je 2.243.268 eura sa PDV-om i njime je predviđeno sprovođenje 29 postupaka javnih nabavki. Donošenjem Zakona o budzetu Crne Gore za 2021. godinu, stvorili su se uslovi za donošenje Plana javnih nabavki koji je cjelovit i u skladu sa objektivnim potrebama ministarstva i Vojske i strateškim opredjeljenjima Crne Gore i istim je planirana ukupna vrijednost nabavki u iznosu od 7.574.323,94 eura sa PDV-om, od čega je iz budžeta ministarstva opredijeljeno 4.751.725,15 eura, a iz sopstvenih prihoda ministarstva 2.822.598,79 eura. Planom je predviđeno sprovođenje 93 postupka javne nabavke, od kojih je jedan ustupljen na sprovođenje Upravi za imovinu. Tokom prethodne godine izvršena je jedna izmjena Plana kojom je dodat postupak obuka pilota za upravljanje helikopterima BELL, nakon čega je ukupan broj predmeta nabavki iznosio 94, procijenjene vrijednosti 7.654.122,86 eura sa uračunatim PDV-om – notirano je u izvještaju.
Pročitajte još